Ponad 550 międzynarodowych firm nadal prowadzi działalność w Rosji w mniejszym lub większym stopniu. Wiele z tych firm to firmy europejskie, wskazuje raport Uniwersytetu Yale. Kontynuuj czytanie
Uczelnia prowadzi bazę danych, w której 1389 firm z całego świata jest podzielonych na pięć kategorii według ich działalności w Rosji.
Pierwsze trzy – biznes „jak zwykle”, „kupowanie czasu”, w ramach którego rosyjskie firmy prowadzą działalność w dużej mierze, oraz „redukcje”, kiedy firmy ograniczają ważne operacje, ale kontynuują inne – obejmują łącznie 555 firm reprezentujących blisko 40 % bazy danych.
Nie jest jasne, ile te firmy zarobią w Rosji, biorąc pod uwagę spowolnienie gospodarcze i sankcje, ale ich obecność wydaje się podważać jedność Zachodu, osłabiając machinę wojenną Kremla.
Rzecznik Komisji Europejskiej powiedział Euronews, że firmy nie naruszają europejskich sankcji, o ile nie angażują się w sektory objęte sankcjami.
W Rosji, według bazy danych Uniwersytetu Yale, 223 firmy prowadzą normalną działalność, w tym znane nazwiska z Włoch (Boggi, Benetton, Calzedonia), Francji (Clarins, Etam, Lacoste) , z Niemiec (Siemens Healthineers, B. Braun) , Holandii (Philips), Stanach Zjednoczonych (Tom Ford, Tupperware, TGI Friday’s), Chinach (Alibaba, Tencent, ZTE) oraz linie lotnicze Emirates Airlines, Egyptair, Qatar Airways i Turkish Airlines.
Czas „kupuje” 162 firmy, w tym np. AstraZeneca i Unilever z Wielkiej Brytanii, Bayer i Merck z Niemiec, Engie, BlaBlaCar, Total Energies i Yves Rocher z Francji, ING Bank z Holandii, Nestlé ze Szwajcarii, Red Bull z Austria czy Barilla z Włoch.
170 firm jest w trakcie ograniczania swojej działalności. Do znanych firm należą Adobe, Alphabet, Coca-Cola, Duolingo, JPMorgan, Microsoft ze Stanów Zjednoczonych, Allianz i Bosch z Niemiec, Eni, Ferrero, Pirelli z Włoch, Spotify i Vattenfall ze Szwecji, duński pierwszy i japoński Toyota .
Większość lub prawie wszystkie rosyjskie operacje zostały wstrzymane przez 493 międzynarodowe firmy, które jednak zachowały możliwość uzyskania rezydualnych zwrotów finansowych.
Wreszcie, według Uniwersytetu Yale, łącznie 341 firm wycofało się z Rosji. Tacy są Niemcy Aldi, Deutsche Bank, Lufthansa czy Mercedes-Benz, irlandzka Accenture, brytyjska Asda i Vodafone, amerykańscy Deloitte, IBM, McDonald’s, Netflix i Nike, holenderski Heineken, szwedzka Ikea, norweski Equinor, fińska Nokia, japoński Nissan czy francuskie Renault.
Do tej grupy należy również Eurowizja i różne organizacje sportowe, które zakazały obywatelom Rosji udziału w swoich rozgrywkach. (sito)
„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.