Premier Mateusz Morawiecki opowiedział się w środę za przywróceniem kary śmierci dla „najbardziej brutalnych przestępców”. TASR informuje o sprawie na podstawie doniesień agencji PAP i DPA.
Zdjęcie: TASR/AP, José Luis Magana
Na tym zdjęciu z 13 kwietnia 2023 r. polski premier Mateusz Morawiecki gestykuluje podczas dyskusji o światowej gospodarce w siedzibie Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie.
Morawiecki postem na Facebooku odniósł się do sprawy 8-letniego Kamila z Częstochowy, który zmarł w poniedziałek w katowickim szpitalu w wyniku obrażeń zadanych przez ojczyma. Chłopiec z rozległymi oparzeniami trafił do szpitala na kilka tygodni, a lekarze próbowali ratować mu życie, zakładając gips. Ostatecznie kilka jego organów zawiodło i zmarł w poniedziałek. Incydent oburzył polską opinię publiczną.
Na prośbę biologicznego ojca chłopiec trafił do szpitala na początku kwietnia. Sprawa jest badana, a matka i ojczym chłopca, podejrzani o znęcanie się nad dzieckiem, zostali zatrzymani.
Premier Morawiecki wyraził w środę na Facebooku swoje oburzenie z powodu incydentu. Przekonywał, że obecne kary za odrażające zbrodnie są zbyt łagodne. Jednocześnie podkreślił, że kara musi być adekwatna do popełnionego czynu, aby była skutecznym środkiem odstraszającym.
Czytaj więcej Polską wstrząsnęła śmierć maltretowanego chłopca. Rodzina, szkoła i system obejmowały ojczyma-tyrana
„Co to za świat, w którym za znęcanie się nad dziećmi dostaje się mniej kary niż za oszustwo? Dlatego osobiście popieram przywrócenie kary śmierci dla najbardziej brutalnych przestępców!” Morawiecki napisał. DPA przypomina, że ten konserwatywno-nacjonalistyczny premier opowiedział się za przywróceniem kary śmierci w swoim kraju na początku roku.
„Kara musi być surowa, ostrzegawcza i proporcjonalna do (odpowiedniego) przestępstwa!” dodał Morawiecki na Facebooku. Stwierdził też, że tylko „potwór” jest w stanie wyrządzić dziecku straszne cierpienie.
Za przywróceniem kary śmierci opowiedział się we wtorek także polski wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. Odniósł się również do sprawy wspomnianego chłopca. Nazwał zakaz wykonywania kary śmierci w UE „absurdem” i zażądał jego zniesienia.
Polska oficjalnie zniosła karę śmierci 1 września 1998 roku. W 2013 roku ratyfikowała Protokół do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który zakazuje kary śmierci.
„Total twitterowy guru. Maven zombie. Myśliciel przez całe życie. Hardcore alkoholowy ninja. Przyszły idol nastolatków”.