Polskie społeczeństwo jest zabijane przez populistyczną politykę. Tej jesieni wszystko może się zdarzyć

18 maja 2023 o godzinie 0:00 I

Wybory odbędą się także w sąsiedniej Polsce.

Jakub Wiśniewski jest Specjalnym Doradcą Prezesa GLOBSEC.

Słowacy boją się zamieszania przed wrześniowymi wyborami. Wygląda na to, że nie są sami. Ich północny sąsiad – Polska – również przygotowuje się do własnego dramatu politycznego.

Około pięć miesięcy przed następnym wybory parlamentarne Polska jest krajem głęboko podzielonym pod względem preferencji politycznych, różnic miejsko-wiejskich, różnic pokoleniowych i kwestii tożsamościowych.


Kontynuacja artykułu pod reklamą wideo

Kontynuacja artykułu pod reklamą wideo

W dyskursie publicznym szybko rosną wartości ultrakonserwatywne, a w połączeniu z populistyczną retoryką w polskiej polityce społecznej dominuje polityka redystrybucji, której celem jest zdobycie poparcia rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). .

PiS obwinia jednak osłabienie praworządności i instytucji demokratycznych. W trudnej sytuacji znajduje się również rząd, który musi bronić swoich wyników w obliczu pogarszających się warunków ekonomicznych i społecznych. Dotychczasowa skuteczna strategia ataku na Donalda Tuska i jego liberałów z Platformy Obywatelskiej może być mniej skuteczna teraz, gdy minęło siedem lat od przejęcia władzy w Polsce przez Zjednoczoną Prawicę.

Wzmocnienie opozycji może otworzyć możliwości ponownej demokratyzacji kraju. Partie opozycyjne na razie dobrze wypadają w sondażach i dyskutują różne scenariusze ewentualnej współpracy. Wyniki wyborów dlatego trudno to przewidzieć, a szanse na zwycięstwo każdej ze stron wydają się na razie wyrównane.

Polskim społeczeństwem wstrząsnęła inflacja, która przywołuje wspomnienia burzliwych lat 90. Ludzie słyszą, jak politycy rządowi mówią, że to wina Władimir PoutynEkonomiści wskazują jednak na luźną politykę fiskalną (zwłaszcza w zakresie płac i ochrony socjalnej), która tworzy presję inflacyjną w całej gospodarce. PiS chyba kalkuluje, że wszystkie bolesne reformy można odłożyć do wyborów. Polityka pieniężna jest coraz bardziej upolityczniona.

Rosyjska inwazja doprowadziła do gwałtownego wzrostu poparcia społecznego dla Ukrainy i jej mieszkańców. Polska przyjęła największą liczbę uchodźców od czasów II wojny światowej. Wraz z wojną w sąsiedztwie przyszedł ekonomiczny i kryzys energetycznypodczas gdy napływ środków unijnych do Polski jest nadal wstrzymany.

Pomimo początkowego geopolitycznego powrotu do UE i NATO zaraz po wybuchu wojny, rząd PiS nadal kontynuuje kontrowersyjne stosunki z instytucjami UE i innymi państwami członkowskimi, takimi jak Niemcy. Jakie są zatem tematy polskiej kampanii politycznej?

Ukraina i polityka obronna

Wojna na Ukrainie początkowo zajmowała ważne miejsce w deklaracjach politycznych rządu. Od maja 2023 r. temat wojny stracił na znaczeniu, ponieważ uwaga ludzi przesunęła się na bardziej prozaiczne kwestie warunków życia.

Rząd stara się też kłaść nacisk na planowane i trwające inwestycje w wojsko – zakupy czołgi, wyrzutnie rakiet itp.



Powiązane artykuły Zełenski mówił o otwarciu granicy z Polską, Duda wysyła myśliwce Kontynuuj czytanie

Polityka socjalna

Od dojścia PiS do władzy w 2015 r. polityka społeczna jest mocno promowana w programie rządu i w retoryce przedstawicieli partii. Jedną z głównych strategii rządu jest przedstawianie się jako tarcza przed niepokojami gospodarczymi i społecznymi pochodzącymi z zewnątrz. Dlatego wiele wysiłku wkłada się w przedstawianie inflacji czy niedoborów węgla i gazu jako obiektywnych globalnych konsekwencji wojny.

helpdesk@sme.sk abyśmy mogli Ci pomóc.” data-msg-btn-logout=”Zaloguj się jako inny użytkownik” data-msg-btn-close=”Nie wylogowuj się” >

Polska

Andrea Paul

„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *