Polsce grozi cięcia w płatnościach do budżetu UE w związku ze sporem o czeską granicę w pobliżu czeskiej granicy o niezapłaconą grzywnę Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Agencja informacyjna Bloomberg poinformowała dziś, że Komisja Europejska wysłała takie ostrzeżenie do polskiego rządu w liście w zeszłym tygodniu. Według agencji Komisja zwraca się m.in. do Warszawy o ogłoszenie planu zamknięcia kopalni. Premier RP Mateusz Morawiecki ale dziś powtórzył, że górnictwo w Turowie się nie skończy.
Spór o wydobycie węgla w kopalni Turów nasilił się we wrześniu, kiedy Europejski Trybunał Sprawiedliwości nałożył na Polskę pół miliona euro (12,7 mln SEK) dziennie do czasu wykonania orzeczenia w trybie prejudycjalnym i zamknięcia działalności wydobywczej. Sąd nakazał zamknięcie działalności wydobywczej w maju po czeskim procesie sądowym, w którym zarzucono, że kopalnia zagraża m.in. rezerwom wody pitnej czeskich gmin.
Warszawa nie zapłaciła jeszcze żadnych sankcji i nie zaprzestała działalności wydobywczej, jest więc winna ok. 18 mln euro (ok. 460 mln CZK), choć kwota rośnie z każdym dniem.
„Pismem z dnia 19 października Komisja zwróciła się do Polski o przekazanie informacji, w jaki sposób zamierza wykonać nakaz. Wezwała również polskie władze do jak najszybszego dostarczenia Komisji dowodów na zatrzymanie kopalni węgla brunatnego Turów na polecenie do sądu” – powiedział dziś rzecznik KE. Zespół McPhie.
Odnosząc się do bezimiennego polskiego urzędnika, Bloomberg napisał, że rząd Warszawy nie uznał ostatniego pisma KE za formalne wezwanie do spłaty zadłużenia. Rząd spodziewa się tego w przyszłym miesiącu. Rzecznik Komisji powiedział na początku października, że KE będzie nakłaniać Polskę do terminowej zapłaty i przestrzegania odpowiednich procedur. „Wnioski o płatność są wysyłane w określonych odstępach czasu” – powiedział.
„Prawie nie będziemy w stanie zmienić naszej decyzji i zamknąć cztery do siedmiu procent systemu energetycznego” – powiedział premier Morawiecki na dzisiejszej konferencji prasowej. „Trudno jest nam odłączyć dziesiątki tysięcy ludzi od ogrzewania na polecenie sędziego (sądu UE), pozbawiając tysiące ludzi pracy i miliony gospodarstw domowych z prądem” – powiedział. powiedział. „Naprawdę nie pozwalam na coś takiego” – dodał.
Wiceminister Spraw Zagranicznych RP Piotr Wawrzyk W poniedziałek powiedział, że rozmowy polsko-czeskie w sprawie Turowa, zawieszone na przełomie września i października, powinny zostać wznowione za kilka dni. Minister Środowiska złożył dziś rezygnację z pełnienia funkcji rządu Michał Kurtykaktóry był jednym z polskich urzędników, którzy negocjowali z Czechami sytuację w Turowie.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.