Duda powiedział Zełenskiemu.
Polska zdecydowała się przekazać Ukrainie kompanię czołgów Leopard 2. Odbędzie się to w ramach międzynarodowej koalicji. Poinformował o tym prezydent Andrzej Duda w środę, 11 stycznia, poinformował kanał informacyjny TVN 24.
„Ukraina musi się bronić, ale bez naszego wsparcia się nie obroni” powiedział Duda, który spotkał się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim we Lwowie na zachodniej Ukrainie. Według telewizji Polsat podziękował Polsce za jej decyzję. W spotkaniu we Lwowie uczestniczył także prezydent Litwy Gitanas Nauseda.
„Przekażemy kompanię czołgów Leopard w ramach budowanej koalicji. Bo jak wiadomo jest też szereg wymogów formalnych do spełnienia, zgód itp., które są niezbędne, ale my przede wszystkim chcą, aby była to koalicja międzynarodowa”, – powiedział Duda na wspólnej konferencji prasowej – poinformowała telewizja Polsat.
Według agencji zwykle w kompanii jest 14 czołgów Leopard 2 (trzy czteroosobowe plutony plus czołg dowódcy kompanii i czołg jego zastępcy), ale w byłym bloku wschodnim kompania zwykle nie miała tylko dziesięciu czołgów (trzy plutony trzy czołgi i czołg dowódcy kompanii).
– Nie wiemy jeszcze, o jaką międzynarodową koalicję chodziło polskiemu prezydentowi – dodał. napisał na swojej stronie internetowej list Ukraińska prawda. Podkreślił też, że przekazanie czołgów będzie wymagało zgody Niemiec na ich reeksport, ale już we wtorek (10 stycznia) pojawiła się informacja, że Berlin nie otrzymał jeszcze takiej prośby od aliantów. A Niemcy martwią się eskalacją konfliktu, dodaje ukraińska gazeta.
Czołgi mają otrzymać także inne kraje
Wcześniej w polskiej prasie pojawiły się doniesienia, że wyprodukowane w Niemczech czołgi Leopard mają zostać przekazane Ukrainie przez koalicję państw zachodnich. Oprócz armii niemieckiej i polskiej, czołgi Leopard 2 służą również Danii, Norwegii, Hiszpanii i Kanadzie, a także Szwecji i Finlandii, które nie są jeszcze członkami Sojuszu Atlantyckiego Północ.
Holandia, która wcześniej eksploatowała setki czołgów, obecnie dzierżawi czołgi Leopard 2 od Niemiec. Komentatorzy twierdzą, że jest mało prawdopodobne, aby Grecja i Turcja zrezygnowały ze swoich lampartów ze względu na napięcie w ich wzajemnych stosunkach.
Czechy i Słowacja mają też otrzymać czołgi Leopard 2, które zastąpią dostarczone Ukrainie maszyny T-72 i inny sprzęt; w ubiegłym roku oba kraje otrzymały monetę z darowizny. Na zamówione 44 czołgi Leopard 2 czekają Węgry, które do tej pory wydzierżawiły na szkolenia 12 czołgów starej wersji.
„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.