Polska zwraca się do sojuszników: musi zastąpić technologię, którą dała Ukrainie”

Jak donosi PAP, Duda powiedział w poniedziałek na odprawie Sztabu Dowództwa Wojska Polskiego, że Polska jest głównym dostawcą broni ciężkiej na Ukrainę – w tym setek czołgów, wozów bojowych, artylerii, dronów i przenośnych wyrzutni przeciwlotniczych, a także setki tysięcy amunicji, części zamiennych i dodatkowego wyposażenia.

Zakup nowego sprzętu może zająć lata

Duda wyraził nadzieję, że wyposażenie polskiej armii będzie uzupełniane również w ramach sojuszniczych mechanizmów wsparcia. Jak zaznaczył, zagrożenie rosyjską agresją na terytorium państw członkowskich NATO jeszcze nie zmalało. Dodał, że decyzja Polski o przekazaniu Ukrainie sprzętu wojskowego została odebrana jako szybka odpowiedź na prośbę Kijowa. Jak określił, szacunkowy koszt pomocy wojskowej dla Ukrainy to co najmniej 1,7 mld USD.

Podkreślił jednocześnie, że zakup nowego sprzętu może trwać latami, a Polska potrzebuje jak najszybciej rekompensaty za pomoc udzieloną Ukrainie. Poinformował, że Polska zwraca się praktycznie do wszystkich swoich sojuszników z prośbą o dostawy sprzętu wojskowego, który „niekoniecznie musi być nowy”.

Duda docenił postawę NATO i UE

Prezydent RP powiedział, że rosyjska agresja na Ukrainę sprawdziła trwałość i skuteczność struktur międzynarodowych. Według Dudu NATO i UE „wykazały się jednością i rzetelnością” w tym teście. „Z pewnością więcej niż w 2014 roku, kiedy Putin po raz pierwszy zaatakował Ukrainę”, Zwrócił uwagę Duda według serwisu informacyjnego Interia.pl.

Powiedział, że „nie zmalała groźba przyszłej rosyjskiej agresji na terytorium NATO” i że Rosja otwarcie demonstruje swój wrogi stosunek do Zachodu. Zdaniem Dudu nadszedł zatem czas, by kolejny szczyt NATO podjął odważne decyzje o wzmocnieniu sojuszu „jak miało to miejsce na szczycie w Warszawie w 2016 roku”. Dodał, że odpowiedź sojuszu musi obejmować wzmocnienie obecności wojskowej, zwłaszcza na wschodniej flance NATO. „Musimy przekształcić istniejącą wysuniętą obecność (operacja NATO – eFP) w wysuniętą obronę”, zauważył Duda.

Jak ocenił, wiarygodność sojuszu „zależy także od siły i spójności więzi transatlantyckich”. Zaznaczył też, że Stany Zjednoczone nie mogą brać pełnej odpowiedzialności za zapewnienie bezpieczeństwa w Europie. Dodał, że Polska – jako kraj o największym potencjale gospodarczym i militarnym w regionie – jest gotowa do podjęcia dodatkowych zadań i udziału we wzmocnieniu militarnym NATO na wschodniej flance.

Morton Nicholls

„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *