Góry w Polsce zajmują zaledwie 4% powierzchni kraju, podczas gdy na Słowacji sięgają 61%. Jednak w sportach typowo górskich, takich jak skoki narciarskie, Słowacja prawie nie istnieje, a skocznie narciarskie znikają ze słowackich gór.
Wręcz przeciwnie, na większości polskich nizin skoki narciarskie są sportem narodowym z tradycją przedwojennych wielkich skoczków do dziś.
Polak Dawid Kubacki zdobył brązowy medal w skokach narciarskich na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Tym samym dołącza do grona polskich medalistów olimpijskich, takich jak Wojciech Fortuna, Adam Małysz i Kamil Stoch.
Obecna popularność skoków narciarskich w Polsce rozpoczęła się od sukcesu Adama Małysza w latach 1995-2010, zdobywcy czterech medali olimpijskich i sześciu medali mistrzostw świata. Polscy kibice polubili ten sport, dzięki czemu zaczęła go uprawiać także część młodzieży z górskich wsi.
Po 2010 roku pojawiła się nowa generacja skoczków. Mieli na czym trenować – podczas gdy słowackie skocznie w Tatrach popadały w ruinę, polskie skocznie w Zakopanem i Wiśle były dość dobrze utrzymane.
Orzeł Tatrzański Marusarz
Adam Małysz nie pojawił się znikąd, gdyż Polska wypracowała już tradycje skoków przez przeszkody. Przedwojennym ośrodkiem narciarskim było Zakopane, które kojarzy się z dwoma wielkimi nazwiskami: Bronisławem Czechem i Stanisławem Marusarzem.
Pamięć o Marusarzu przypomniała niedawno Telewizja Polska, która wyreżyserowała film „Marusarz. Tatrzański Orzeł”. W dniu, w którym był emitowany, obejrzało go ponad 3 miliony osób.
Spektakularny skok Marusarza w kostiumie podczas Tournee Czterech Mostów w 1966 roku stał się pretekstem do opowiedzenia jego losów, a także historii jego siostry Heleny – utalentowanej narciarki, uczestniczki ruchu oporu, zamordowanej przez hitlerowców w 1941 roku.
Bez jego legendy, która przyczyniła się do spopularyzowania tego sportu w Polsce, sukcesy Wojciecha Fortuna, Adama Małysza, Kamila Stocha, Piotra Żyły i Dawida Kubackiego nie stałyby się, a skoki narciarskie nie stałyby się polskim sportem narodowym. Od pierwszych miesięcy II wojny światowej Stanisław Marusarz działał w państwie podziemnym. Jako kurier regularnie przyjeżdżał na Węgry przez ogarniętą wojną Słowację.
rewelacyjny film hollywoodzki
Z historii Stanisława Marusarza można by nakręcić sensacyjny hollywoodzki film. Urodził się Marusarz
Ten artykuł jest ekskluzywną zawartością dla subskrybentów Denník N.
„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.