Rzekome określenie terytorium Ukrainy jako polskiego w programie telewizji publicznej TVP1 jest dziełem dezinformacji. Karta zawierała kilka błędów gramatycznych i zupełnie inny projekt niż ten, którego użył nadawca.
Fotomontaż zawiera również zdjęcie spikera, ale jest wycięte z prognozy pogody innej telewizji i jest z 2020 roku.
Agencja TASR we współpracy z agencją prasową AFP zwraca uwagę na dezinformację.
Korzystając z wyszukiwania wstecznego obrazu, a także przeszukując różne angielskie i rosyjskie słowa kluczowe za pośrednictwem Google i Yandex, AFP nie znalazło żadnych informacji na temat prognozy pogody. Bliższe przyjrzenie się zmanipulowanemu obrazowi ujawniło, że był to fotomontaż.
Polska telewizja publiczna TVP poinformowała również w oświadczeniu, że obraz jest sfałszowany i nigdy nie wyemitował takiego materiału.
Autentyczność rzekomego polskiego obrazu pogodowego podważają również wskazówki, takie jak fakt, że nazwy kilku miast i krajów są zapisane niepoprawnie gramatycznie.
Co więcej, badanie rzeczywistych prognoz pogody w TVP1 wykazało, że ich konstrukcja w niczym nie przypomina fałszywego obrazu.
Kolejną wskazówką, że jest to podróbka, jest lokalizacja niektórych miejsc. Projektując prawdziwą mapę na zmanipulowany obraz, AFP odkryła, że Warszawa znajdowała się na fałszywym obrazie około 100 kilometrów dalej na północny zachód od jej prawdziwego położenia, prawie nad Łodzią.
Z drugiej strony ukraińskie miasto Lwów jest przedstawione 80-90 kilometrów na północny wschód od jego rzeczywistej lokalizacji. Poza tym kobieta na fałszywym zdjęciu nie pracuje dla TVP1, tylko dla Telewizji Trwam.
Wyszukiwanie ze słowami kluczowymi mapa, pogoda i Trwam doprowadziło AFP do różnych polskich artykułów, które również demaskowały fałszywą mapę pogody. Jeden z nich odnosi się do filmu z 2020 roku, na którym widać fałszywego reklamodawcę wizerunkowego.
W filmie z 2020 roku przedstawia się jako Joanna Wysocká. Przyglądając się bliżej wideo z 2020 roku, można zauważyć w 1:11, że poza prezenterki, mimika, włosy i zagniecenia widoczne na jej sukience są dokładnie takie same jak na fałszywym fotomontażu. (TASR)
„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.