Polska zatrzyma ropę do 2022 r., a węgiel do maja

Polska planuje zaprzestać korzystania z rosyjskiej ropy do końca tego roku. Najpóźniej do końca maja chce zaprzestać importu rosyjskiego węgla. Poinformował o tym premier Polski Mateusz Morawiecki. Decyzja dotyczy zerwania stosunków gospodarczych z Moskwą w związku z jej agresją na sąsiednią Ukrainę. Morawiecki wezwał też UE do opodatkowania importu rosyjskiej ropy, gazu i węgla.

Pełne embargo

„Zamierzamy nałożyć całkowite embargo na rosyjski węgiel i mam nadzieję na całkowite wycofanie się z rosyjskiego węgla w kwietniu, maju” – powiedział Morawiecki na konferencji prasowej. „Zrobimy wszystko, co możliwe, aby do końca roku przestać używać rosyjskiej ropy” – dodał.

Według Morawieckiego Polska przystępuje do najbardziej radykalnego planu przekierowania rosyjskich źródeł energii z innych krajów europejskich. Dlatego wezwał inne kraje UE do zmniejszenia uzależnienia od importu paliw z Rosji. Twierdzi, że pieniądze z eksportu ropy i gazu podtrzymują rosyjską machinę wojenną.

Morawiecki wezwał także Komisję Europejską do nałożenia podatku na import rosyjskiej ropy, gazu i węgla w celu utrzymania uczciwego handlu. Przypomniał, że niektóre kraje, w tym Niemcy, nie chcą rezygnować z importu rosyjskich surowców ze względu na stosunkowo niską cenę. Podatek zrekompensowałby zatem ceny energii w UE. „Będę mocno promował tę ideę w UE, aby sytuacja była sprawiedliwa pod względem zasad rynkowych” – powiedział.

Ograniczenie gazu

Morawiecki powiedział też, że w maju import gazu będzie ograniczony. Polska od jakiegoś czasu podejmuje kroki w celu zmniejszenia swojej zależności od rosyjskiego gazu. Wybudowała terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu, który jest w trakcie pełnej rozbudowy. W efekcie pozyskuje gaz z Kataru, Stanów Zjednoczonych, Norwegii i innych eksporterów. Oczekuje się, że nowy gazociąg bałtycki dostarczający gaz z Norwegii ma zostać otwarty jeszcze w tym roku, ostrzegła agencja informacyjna AP.

Jak wynika z analiz think tanku Forum Energiu, Polska importuje około 20% zużywanego węgla, reszta wydobywana jest w kopalniach na jej terenie. W 2020 roku trzy czwarte importowanego węgla pochodziło z Rosji. Według agencji PAP rosyjski węgiel jest tańszy niż polski i lepiej nadaje się do wytwarzania energii.

UE zgodziła się na stopniowe zmniejszanie swojej zależności od importu gazu z Rosji. Niemcy, największa gospodarka bloku, ogłosiły w zeszłym tygodniu, że przestaną kupować rosyjską ropę do końca tego roku i mogą być niezależne od dostaw rosyjskiego gazu do połowy 2024 roku.

Nie przegap tego

Premier mówi, że Polska szykuje środki, by „zakłócić” gospodarkę”

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *