Polska osiągnęła najpotężniejszą armię w Europie

27 listopada 2022 o 16:09 I Płatne treści

Chcą przeznaczyć na obronę do 5 proc. swojego PKB.

WARSZAWA, MOSKWA. W przeszłości większość członków Sojuszu Północnoatlantyckiego miała trudności z wypełnieniem jednego z kluczowych zobowiązań. Nie wydali wystarczająco dużo środków na obronę.

Każdy kraj członkowski NA powinna przeznaczać na swoją obronę co najmniej dwa procent produktu krajowego brutto.

Kontynuacja artykułu pod reklamą wideo

Kontynuacja artykułu pod reklamą wideo

W praktyce zasada ta była alternatywnie przestrzegana przez mniej niż jedną trzecią sojuszników. Wydatki obronne Słowacji, Czech, ale także Niemiec czy Włochybyły wielokrotnie utrzymywane znacznie poniżej progu 2 %.

Odwrotnym przykładem jest Polska, która dotrzymała swojego zobowiązania i jednocześnie starała się dalej zwiększać wydatki na obronność. Polskie Ministerstwo Obrony argumentowało, że dwa procent PKB to za mało na pokrycie wszystkich ważnych programów wojskowych. Wzrost, który powinien być stopniowy, może teraz przerodzić się w skok.

Powiązany artykuł Polska ma za darmo chronić słowacką przestrzeń powietrzną, według Naï zapłacimy tylko za paliwo Kontynuuj czytanie

Warszawa już zapowiedziała, że ​​zwiększy wydatki do 5 proc. z obecnych 2,4 proc. PKB.

Doświadczenia Warszawy z Moskwą zachęciły Polaków do nielekceważenia sytuacji – sugeruje w swojej analizie Przegląd polityczny.

helpdesk@sme.sk abyśmy mogli Ci pomóc.” data-msg-btn-logout=”Zaloguj się jako inny użytkownik” data-msg-btn-close=”Nie wylogowuj się” >

Miles Hersey

„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *