Posłowie zbadają podejrzenia dotyczące korzystania z oprogramowania Pegasus w Polsce

W skład delegacji wchodzi również słowacki poseł do Parlamentu Europejskiego Vladimír Bilčík.

Słowacki poseł do Parlamentu Europejskiego (PE) Vladimír Bilčík (Spolu) potwierdził w poniedziałek, że udał się do Polski ze specjalną misją wraz z delegacją dziewięciu innych członków Komisji Śledczej ds. oprogramowania szpiegującego Pegasus (PEGA). Informuje reporter TASR.

Bilčík, który w imieniu Europejskiej Grupy Ludowej (PPE) został powołany w maju tego roku na kontrsprawozdawcę PE do sprawozdania, które będzie wynikiem prac tej specjalnej komisji, powiedział, że delegacja pojedzie do Warszawy od września br. 19 do 21.

Według niego przedstawiciele polskiego rządu odmawiają spotkań z członkami misji i dlatego nie wyjaśniają podejrzeń o nadużywanie oprogramowania szpiegującego, aby podsłuchiwać i monitorować dziennikarzy, polityków opozycji, sędziów, prokuratorów czy obrońców praw człowieka.

– Podczas wizyty delegacja wysłucha ofiar podsłuchów, lokalnych polityków i ekspertów – powiedział Bilčík TASR, dodając, że posłowie spotkają się z członkami senackiej komisji specjalnej ds. Pegaza i przedstawicielami Najwyższej Kontroli. Biuro i Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, a także będą rozmawiać z sędziami, aby dowiedzieć się o kontroli sądowej nadzoru i wysłuchać konkretnych zeznań ofiar oprogramowania szpiegującego.

Posłowie chcieli również spotkać się z przedstawicielami polskich ministerstw, ale polski rząd odrzucił te prośby.

Ostateczny raport spodziewany jest na wiosnę

„Odrzucając tym samym współpracę i nawet nie korzystając z okazji do wyjaśnienia poważnych podejrzeń polskiego rządu, uważam to za niedopuszczalne zerwanie stosunków między instytucjami europejskimi. Jest to sygnał polityczny, że polski rząd nie chce współpracować z europejskimi partnerami w śledztwie dotyczącym poważnych podejrzeń” – opisał Bilčík.

Po rosnących w UE podejrzeniach dotyczących nadużywania oprogramowania Pegasus wobec dziennikarzy, polityków, funkcjonariuszy organów ścigania, dyplomatów, prawników, biznesu, przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i innych obywateli, w marcu tego roku Parlament Europejski podjął decyzję o powołaniu nowej komisji ds. zapytanie w celu zbadania korzystania z Pegasusa i innego oprogramowania śledzącego. Komisja zbada, czy korzystanie z tego oprogramowania naruszyło prawo UE i podstawowe prawa jednostek. Ostateczny raport spodziewany jest na wiosnę przyszłego roku.

(TASR)

Morton Nicholls

„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *