Dopóki służą swojemu celowi, są wspaniałym pomocnikiem. Problem pojawia się jednak, gdy nagle okazują się śmieciami.
Czy wiesz, że plastik rozkłada się 25 lat? Jeśli nie zmienimy naszych nawyków, ryzykujemy sztuczną przyszłość!
Kiedy Alexander Parkes odkrył substancję potrzebną do produkcji plastiku w 1955 roku, prawdopodobnie nie miał pojęcia, że pewnego dnia będziemy żyć w epoce plastiku. Tylko w 2015 roku światu udało się wyprodukować 9,1 miliarda ton. Ma taką samą wagę jak 882 000 wież Eiffla lub 80 milionów gigantycznych troglodytów. Jeszcze bardziej niepokojące jest odkrycie, że większość produkowanego plastiku ostatecznie stanie się odpadem. Co z tym?
Otwórz galerię
Dobry sługa, zły pan
Często niepotrzebnie marnujemy plastik. W końcu możemy nalać wody ze zmywalnej butelki, zamówić kawę z własnego kubka. Proste, prawda? Możemy również zapobiegać powstawaniu plastikowych odpadów, zabierając ze sobą własną torbę na zakupy.
Jeśli należysz do osób, które chronicznie zapominają, zawsze miej zapas w samochodzie lub torebce. Klasycznej foliówki w Kauflandzie jeszcze długo nie kupisz – najlepiej sprzedające się zostały wycofane z oferty sześć lat temu, pozostałe w styczniu 2020 roku.
Aby kupić owoce, warzywa czy wypieki w popularnej sieciówce, zamiast klasycznych plastikowych torebek, można też skorzystać z bardziej zrównoważonych alternatyw, np. Ekologiczna siatka i zielona torba. Jednak celem nie jest sprzedaż jak największej ich liczby, wręcz przeciwnie, ważne jest, aby były one używane jak najczęściej. Zamień jednorazowe torby na torby wielokrotnego użytku i zaoszczędź do 270 ton plastiku rocznie!
Otwórz galerię
Potrzebujemy plastiku
Chociaż wiele osób nie może dziś znaleźć jego nazwy, w sklepie nie da się całkowicie uniknąć opakowań z tworzyw sztucznych. Bardzo skutecznie chroni owoce, warzywa, mięso, nabiał i pieczywo przed uszkodzeniem lub zanieczyszczeniem oraz dłużej zachowuje ich świeżość. Inaczej niepotrzebnie wylądowałyby w koszu.
Kaufland ma własną politykę plastikową mocno pod kontrolą – zaczyna się to od ograniczenia zużycia tworzyw sztucznych, które wykorzystuje do pakowania własnych produktów. Nadal wykorzystuje materiały pochodzące z recyklingu, nie tylko w opakowaniach, ale także w produktach gospodarstwa domowego. Ważne jest również, aby w miarę możliwości wszystkie opakowania nadawały się do recyklingu.
Czy kiedykolwiek zauważyłeś logo „Packaged Responsibly”? Popularny olej słonecznikowy K-Classic o takim oznaczeniu sprzedawany jest w butelce PET, która zawiera ok 50% materiału pochodzącego z recyklingu. W sieci znajdziesz również żele pod prysznic Bevola 300 ml czy syrop z agawy i kokosa, którymi możesz się cieszyć w opakowaniach pochodzących w 100% z recyklingu. A to tylko kilka przykładów rozsądnego obchodzenia się z tworzywami sztucznymi.
„Nieustannie przeglądamy i analizujemy opakowania naszych produktów, aby zobaczyć, gdzie możemy zaoszczędzić plastik lub użyć materiałów pochodzących z recyklingu. Jeśli niektóre elementy opakowania nie służą bezpośrednio ochronie lub nie zapewniają świeżości produktu, usuniemy je.” mówi Lucia Vargová, rzeczniczka Kaufland Slovensko i dodaje: „Cały cykl, od produkcji, poprzez handel, aż po unieszkodliwianie odpadów, jest w naszych rękach. To, co dziś jest odpadem, jutro może zostać wykorzystane jako surowiec”.
Czy wiedziałeś o tym…?
Składane palety, które ma Kaufland opatentowany, oszczędza do 60 ton folii opakowaniowej rocznie oprócz zdrowia pracowników. Dla lepszego wyobrażenia, ta kwota mogłaby okrążyć całą Słowację 12 razy!
Naucz się dobrze recyklingować
Zdaniem ekspertów nadal mamy w tym zakresie braki. Zgadza się – znasz te zasady czy pierwszy raz o nich słyszysz?
• Żółte pojemniki lub torby nie obejmują gumowych rękawiczek, niektórych opakowań do przypraw i karmy dla zwierząt domowych, restauracyjnych opakowań termicznych, aluminiowych lub styropianowych tacek z produktami mięsnymi.
• Nie wrzucaj do plastiku kapsułek z kawą zawierających kawę i tworzywa sztuczne z domieszką innych materiałów, takich jak zabawki, tekstylia, buty, torebki czy sztuczne kwiaty.
• I odwrotnie, nie wahaj się rzucać siatek owoców cytrusowych lub ziemniaków w plastik. Oprócz nich w żółtym pojemniku znajdują się również opakowania po pomelo, folia po ogórkach sałatkowych czy plastikowe pudełka po jagodach, takich jak jagody czy winogrona.
• A co z opakowaniami serowymi? Np. po zjedzeniu ulubionych produktów z tuby wrzuć je do plastiku, ale dopiero po zdjęciu metalowego klipsa.
• Jednym z najczęstszych mitów na temat plastiku jest twierdzenie, że puste opakowania, na przykład po jogurcie, należy umyć przed wyrzuceniem. To nieprawda, jeśli nie zostawisz w nim resztek jedzenia.
• W większości słowackich miast kartony po napojach (tetrapacki) są sortowane z tworzywami sztucznymi lub metalami, ale mogą też mieć swój własny pomarańczowy kolor. Przed wyrzuceniem należy je najpierw odpowiednio ścisnąć. Dzięki recyklingowi mogą stać się np. ręcznikami kuchennymi.
Jeśli nie miałeś wcześniej do czynienia z recyklingiem i uważasz, że żółte pojemniki są bezużyteczne, to nic nie szkodzi. Możesz to zmienić już dziś. Sortowanie, zastanawianie się, czego tak naprawdę potrzebujesz, a także robienie zakupów gdzie obchodzą się z tworzywami sztucznymi w naprawdę odpowiedzialny sposób. Wszystko się liczy!
„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.