Polska naruszyła prawo do prywatności, nie uznając par osób tej samej płci. Orzekł tak we wtorek Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC), który – jak podaje Reuters – wywierał presję na nowy polski rząd, aby jak najszybciej zmienił obowiązujące przepisy w tej kwestii.
Dziesięciu Polaków zwróciło się do ETPC. Argumentowali, że zdecydowana większość krajów Rady Europy przyznaje parom tej samej płci prawo do zawarcia małżeństwa lub zarejestrowanego związku partnerskiego. W Polsce tak jednak nie jest i ich zdaniem są tam w niekorzystnej sytuacji, np. w zakresie podatków, praw socjalnych i prawa rodzinnego.
Europejski Trybunał Praw Człowieka „stwierdził, że Państwo Polskie nie dopełniło swojego obowiązku zapewnienia skarżącym konkretnych ram prawnych gwarantujących uznanie i ochronę ich związków osób tej samej płci” – stwierdził Trybunał w oświadczeniu. „To niepowodzenie uniemożliwiło skarżącym uregulowanie istotnych aspektów ich życia i stanowiło naruszenie ich prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego” – dodał Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Sprawa ma związek z rządami polskiej nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która sprawowała władzę w Polsce przez osiem lat – w zasadzie do poniedziałku, kiedy upadł gabinet byłego premiera Mateusza Morawieckiego PiS. do głosowania nad wotum zaufania dla parlamentu.
Donaldowi Tuskowi z liberalnej Platformy Obywatelskiej powierzono wówczas zadanie sformowania nowego rządu, który już we wtorek przedstawił skład swojego proeuropejskiego gabinetu.
Zdaniem PiS dopuszczanie zarejestrowanych małżeństw lub związków partnerskich oraz adopcji przez pary tej samej płci zagraża tradycyjnym wartościom rodzinnym i szkodzi dzieciom. Partia ta od dawna sprzeciwia się także nauczaniu o mniejszościach seksualnych w szkołach, twierdząc, że doprowadzi to do „seksualizacji dzieci” – pisze Reuters.
Wręcz przeciwnie, Tusk w trakcie kampanii wyborczej zapowiedział, że jego partia będzie opowiadać się za związkami homoseksualnymi, co także określił jako jeden z priorytetów.
Powodów wspierała w sądzie polska organizacja pozarządowa Miłość Nie Wyklucza. Powiedziała, że wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wywrze „znaczną presję” na nowy rząd, aby wprowadził zarejestrowane związki partnerskie dla par tej samej płci.
„Jako że nowy rząd chce odbudować reputację Polski… i udowodnić, że kryzys praworządności się skończył, nie będzie mógł ignorować głosów organów międzynarodowych, takich jak ETPC” – stwierdziła.
Reuters przypomina, że decyzje ETPC są wiążące dla członków Rady Europy, jednak ich wdrożenie często trwa latami.
„Irytująco skromny fan Twittera. Skłonny do napadów apatii. Gracz. Certyfikowany geek muzyczny. Twórca. Zapalony odkrywca. Student-amator”.