Inflacja w strefie euro spowodowała zubożenie ludności, która płace nie nadążają za rosnącymi cenami. Według artykułu w gazecie Prawdaodzwierciedla płaca minimalna na Słowacji niska wydajność pracy. Jak wypadamy na tle innych państw członkowskich?
Płace na Słowacji nie nadążają za UE
Według danych handelekonomia, Marcowa inflacja na Słowacji spadła do 14,8%, czyli o 0,6% mniej niż w lutym. Jednocześnie jest to najniższa stopa inflacji w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, ale wciąż jesteśmy powyżej średniej strefy euro, która osiągnęła inflację 6,9%. Głównym motorem inflacji są rosnące ceny żywności, który osiągnął rekordowe 28,2%. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Inflacja na Słowacji zaczyna spadać – ale za żywność płacimy jak na Zachodzie.
I tu mamy do czynienia ze związkiem między inflacją a płacami na Słowacji. Jeśli pracodawcy, związki i rząd nie dojdą do porozumienia, płaca minimalna wzrośnie do co najmniej 57% przeciętnego wynagrodzenia, którego wartości zostaną przekroczone. Dlatego tak jest na rok 2023 płaca minimalna na Słowacji wynosi 700 eurolub mniej niż 57% przeciętnego wynagrodzenia. Poniżej możemy zobaczyć porównanie płac minimalnych w UE:
- Luksemburg – 2387 euro
- Niemcy – 1981 euro
- Belgia – 1955 euro
- Holandia – 1934 euro
- Irlandia – 1910 euro
- Francja – 1709 euro
- Słowenia – 1305 euro
- Hiszpania – 1260 euro
- Portugalia – 887 euro
- Litwa – 840 euro
- Grecja – 832 euro
- Polska – 746 euro
- Estonia – 725 euro
- Czechy – 717 euro
- Słowacja – 700 euro
- Chorwacja – 700 euro
- Łotwa – 620 euro
- Rumunia – 606 euro
- Węgry – 579 euro
- Bułgaria – 399 euro
Zadłużenie rośnie, brakuje rezerw
Płace minimalne i nominalne na Słowacji rosną z roku na rok, ale ludzi interesuje przede wszystkim płaca realna. Informowaliśmy już, że płaca realna spadła w naszym kraju najbardziej w ciągu ostatnich 22 lat. Inflacja jest ekstremalna, a wzrost płac nominalnych jest daleki od pokrycia jej wzrostu. Istnieje zatem luka, którą można wypełnić jedynie bardziej drastycznym wzrostem płac. Naiwnością jest sądzić, że ceny towarów i usług spadną do poziomu sprzed 2022 roku.
Obecnie udział płacy minimalnej w przeciętnym wynagrodzeniu kształtuje się na poziomie 48 proc.. Jest to wartość dość wysoka i wyprzedzają nas jedynie takie kraje jak Grecja (58,5%), Polska (54,5%), Węgry (51,5%), Portugalia (51,2%), Hiszpania (49,7%) i Słowenia (48,6%). Problemem nie jest więc udział płacy minimalnej w przeciętnym wynagrodzeniu, ale sama wysokość przeciętnego wynagrodzenia.
Stworzyliśmy dla czytelników Niezgoda społeczności, gdzie codziennie dostarczamy wartościowe treści. Dołącz przez to połączyć. Śledź najnowsze wiadomości na naszej stronie internetowej Instagram A Facebook.
Ze względu na zubożenie spowodowane nieproporcjonalnym wzrostem inflacji, aż połowa Słowaków nie ma rezerw finansowych. Krytyczne zastrzeżenia pojawiają się głównie w grupach ludności o niskich dochodach, ale problem ten zaczyna dotyczyć także innych grup. Aż 13% Słowaków twierdzi, że ich zadłużenie wzrosło.
Możesz być zainteresowany: Ceny nieruchomości na Słowacji rosną szybciej niż w innych krajach europejskich
„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.