Posłowie do Parlamentu Europejskiego zatwierdzili konwencję stambulską: Słowacja jej nie podpisała

Po sześciu latach europosłom udało się wreszcie zatwierdzić przystąpienie Unii Europejskiej do Konwencji Stambulskiej, która koncentruje się na zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

Jak informuje portal Dziennik Nzatwierdzenie nastąpiło pomimo faktu, że Słowacja i pięć innych krajów członkowskich nie zatwierdziły jeszcze konwencji.

Głosowanie eurodeputowanych

Oczekiwano, że posłowie do PE będą głosować w dwóch odrębnych kwestiach: obowiązkach instytucji UE i administracji publicznej oraz współpracy sądowej w sprawach karnych, zasadzie non-refoulement i azylu.

Ogółem za pierwszym tekstem głosowało 472 posłów, 62 było przeciw, a 73 wstrzymało się od głosu.

W drugiej sprawie za przyjęciem uchwały głosowało 464 posłów, przeciw 81, a 45 wstrzymało się od głosu.

Oprócz Słowacji konwencję nie podpisały jeszcze Bułgaria, Łotwa, Czechy, Litwa i Węgry.

Kluczowe narzędzie

Jak informują Europejska gazetatzw. konwencja stambulska jest kluczowym narzędziem eliminowania przemocy ze względu na płeć, w tym przemocy domowej.

Posłowie są także zaskoczeni odrzuceniem konwencji w niektórych państwach członkowskich. Przykładem jest Polska, gdzie rząd stara się wyjść z konwencji i zakazać aborcji.

źródło: Unsplash/Mika Baumeister

Podobnie na Słowacji w 2020 r. Rada Narodowa Republiki Słowackiej odmówiła ratyfikacji konwencji i zwróciła się do ówczesnego prezydenta o wycofanie podpisu.

Posłowie żądają m.in., aby władze krajowe walczyły z dezinformacją na temat konwencji.

Niezbędne środki

Posłowie do PE twierdzą, że wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych nie powinien być jedyną częścią kompleksowej reakcji na przemoc ze względu na płeć.

Według nich państwa członkowskie powinny zapewnić szkolenia, procedury i wytyczne uwzględniające kwestię płci, a także specjalistyczne wsparcie i gwarancje dla wszystkich zaangażowanych specjalistów, w tym organów ścigania, sędziów i prokuratorów.

Sprawozdawczyni Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia Arba Kokalari (PPE, Szwecja) powiedziała: „Jako Europejki mamy teraz możliwość podjęcia niezbędnych działań w celu zwalczania przemocy wobec kobiet, która dotyka aż jedną trzecią kobiet w Europie. Nadszedł czas, aby UE ratyfikowała konwencję stambulską. UE musi działać bardziej aktywnie , od słów po czyny, aby położyć kres przemocy ze względu na płeć, chronić ofiary i karać sprawców”.

Vladimír Bilčík (PPE, Słowacja) również odpowiedział na konwencję: „Każdego roku na Słowacji około 10 kobiet traci życie z rąk swoich bliskich partnerów. Nie są to przypadkowe „tragedie rodzinne”, ale raczej przejaw wiary niektórych mężczyzn w to, że mogą kontrolować życie kobiet. Przemoc wobec kobiet dotyka wszystkich , mężczyźni i kobiety. Cieszę się, że na Słowacji już systematycznie rozwiązujemy kwestię finansowania bezpiecznych schronisk dla kobiet i budowy ośrodków interwencyjnych współpracujących z policją. Ale musimy zrobić więcej.

„Potrzebujemy Konwencji Stambulskiej, ponieważ ma ona działanie zapobiegawcze, przeciwdziała uprzedzeniom, dzięki czemu kobiety są mniej bezbronne. Odmowa jej ratyfikacji jest powiązana z kampaniami panikarskimi i dezinformacyjnymi. Obowiązuje, kobiety są lepiej chronione. Nawet na Słowacji kobiety zasługują na lepszą opiekę ochrona dzięki Europejskiej Konwencji o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet”, » dodał Bilčík.

Źródła: Dziennik N, Europejska gazeta

Miles Hersey

„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *