Premier Ľudovít Ódor niekoniecznie potrzebuje do rządzenia poparcia partii politycznych reprezentowanych w parlamencie. Tak powiedział publicysta Juraj Hrabko.
Odpowiedzialność premiera
Rząd ekspertów powstał na podstawie mandatu prezydent Zuzany Čaputovej i może rządzić nawet bez wotum zaufania parlamentu. Jeśli jednak decyzje i działania rządu nie mają zostać zmienione przez nowy rząd po wyborach, zdaniem Hrabka, zasadne jest wcześniejsze skonsultowanie ich z partiami, które mają szansę zaistnieć w kolejnym parlamencie.
„Premier Ódor odpowiada nie tylko za deklarację programową, ale także za zarządzanie samym krajem. Dlatego zaprosił kilka partii politycznych na spotkanie w sprawie Rázsochy i planu odbudowy” – powiedział Hrabko. równie ważnym tematem są fundusze i działania, które zmniejszą straty wynikające z ich niewykorzystania.
Według niego premier nie zwalnia się z odpowiedzialności. „Będzie musiał podjąć decyzję, ale dobrze, że konsultuje się w takich sprawach, aby zachować ciągłość działań obecnego oficjalnego rządu, a następnie nowego rządu” – powiedział Hrabko.
Członkostwo przedwyborcze
Jeśli chodzi o gwarancje uczciwych i sprawiedliwych wyborów, Hrabko powiedział, że ustawodawstwo pozwala teraz partiom politycznym nominować swoich członków do komisji wyborczych, robić zdjęcia poszczególnych protokołów, a tym samym tworzyć skuteczne kontrole krzyżowe. „Jeśli wszyscy odrabiają pracę domową tak, jak powinni, to nie boję się teraz fałszowania wyborów”.
Hrabko zareagował też na połączenie partii pozaparlamentarnych Modrí-ES Mikuláš Dzurinda z Most-Híd 2023. Uważa, że oba podmioty zwiększyły swoje szanse. „Wreszcie, co miał zrobić Most-Híd, kiedy zdecydował się opuścić Sojusz? Sam nie miałby szans, podobnie jak Dzurinda” – powiedział Hrabko, dodając, że strony nie mają jeszcze miejsca na negocjowanie współpracy z innymi podmioty polityczne.
Hrabko ocenił także konferencję Globsec z udziałem kilku głów państw. Według niego przyniosło to Bratysławie duży rozgłos w głównych światowych mediach. Duże znaczenie polityczne widzi też w spotkaniu prezydent Słowacji Zuzany Čaputovej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. „Z takimi spotkaniami wiążą się zwykle dwie rzeczy, jedna jest prezentowana publicznie, a druga, co ważniejsze, jest niewidoczna dla publiczności, czyli negocjacje w kuluarach. One też są bardzo potrzebne” – podsumował.
nie zaniedbuj
Rada fiskalna mówi, że celem rządu powinna być stabilizacja zadłużenia i trzymanie się limitów wydatków
„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.