Polska upamiętnia 80. rocznicę powstania przeciw nazistom

Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 r.

Polska upamiętnia 80. rocznicę nieudanego warszawskiego powstania wojskowego przeciwko nazistom. Wybuchł 1 sierpnia 1944 roku i po 63 dniach walk wojska hitlerowskie dotkliwie go stłumiły. Zginęło 18 000 polskich powstańców, a według różnych szacunków nawet 250 000 cywilów.

W przeddzień rocznicy prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przeprosił za okrucieństwa popełnione przez Polaków pod pomnikiem powstania w centrum Warszawy.

Niemieccy prezydenci i kanclerze byli już kilkukrotnie zapraszani do Polski przy różnych okazjach związanych z II wojną światową.

Jednak po Romanie Herzogu obecny prezydent Frank-Walter Steinmeier jest dopiero drugim prezydentem, który po 30 latach ponownie otrzymał zaproszenie na rocznicę Powstania Warszawskiego. W emocjonalnym przemówieniu do uczestników powstania podkreślił przeprosiny.

Upamiętniający 80. rocznicę wybuchu warszawskiego powstania wojskowego, Raporty: 24 redaktor Tibor Macák poświęcił:

„Chciałbym w tym miejscu powiedzieć tylko jedno zdanie, które wypływa ze szczerego serca. Jest ono bardzo poważne. Tu i dziś proszę o przebaczenie” – powiedział niemiecki prezydent.

W swoim przemówieniu dodał, że to „niemiecki nacjonalizm, imperializm i rasizm doprowadziły do ​​tych straszliwych cierpień i przed którymi bronili się Polacy w czasie powstania”. „Nigdy więcej nie możemy posuwać się tak daleko i dlatego patrzenie w przeszłość nie może pozostać bez konsekwencji. Zawsze chodzi o to, aby historia służyła jako lekcja na lepszą przyszłość” – stwierdził Steinmeier.

Wzajemna współpraca i pomoc dla Ukrainy

„Powstanie Warszawskie jest moralną podstawą naszej niepodległości i dziś, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, nikt się nie dziwi i nie wątpi, że Ukraińcy bronili Mariupola aż do całkowitego zniszczenia miasta. „Bronili swojej niepodległości, podobnie jak powstańcy warszawscy, którzy poświęcili ich kapitał i ich życie w walce o niepodległość 80 lat temu” – powiedział podczas wydarzenia Prezydent RP Andrzej Duda.

Dodał, że spotkali się na tym wydarzeniu, aby „dopilnować, aby już nigdy nie było innej okupacji, żeby nikt jej nie zaakceptował – ani okupacji Ukrainy, ani żadnej innej okupacji”.

Obaj prezydenci opowiedzieli się za kontynuacją pomocy wojskowej, finansowej i humanitarnej dla broniących się Ukraińców. Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier zapowiedział także utworzenie nowego niemiecko-polskiego centrum w Berlinie.

Będzie wspierać wspólne projekty i wzajemną wymianę we wszystkich obszarach życia kulturalnego, społecznego i politycznego.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier (z prawej) i prezydent Polski Andrzej Duda.Zdjęcie: TASR/AP

Miles Hersey

„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *