21.11.2022 (Webnoviny.sk) – Polska planuje rozmieścić systemy antyrakietowe na granicy z Ukrainą. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w poniedziałek na Twitterze, że przyjął ofertę Niemiec.
Po wybuchu rakiety w ubiegłym tygodniu w polskiej wsi Przewodów minister obrony Niemiec Krystyna Lambrechtowa powiedziała gazetom Rheinische Post i General-Anzeiger, że Warszawie zaproponowano zabezpieczenie polskiej przestrzeni powietrznej myśliwcami Eurofighter i Systemy Patriotów.
„Z satysfakcją przyjąłem propozycję ministra obrony Niemiec dotyczącą rozmieszczenia dodatkowych systemów Patriot w naszym kraju. Podczas dzisiejszej rozmowy telefonicznej zaproponuję, aby system znajdował się na granicy z Niemcami. „Ukraina”, — powiedział Błaszczak.
Lambrechtová powiedziała też, że Berlin będzie starał się również przedłużyć rozmieszczenie niemieckich systemów antyrakietowych na Słowacji do końca 2023 roku. Polska i Słowacja są członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO).
Francuzi wysłali Ukraińcom dwa kolejne systemy obrony powietrznej
Francja wysłała na Ukrainę jeszcze dwa systemy obrony powietrznej i dwie wyrzutnie rakiet. Tak powiedział francuski minister obrony w rozmowie z Journal du Dimanche Sebastien Lecornu. Według niego Paryż ocenia również zapotrzebowanie na fotoradary.
Więcej na temat: Wojna na Ukrainie
Od początku rosyjskiej inwazji Francja udzieliła Ukrainie pomocy wojskowej o wartości 550 mln euro i jest jednym z pięciu największych darczyńców dla Ukrainy – powiedział minister. Informuje o tym serwis Guardian.
Osoby transpłciowe są na Słowacji spychane na margines społeczeństwa, wskazują organizacje LGBTI+
21.11.2022 (Webnoviny.sk) – Osoby transpłciowe są na Słowacji spychane na margines społeczeństwa, ostrzegają organizacje LGBTI+. Według ich członków, na Słowacji osoba transpłciowa jest celem niebezpiecznej dezinformacji i nienawiści, co prowadzi do wykluczenia i stygmatyzacji osób transpłciowych w społeczeństwie.
Aktywiści ze środowiska LGBTI+ zwracają też uwagę, że osoby transpłciowe nie mają dostępu do opieki zdrowotnej i nasila się mowa nienawiści wobec nich.
Dodatkowo, jak poinformowała koordynatorka kampanii i rzecznictwa Alexandra Demetrianová, w niedzielę 20 listopada na całym świecie obchodzony był Dzień Pamięci Ofiar Transnegatywności, będący jednocześnie zwieńczeniem Tygodnia Świadomości Transpłciowości.
Jedna z najbardziej wykluczonych grup
Osoby transpłciowe są jedną z najbardziej wykluczonych grup mniejszości LGBTI+, dlatego są narażone na zwiększone ryzyko przemocy, a tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy świat odnotował 375 zabójstw osób transpłciowych i zróżnicowanych pod względem płci, podczas gdy od 2008 do 2021 ponad cztery tysiące zmarło w wyniku gwałtownej śmierci.
„Fizyczne przejawy nienawiści wobec osób transpłciowych, morderstwa i nienawistne ataki znajdują się na szczycie piramidy przemocy, jakiej osoby transpłciowe doświadczają w społeczeństwie. Dlatego państwo i większość ponoszą znaczną część odpowiedzialności za formy przemocy, z jakimi spotykają się osoby transpłciowe” – dodał. wyjaśnia Róbert Furiel, dyrektor stowarzyszenia obywatelskiego Sapling, które również broni praw osób transpłciowych na Słowacji.
Wyzwanie dla premiera Hegera
Według Zary Kromkovej z poradni LGBTI+ PRIZMA, prowadzonej przez oza Saplinqa, osoby transpłciowe są rutynowo rozbierane do naga, ich ciała są publicznie dyskutowane, a ich prawo do istnienia jest kategorycznie odrzucane przez ultrakonserwatywne i ekstremistyczne jednostki i grupy polityczne, w społeczeństwa oraz w spektrum mediów dezinformacyjnych. .
„W przeszłości w ten sam sposób mówiono o Romach, Żydach czy mniejszościach etnicznych i wiemy, dokąd to doprowadziło – do zbrodni przeciwko ludzkości i ludobójstwa” – dodał. ostrzega działaczka na rzecz praw osób transpłciowych. Stowarzyszenie obywatelskie Saplinq zwraca uwagę, że są też takie działania ze spektrum ultrakonserwatywnego, które wzmacniają nienawiść do osób transpłciowych oraz przemoc społeczną i strukturalną.
„Inicjatywy chrześcijańskie rzucają wyzwanie premierowi Heger odrzuca wiodące prace eksperckie nt Ministerstwo Zdrowia Republiki Słowackiej (Ministerstwo Zdrowia Republiki Słowackiej), co ostatecznie położyłoby kres praktyce przymusowej sterylizacji osób transpłciowych. Jest to praktyka, której ani ONZ, ani ETPCz nie podają w wątpliwość jako formę tortur. Jeśli wytyczne metodologiczne dotyczące przejścia i standardowe procedury nie zostaną przyjęte przez ministerstwo i nie zostaną wprowadzone w życie, przemoc instytucjonalna wobec osób transpłciowych będzie kontynuowana, a także grozi ściganie”. Furiel zwraca uwagę.
Obecnie stan jest krytyczny
Kromková dodaje, że niezwykle ważne jest, aby Ministerstwo Zdrowia Republiki Słowackiej ostatecznie przyjęło standardy tego, jak dokładnie powinien wyglądać proces transformacji medycznej, a co za tym idzie prawnej.
Według niej osoby transpłciowe są obecnie uwięzione bez tego dokumentu. Stowarzyszenie obywatelskie Saplinq zwraca również uwagę, że im dłużej osoby transpłciowe są celem przemocy społecznej i instytucjonalnej, tym bardziej są zagrożone pod względem zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa fizycznego.
Zdaniem Kromkovej dokumenty ministerstwa zdrowia Republiki Słowackiej powinny zostać natychmiast ujawnione przez premiera i zatwierdzone bez ingerencji ideologicznej czy politycznej jako wysoce profesjonalne wytyczne, co do których istnieje konsensus w słowackich i europejskich kręgach psychiatrycznych.
„Obecnie sytuacja jest krytyczna – klienci transpłciowi na Słowacji są akceptowani i traktowani z godnością przez lekarzy, na których można polegać jedną ręką i którzy wciąż mają wolne palce. To naprawdę igranie z życiem i zdrowiem ludzi”, — powiedziała Kromkowa.
Źródło WebNoviny.sk © SITA Wszelkie prawa zastrzeżone
„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.