Potok Jamal zawsze działa w trybie odwrotnym. Według dostawcy będzie to miało bardzo niewielki wpływ na Czechy iROZHLAS

Gazociąg jamalski, którym rosyjski gaz przepływa przez Polskę do Niemiec, nadal działa w trybie rewersu – informuje niemiecki operator sieci gazowej Gascade. Gaz płynie więc tym gazociągiem z zachodu na wschód.




Moskwa

Udostępnij na Facebooku




Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


Wrażenie



Skopiuj adres URL




Skrócony adres





Blisko




Dostawy rosyjskiego gazu do Niemiec gazociągiem jamalskim w dalszym ciągu wstrzymywane Zdjęcie: Siergiej Karpukhine | Źródło: Reuters

Przepływ gazu do Niemiec zatrzymał się w sobotę rano na stacji pomiarowej w niemieckiej wiosce Mallnow i nadal nie został wznowiony, podał Reuters. Mallnow znajduje się na granicy z Polską.

Jednak rosyjski koncern gazowy Gazprom już wcześniej zapowiadał, że wywiązuje się ze swoich zobowiązań wobec klientów w Europie. Potwierdził to również rzecznik prasowy polskiej spółki gazowej PGNiG, zgodnie z którą Polska wciąż otrzymuje umowną kwotę. Według sobotniego oświadczenia dla firmy NET4GAS, która zapewnia międzynarodowy transport gazu do Czech, zakłócenia w dostawach będą miały bardzo niewielki wpływ na kraj.

Przepływ z gazociągu jamalskiego do Niemiec pozostaje wstrzymany. W efekcie ceny gazu w Europie wzrosły

Przeczytaj artykuł


Ze względu na spory z Moskwą niektóre kraje Europy Wschodniej nie kupują gazu bezpośrednio od Rosji, ale poprzez kontrakty z innymi państwami. Według rosyjskiej agencji Interfax te tak zwane odwrócone kontrakty stoją za odwróceniem rurociągu jamalskiego.

Ich nazwa wzięła się stąd, że gaz od Rosji kupują firmy w Europie Zachodniej, które następnie wysyłają go z powrotem na wschód do krajów, które z powodów politycznych nie chcą kupować bezpośrednio od Rosji.

Rurociąg jamalski transportuje rosyjski gaz przez tereny białoruskie i polskie do Niemiec. Jego pojemność może osiągnąć 33 miliardy metrów sześciennych rocznie. W ubiegłym roku wygasła umowa między Rosją a Polską o tranzycie surowców, ale Gazprom może zamówić moce przesyłowe na aukcji.

Polski operator gazociągów Gaz-System poinformował w poniedziałek, że obecnie nie ma wniosków o tranzyt gazu do Niemiec.

CTK

Udostępnij na Facebooku




Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


Wrażenie



Skopiuj adres URL




Skrócony adres





Blisko




Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *