Prawie 1400 filmów z 73 krajów wzięło udział w 16. dorocznym festiwalu animacji Fest Anča

Blisko 1400 filmów z 73 krajów świata wzięło udział w 16. edycji międzynarodowego festiwalu animacji Fest Anča. Komisja wybrała spośród nich blisko 230 filmów, które reprezentują najbardziej oryginalne i najlepsze animacje krajowe i zagraniczne.

Wśród nich filmy uznanych autorów, jak i młodych, wschodzących talentów. Organizatorzy festiwalu poinformowali o tym w komunikacie prasowym. Komisja wybrała 33 filmy do tegorocznego konkursu głównego. Jedna trzecia z nich to studenci, którzy powalczą o nagrodę Anča dla najlepszego studenckiego filmu animowanego.

Od młodych talentów po profesjonalistów

Każdy rok jest naznaczony mocnymi wypowiedziami studentów, ponieważ bardzo cieszymy się, że młode talenty stopniowo stają się profesjonalistami i uznanymi nazwiskami w animacji.powiedziała dyrektor festiwalu Ivana Sujová.

Dyrektor programowy festiwalu i członek komisji preselekcyjnej wyjaśnił, że w tym roku szczególnie zainteresowały ich bardzo osobiste wypowiedzi twórców, którzy nie boją się podejmować złożonych tematów, takich jak tożsamość, miłość, przyjaźnie czy odnajdywanie sensu życia. W „następnie” świat.

Jeśli nie widziałeś treści udostępnionej nad tym tekstem Kliknij tutaj

O silnej reprezentacji studentów świadczy także koreański film „Osobowość”, który zdobył główną nagrodę dla najlepszego studenckiego filmu animowanego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy, a także został wybrany na prestiżowym Festiwalu Filmowym w Cannes.

Ciekawostką może być także absurdalny polski film Oset w głowie Katarzyny Miechowicz, który w zeszłym roku na Fest Anča otrzymał specjalne wyróżnienie za film Okruchy życia.

Międzynarodowa produkcja filmowa

Swoje filmy zaprezentują również znane nazwiska, takie jak Peter Millard, Steven Woloshen czy Candy Guard, które zasiadały nawet w jury festiwalu w 2019 r. W konkursie głównym znalazł się także nowy film Nikity Diakury pt. Backflip. Nikita zdobyła główną nagrodę Fest Anče w 2019 roku,„poinformowali organizatorzy.

Film Nazywam się Edgar i mam krowę Filipa Diviaka został wybrany w konkursie głównym i jednocześnie na Słowacji. Wybór obejmuje także film „Miłosierdzie” słynnej reżyserki Ivany Laučíkovej, który porusza temat ekstremizmu, a także film „Krížom krázom”, który jest wyhaftowany tępą igłą. Odwiedzający mogą również spodziewać się klipów wideo, m.in. z krajów takich jak Argentyna, Hongkong czy Kostaryka.

Organizatorzy zwrócili również uwagę na klip z Ukrainy, który pokazuje sytuację wojenną w mieście Mariupol. Fest Anča zaoferuje także filmy dla rodziców z dziećmi, których dziecięcy widz nie miałby okazji zobaczyć w regularnej obsadzie filmowej. Festiwal zaoferuje również sekcję Animated Shorts oraz sekcję poświęconą filmom ekstremalnie krótkometrażowym lub współczesnej animacji abstrakcyjnej i nienarracyjnej.

Frederick Howe

„Irytująco skromny fan Twittera. Skłonny do napadów apatii. Gracz. Certyfikowany geek muzyczny. Twórca. Zapalony odkrywca. Student-amator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *