Polski sąd uniewinnił 32 osoby, które podczas mszy protestowały w obronie praw kobiet

Polski sąd uniewinnił grupę 32 osób, które w 2020 roku podczas mszy w poznańskiej katedrze protestowały przeciwko ograniczaniu prawa kobiet do aborcji.

W poniedziałek polski sąd uniewinnił grupę 32 osób, które w 2020 roku demonstrowały przeciwko ograniczaniu praw kobiet podczas mszy w katedrze poznańskiej. aborcje. Pod koniec 2020 roku w Polsce wybuchły masowe protesty w reakcji na decyzję Trybunału Konstytucyjnego, który w październiku 2020 roku dodatkowo ograniczył przypadki, w których kobiety mogą poddać się sztucznej aborcji. Wyrokiem tym stanął po stronie prawicowego konserwatywnego rządu i wezwał do niekonstytucyjnych aborcji dokonywanych z powodu nieodwracalnych wad rozwojowych płodu.

Obecnie polskie ustawodawstwo, które wcześniej było bardzo restrykcyjne w tym zakresie, dopuszcza przerywanie ciąży jedynie w przypadkach, gdy ciąża zagraża życiu, zdrowiu lub stanowi psychicznemu matki lub gdy ciąża jest wynikiem przestępstwa, np. popełnienia przestępstwa. gwałt lub kazirodztwo. Kilka dni po wyroku Trybunału Konstytucyjnego 32 demonstrantów przerwało mszę w katedrze poznańskiej. Z transparentami nawołującymi do prawa do aborcji stanęli przed ołtarzem i wykrzykiwali hasła typu „Mamy dość!”.

Prokuratorzy twierdzili, że protestujący „wspólnie i ze złym zamiarem zakłócili publiczne odprawianie ceremonii religijnej”. Za takie przestępstwo, jeśli zostali skazani, groziła im grzywna pieniężna, ograniczenie swobody poruszania się lub dwa lata więzienia – informuje PAP. W poniedziałek poznański sąd podkreślił, że po wspomnianej decyzji Trybunału Konstytucyjnego „przez kraj przetoczyła się fala protestów”. Jednocześnie sędzia stwierdziła, że ​​uzyskane dowody nie dowodzą złych intencji protestujących, którzy jej zdaniem chcieli jedynie wyrazić niezadowolenie z zaskarżonego wyroku.

Wyrażenie według niej zachował „powagę i godność”, podczas gdy demonstranci wybrali na swój czyn moment dyscypliny. Jednak według sędziego ich hasła „nie nawoływały do ​​nienawiści ani nie atakowały religii w uwłaczający sposób”.

Joy Perry

„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *