18 maja 2023 o godzinie 12:00 I
Wybory odbędą się także w sąsiedniej Polsce.
Jakub Wiśniewski jest specjalnym doradcą prezesa Globsec.
Na Słowacji ludzie boją się zamieszania przed wrześniowymi wyborami. Wygląda na to, że nie są sami. Ich północny sąsiad, Polska, również przygotowuje się na swój własny dramat polityczny.
Około pięciu miesięcy przed następnym wybory parlamentarne Polska jest krajem głęboko podzielonym pod względem preferencji politycznych, różnic miejsko-wiejskich, różnic pokoleniowych i kwestii tożsamości.
W dyskursie publicznym szybko rosną wartości ultrakonserwatywne, a w połączeniu z populistyczną retoryką dominuje polityka redystrybucji, która dominuje w polskiej polityce społecznej, której celem jest uzyskanie poparcia rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS).
PiS obwinia jednak osłabienie praworządności i instytucji demokratycznych. Rząd znajduje się w trudnej sytuacji także dlatego, że musi bronić swoich wyników w pogarszającej się sytuacji gospodarczej i społecznej. Skuteczna wcześniej strategia ataku na Donalda Tuska i jego liberałów z Platformy Obywatelskiej może okazać się mniej skuteczna teraz, gdy minęło siedem lat od objęcia władzy w Polsce przez Zjednoczoną Prawicę.
Wzmocnienie opozycji mogłoby utorować drogę do ponownej demokratyzacji kraju. Partie opozycyjne wypadają na razie dobrze w sondażach i omawiają różne scenariusze ewentualnej współpracy. Wyniki wyborów Dlatego trudno to przewidzieć, a szanse na zwycięstwo obu stron wydają się na razie wyrównane.
Polskie społeczeństwo jest zszokowane inflacją, przypominającą burzliwe lata 90. Ludzie słyszą, jak politycy rządowi mówią, że to wina Włodzimierz PoutineEkonomiści wskazują jednak na luźną politykę fiskalną (szczególnie w zakresie wynagrodzeń i ochrony socjalnej), która stwarza presję inflacyjną w całej gospodarce. PiS zapewne uważa, że wszelkie bolesne reformy można odłożyć do czasu wyborów. Polityka pieniężna staje się coraz bardziej upolityczniona.
Inwazja rosyjska doprowadziło do gwałtownego wzrostu poparcia społecznego dla Ukraina i jego mieszkańców. Polska przyjęła największą liczbę uchodźców od czasów II wojny światowej. Wojnie w powiecie towarzyszył rozwój gospodarczy i kryzys energetycznynatomiast napływ środków z UE do Polski jest w dalszym ciągu wstrzymany.
Pomimo początkowej tendencji geopolitycznej do powrotu do UE i NA Zaraz po wybuchu wojny rząd PiS kontynuuje sprzeczne relacje z instytucjami europejskimi i innymi państwami członkowskimi, takimi jak Niemcy. Jakie są zatem tematy polskiej kampanii politycznej?
Ukraina i polityka obronna
Wojna na Ukrainie początkowo zajmowała ważne miejsce w wypowiedziach politycznych rządu. Od maja 2023 r. temat wojny stracił na znaczeniu, gdyż uwaga ludzi skupiła się na bardziej prozaicznych kwestiach warunków życia.
Rząd stara się także kłaść nacisk na planowane i trwające inwestycje w wojsku – zakupy czołgi, wyrzutnie rakiet i inne.
Zełenski mówił o otwarciu granicy z Polską, Duda wysyła myśliwce Kontynuuj czytanie
Polityka socjalna
Od dojścia PiS do władzy w 2015 r. polityka społeczna jest mocno akcentowana w programie rządu i wystąpieniach przedstawicieli partii. Jedną z kluczowych strategii rządu jest przedstawianie się jako tarcza przed niepokojami gospodarczymi i społecznymi z zewnątrz. Dlatego też podejmuje się wiele wysiłków, aby przedstawić inflację lub niedobory węgla i gazu jako obiektywne globalne skutki wojny.
helpdesk@sme.sk, abyśmy mogli Ci pomóc.” data-msg-btn-logout=”Zaloguj się jako inny użytkownik” data-msg-btn-close=”Pozostań zalogowany” >
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.