Polska wyemituje 20 lat dłużej niż inni. Orbán wycofał się

Uszkodzony blok mieszkalny rozbierają Czesi

W najbliższych dniach rozpocznie się rozbiórka dwunastopiętrowego prefabrykowanego domu, który w zeszłym tygodniu został poważnie uszkodzony w wyniku wybuchu gazu. Z tego powodu do Preszowa przyjedzie specjalna maszyna, która jest wyjątkowa w całej Europie ze względu na niezwykle długie ramię teleskopowe. Należy do czeskiej grupy Cannoneer. Maszyna waży 214 ton i powinna przyjechać do Preszowa z Kladna.

Zdjęcie: Twitter.com/SalibaJes

Płonący dom z paneli w Preszowie, który w zeszłym tygodniu został wstrząśnięty wybuchem gazu.

Według szefa firmy Zbyněka Ortmanna rozbiórka może potrwać cztery dni. „Postaramy się, aby ludzie mieszkający w bezpośrednim sąsiedztwie mieli spokój na Boże Narodzenie, a katastrofa już im o niczym nie przypominała” – powiedział Ortmann w wywiadzie dla Dziennik MŚP.

Obroty Orbána i zwolnienie z węgla dla Polski

Węgierski prorządowy dziennik Magyar Hírlap cytuje premiera Viktora Orbána na swojej pierwszej stronie w piątek: „Nie pozwolimy brukselskim biurokratom nakazywać biedniejszym krajom wpłat do budżetu na walkę ze zmianami klimatycznymi”. Ale to już nie ma znaczenia. Orbán odwrócił się.

Pomimo udania się na czwartkowy szczyt UE z negatywnym nastawieniem do planu Ursuli von der Leyen, Węgry ostatecznie podpisały deklarację neutralności węglowej. Europa musi być neutralna dla klimatu do 2050 roku. Orbán, podobnie jak premier Czech Andrej Babiš, ustąpił. Może postawić na krok w procesie, który Unia prowadzi z Węgrami, aby ingerować w wolność mediów i niezależność sądownictwa.

Inaczej do sytuacji podszedł premier Polski Mateusz Morawiecki. Jako jedyny nie podpisał zobowiązania klimatycznego i poprosił o wyjątek dla „konkretnej Polski”. Jak konkretne? Energia oparta na węglu. Polska może teraz ograniczać emisję dwutlenku węgla we własnym tempie. Premier wspomniał o docelowym roku 2070, czyli o 20 lat później niż wszystkie inne kraje UE.

Wielkie działa w walce o polski wymiar sprawiedliwości

Polski rząd rozpoczął wyraźny rządowy kontratak przeciwko „nieposłusznym” sędziom. Poprawka, o której posłowie powinni szybko przedyskutować przed Bożym Narodzeniem, proponuje de facto kary grzywny lub zwolnienia dla sędziów, którzy będą podążać za wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Na tej podstawie polski Sąd Najwyższy przygotował projekt kluczowej części reformy sądownictwa forsowanej przez rządzącą partię Prawo i Sprawiedliwość.

Sankcje USA wobec niemieckich firm

Po Berlinie i Brukseli niemieckie firmy chcą zdecydowanej odpowiedzi na planowane sankcje USA wobec firm zaangażowanych w budowę gazociągu Nord Stream 2. Będzie on przechodził między Rosją a Niemcami po dnie Bałtyku.

Budowa gazociągu dzieli geopolitycznie Unię, omijając Polskę i Ukrainę, a także napotykając opór Ameryki. Oficjalnym powodem jest bezpieczeństwo energetyczne Europy ze względu na zależność od Rosji, ale niemieckie firmy częściej mówią o amerykańskich interesach gospodarczych. Przygotowane sankcje USA wciąż nie mają podpisu prezydenta Donalda Trumpa, ale jest prawdopodobne, że się zgodzi.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *