Polski wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz zaprzeczył twierdzeniu portalu Politico, że sześć największych krajów UE, w tym Polska, „nie złożyło Ukrainie nowej pomocy wojskowej w lipcu”.
„Polska wraz ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią udzieliła Ukrainie największej pomocy wojskowej i nadal to robi– powiedział Skurkiewicz w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla agencji PAP i dodał, że „ta pomoc jest stała, ciągła i wielowymiarowa”.
Portal Politico napisał kilka dni temu, że sześć największych krajów europejskich w lipcu nie złożyło żadnych dwustronnych zobowiązań dotyczących pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Politico zauważa, że od końca lutego, kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, jest to pierwszy miesiąc bez nowej obietnicy pomocy wojskowej z Zachodu.
W swoim artykule Politico powołało się na dane Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii (IfW), które dotyczą Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Hiszpanii, Włoch i Polski.
„To odkrycie jest dowodem na to, że pomimo historycznych zmian w europejskiej polityce obronnej – z wcześniej niechętnymi dostawami broni na Ukrainę przez kraje takie jak Francja i Niemcy – pomoc wojskowa dla Ukrainy może z czasem ulec zmniejszeniu. Podobnie jak Kijów rozpoczyna poważną kontrofensywę” – dodał. dodany. zapisuje serwer.
Jednak w rozmowie z PAP Skurkiewicz nazwał twierdzenia serwisu Politico całkowicie fałszywymi. Powiedział, że mniej więcej w czasie publikacji obraźliwego artykułu polski rząd podjął kolejną uchwałę o wysłaniu pomocy wojskowej na Ukrainę.
Wyjaśnił, że żadne szczegóły nie zostały podane do publicznej wiadomości, ponieważ załączniki do uchwał przyjętych przez rząd „są ściśle tajne”. Według Skurkiewicza polska pomoc wojskowa dla Ukrainy obejmuje sprzęt, broń i amunicję.
Przypomniał, że Polska stale udziela pomocy Ukrainie. Dodał jednocześnie, że pomoc ta „nie zmniejsza bezpieczeństwa Polski”. – Faktem jest, że Polska jest odpowiednio przygotowana na każde zagrożenie, agresję czy inwazję – podsumował Skurkiewicz.
Według portalu Politico, dane Instytutu Kilońskiego „ilustrują ideę, którą wielokrotnie wyrażają ukraińscy przywódcy wojskowi i politycy: że wielkie mocarstwa europejskie nie nadążają za pomocą wojskową płynącą ze Stanów Zjednoczonych, „a Wielka Brytania i Polska również wydają się tracić impet”.
„Irytująco skromny fan Twittera. Skłonny do napadów apatii. Gracz. Certyfikowany geek muzyczny. Twórca. Zapalony odkrywca. Student-amator”.