Polski Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że kluczowe artykuły jednego z głównych traktatów UE są niezgodne z polskim prawem, skutecznie odrzucając zasadę, że prawo unijne ma pierwszeństwo przed prawem krajowym w niektórych dziedzinach wymiaru sprawiedliwości. BBC Aktualności.
Inicjatorem jest premier Polski
„Z praktycznego punktu widzenia orzeczenie to wprowadza aspekty poleksizmu prawnego, gdyż zaostrzy problem współpracy sądowej pomiędzy sądami polskimi i europejskimi, w szczególności wzajemnego uznawania orzeczeń,„Mówi Patryk Wachowiec, badacz z Bingham Center.
Wachowiec powiedział, że premier Mateusz Morawiecki od sześciu lat zabiegał o ochronę przed wyrokami Sądu Najwyższego UE. Według niego Morawiecki próbował też uniemożliwić polskim sędziom wykorzystywanie prawa unijnego do kwestionowania stanowiska mianowanych kolegów po reformie sądownictwa.
Komisja Europejska twierdzi, że zmiany osłabiły niezależność sądów i otworzyły sądy na ingerencję polityczną.
źródło: Unsplash / Guillaume Perigois
Trybunał Konstytucyjny był pierwszym celem reformy PiS. Obecnie jest zdominowany przez sędziów uważanych za sympatyków partii, z których jeden został mianowany nielegalnie, według Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Morawiecki i najpotężniejszy polski polityk, prezes PiS Jarosław Kaczyński, upierają się, że Polska chce pozostać w UE – dodaje. wiadomości BBC.
Reakcja ministrów Francji i Niemiec
Jako państwo członkowskie Unii Europejskiej Polska ma prawny i moralny obowiązek pełnego i bezwarunkowego przestrzegania jej zasad. Ministrowie spraw zagranicznych Francji i Niemiec poinformowali o tym we wspólnym oświadczeniu w piątek, poinformował TASR.
Polski Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że niektóre artykuły traktatów UE są niezgodne z polską konstytucją, podważając tym samym nadrzędność prawa unijnego nad prawem polskim. Wyrok wywołał falę niechęci ze strony polityków europejskich.
Minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian i minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas poinformowali również w oświadczeniu, że zapoznali się z decyzją polskiego Trybunału Konstytucyjnego.
„Przypominamy, że członkostwo w Unii Europejskiej idzie w parze z całkowitym i bezwarunkowym przywiązaniem do wspólnych wartości i zasad,„dodali ministrowie.
zdroj: Unsplash / Elijah G
„Istotne jest, aby każdy członek – w tym oczywiście Polska, która zajmuje kluczową pozycję w Unii Europejskiej – szanował te zasady i wartości.„Nadal jest określone w oświadczeniu.
„To nie tylko zobowiązanie moralne. Jest to również obowiązek prawny„Dodali Le Drian a Maas.
Polska i UE kłócą się o reformę sądownictwa wprowadzoną przez rządzącą w Polsce prawicową partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Bruksela ostrzega, że reforma zagraża demokracji w kraju.
Komisja Europejska zapowiedziała w czwartek w odpowiedzi na wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego, że wykorzysta wszelkie dostępne jej środki w celu egzekwowania przepisów prawa europejskiego.
Wsparcie z Węgier
Węgry są nadal jedynym krajem w Unii Europejskiej, który popiera kontrowersyjny wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności niektórych artykułów traktatów UE z polską konstytucją.
Orzeczenie sądu jest wynikiem „malwersacje instytucji europejskich„Tak wynika z uchwały rządu węgierskiego podpisanej przez premiera Viktora Orbána. Agencja DPA informuje o tym w sobotę.
„Podejmowana jest próba pozbawienia państw członkowskich uprawnień, których nigdy nie przekazały UE, bez sfinalizowania umów z UE i rozszerzenia kompetencji”. określone w uchwale.
Rządy w Warszawie i Budapeszcie wspierają się nawzajem i grożą zawetowaniem środków unijnych, które wymagają jednomyślności w Radzie Unii Europejskiej, powiedział DPA.
Zasoby: BBCTASR
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.