7.12.2022 (Webnoviny.sk) – Minister Obrony Narodowej RP Mariusza Błaszczaka powiedział we wtorek, że jego kraj w końcu to zaakceptuje System obrony przeciwlotniczej PatriotNiemcy zaoferowały rozmieszczenie w Polsce w zeszłym miesiącu.
Więcej na temat: Wojna na Ukrainie
Propozycja Berlina pojawiła się po tym, jak zabłąkany pocisk spadł na Polskę w pobliżu granicy z Ukrainą, zabijając dwóch Polaków. Polska i NATO powiedziały, że uważają, że był to ukraiński pocisk wystrzelony, gdy kraj bronił się przed zmasowanym rosyjskim atakiem rakietowym 15 listopada.
Błaszczak początkowo przyjął ofertę, ale lider rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Jarosław Kaczyński powiedział, że uważa, że system Patriot powinien stacjonować na Ukrainie. Błaszczak i inni polscy przywódcy poszli więc w jego ślady. Błaszczak napisał we wtorek na Twitterze, że żałuje, że Niemcy nie chcą rozmieścić systemu Patriot na Ukrainie.
Parlament Europejski nazwał Rosję państwowym sponsorem terroryzmu, a ataki armii są zbrodniami wojennymi
Ministrowie Parlament Europejski (PE) w związku z okrucieństwami popełnionymi na Ukrainie uznali w środę Rosję za państwowego sponsora terroryzmu.
W przyjętej w środę przez PE rezolucji w sprawie ostatnich wydarzeń posłowie podkreślają, że umyślne ataki i okrucieństwa popełnione przez siły rosyjskie i ich pełnomocników wobec ludności cywilnej na Ukrainie, zniszczenie infrastruktury cywilnej oraz inne poważne naruszenia międzynarodowego i humanitarnego stanowią akty terroryzmu i zbrodnie wojenne.
W tym kontekście uznali nie tylko Rosję za państwowego sponsora terroryzmu, ale także za państwo, które „używa środków terrorystycznych”. PE poinformował o tym w komunikacie prasowym, informując, że rezolucja została przyjęta 494 głosami za, przy 58 głosach przeciw i 44 wstrzymujących się od głosu.
Lista terrorystów sporządzona przez Unię
Unia Europejska (UE) obecnie niezdolny do oficjalnego wskazania państw jako sponsorów terroryzmu, PE wzywa go i jego państwa członkowskie do wprowadzenia odpowiednich ram prawnych i rozważenia włączenia Rosji do takiej listy.
Taka decyzja skutkowałaby kilkoma istotnymi restrykcjami wobec Moskwy i miałaby poważne konsekwencje ograniczające dla stosunków UE z Rosją.
Jednocześnie posłowie wzywają Radę UE do wpisania na listę rosyjskiej organizacji paramilitarnej Grupy Wagnera, 141. Specjalnego Pułku Zmotoryzowanego, zwanego też „Kadyrowami”, oraz innych grup zbrojnych, milicji i grup bojowych finansowanych przez Rosję terrorystów sporządzonym przez Unię.
Międzynarodowa izolacja Rosji
Posłowie wzywają też do dalszej międzynarodowej izolacji Rosji. Dotyczy to również członkostwa w organizacjach i ciałach międzynarodowych, takich jak np Rada Bezpieczeństwa ONZ.
Chcą też ograniczenia stosunków dyplomatycznych z Rosją, ograniczenia do minimum kontaktów UE z rosyjskimi urzędnikami oraz zamknięcia i zakazania działalności w UE instytucji związanych z Rosją, które szerzą propagandę na całym świecie.
Dziewiąty pakiet sankcji
W rezolucji Parlament wzywa również państwa członkowskie UE w Radzie do pilnego zakończenia dziewiątego pakietu sankcji wobec Moskwy. Według nich kraje powinny również aktywnie zapobiegać, badać i ścigać wszelkie przypadki obchodzenia już wprowadzonych sankcji oraz we współpracy z przez Komisję Europejską rozważyć ewentualne działania przeciwko krajom, które próbują pomóc Rosji w obejściu już obowiązujących środków ograniczających.
Przeciętna emerytura na Słowacji rośnie z roku na rok, przekraczając obecnie 518 euro
Wysokość przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS wyniosła na koniec listopada br. 518,40 euro.
W ciągu roku wzrosła ona o prawie 13 euro. Oprócz wzrostu wysokości emerytury, z roku na rok nieznacznie zwiększała się także liczba jej beneficjentów.
O ile pod koniec listopada ub. r. emerytury pobierało 1 mln 95 tys. emerytów, o tyle na koniec ubiegłego miesiąca na Słowacji było ich 1 mln 104,2 tys. Wynika to z danych opublikowanych przez Sociálna poisťovňa.
W porównaniu z końcem listopada ubiegłego roku średnia emerytura wzrosła o 2,70 euro do 504,80 euro. Na koniec ubiegłego miesiąca skorzystało z niej 12,1 tys. emerytów, o 567 więcej niż rok wcześniej. Średnia renta inwalidzka dla osób ze stopniem inwalidztwa do 70% wyniosła na koniec listopada 231,20 euro.
W porównaniu z listopadem ub.r. jest wyższy o 5,50 euro. Renta inwalidzka dla osób ze stopniem inwalidztwa większym niż 70% jest wypłacana przez firmę ubezpieczeniową na średnią kwotę 418,50 euro. Jest to wzrost o 10,30 euro w ciągu jednego roku. Na koniec ub.r. ZUS odnotował 224,1 tys. rencistów, czyli o 4 tys. mniej emerytów niż w listopadzie ubiegłego roku.
Źródło WebNoviny.sk © SITA Wszelkie prawa zastrzeżone
„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.