Polska telewizja nie pokazywała takich części Ukrainy jak Polska, to była fałszywka

Rzekome określenie terytorium Ukrainy jako polskiego w programie telewizji publicznej TVP1 jest dziełem dezinformacji. Karta zawierała kilka błędów gramatycznych i zupełnie inny projekt niż ten, którego użył nadawca.

Fotomontaż zawiera również zdjęcie spikera, ale jest wycięte z prognozy pogody innej telewizji i jest z 2020 roku.

Agencja TASR we współpracy z agencją prasową AFP zwraca uwagę na dezinformację.


Kontynuacja artykułu pod reklamą wideo

Kontynuacja artykułu pod reklamą wideo

Korzystając z wyszukiwania wstecznego obrazu, a także przeszukując różne angielskie i rosyjskie słowa kluczowe za pośrednictwem Google i Yandex, AFP nie znalazło żadnych informacji na temat prognozy pogody. Bliższe przyjrzenie się zmanipulowanemu obrazowi ujawniło, że był to fotomontaż.

Polska telewizja publiczna TVP poinformowała również w oświadczeniu, że obraz jest sfałszowany i nigdy nie wyemitował takiego materiału.

Autentyczność rzekomego polskiego obrazu pogodowego podważają również wskazówki, takie jak fakt, że nazwy kilku miast i krajów są zapisane niepoprawnie gramatycznie.

Co więcej, badanie rzeczywistych prognoz pogody w TVP1 wykazało, że ich konstrukcja w niczym nie przypomina fałszywego obrazu.

Kolejną wskazówką, że jest to podróbka, jest lokalizacja niektórych miejsc. Projektując prawdziwą mapę na zmanipulowany obraz, AFP odkryła, że ​​Warszawa znajdowała się na fałszywym obrazie około 100 kilometrów dalej na północny zachód od jej prawdziwego położenia, prawie nad Łodzią.

Z drugiej strony ukraińskie miasto Lwów jest przedstawione 80-90 kilometrów na północny wschód od jego rzeczywistej lokalizacji. Poza tym kobieta na fałszywym zdjęciu nie pracuje dla TVP1, tylko dla Telewizji Trwam.

Wyszukiwanie ze słowami kluczowymi mapa, pogoda i Trwam doprowadziło AFP do różnych polskich artykułów, które również demaskowały fałszywą mapę pogody. Jeden z nich odnosi się do filmu z 2020 roku, na którym widać fałszywego reklamodawcę wizerunkowego.

W filmie z 2020 roku przedstawia się jako Joanna Wysocká. Przyglądając się bliżej wideo z 2020 roku, można zauważyć w 1:11, że poza prezenterki, mimika, włosy i zagniecenia widoczne na jej sukience są dokładnie takie same jak na fałszywym fotomontażu. (TASR)

Miles Hersey

„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *