Polska kwestionuje prawo do azylu. Chce ograniczyć liczbę migrantów do minimum – Świat – Aktualności

Nawet Donald Tusk? Tak ze zdziwieniem zareagowało wiele zagranicznych mediów i polityków na wiadomość, że Warszawa chce czasowo zawiesić prawo do azylu. Tusk pełnił funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej do listopada 2019 r. i już jako polski premier ma opinię polityka proeuropejskiego. Był już krytykowany za planowanie rozprawienia się z nielegalną imigracją. W liście otwartym ponad 60 organizacji praw człowieka z całego świata, w tym Amnesty International i Holocaust Memorial, wezwało go do respektowania prawa do azylu gwarantowanego przez międzynarodowe konwencje, które podpisała także Polska. Tusk odrzucił jednak te zastrzeżenia, twierdząc, że jego kraj ma zarówno prawo, jak i obowiązek chronić swoje granice.



Zdjęcie: ,

Migranci i w tle polska straż graniczna na granicy polsko-białoruskiej, w pobliżu Grodna.




„Państwo musi odzyskać 100 proc. kontrolę nad tymi, którzy przyjeżdżają i wjeżdżają do Polski” – powiedział w sobotę na zjeździe swojej liberalno-konserwatywnej Platformy Obywatelskiej, gdzie oznajmił, że rząd przygotowuje się do zaostrzenia polityki azylowej.

Powodem będzie rosnący napływ migrantów. Warszawa od dawna oskarża prezydenta Rosji Władimira Putina i białoruskiego przywódcę Aleksandra Łukaszenkę o masowe sprowadzanie uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu na wschodnią granicę Polski, która jest jednocześnie zewnętrzną granicą Unii Europejskiej, w celu destabilizacji kraju. Zachód.

Poważna sytuacja na granicy polsko-białoruskiej

Wideo

Według polskiego rządu jest to element wojny hybrydowej, którą Kreml prowadzi od czasu inwazji na Ukrainę. Szacuje się, że tylko w tym roku około 28 000 migrantów próbowało nielegalnie przekroczyć granicę z Białorusią, gdzie Polacy zbudowali ogrodzenie o wysokości ponad pięciu metrów i elektroniczny system ochrony.

Warszawa chce rozwiązać tę sytuację, zaprzestając, przynajmniej tymczasowo, uznawania prawa do azylu. „Będę tego żądał, będę żądał, aby Europa uznała tę decyzję” – podkreślił Tusk.

Polska / Migracja / Granice / Kontrole / Dowiedz się więcej Polska przyjęła ustawę ułatwiającą siłom bezpieczeństwa użycie broni

Komisja Europejska (KE) podkreśliła następnie, że zgodnie ze wspólnymi zasadami państwa UE mają obowiązek zapewnić osobom ubiegającym się o ochronę dostęp do procedury azylowej. Jednocześnie wyraziła zrozumienie dla problemów, przed którymi stoi Polska.

„Nie możemy pozwolić, aby Rosja i Białoruś wykorzystywały nasze wartości, w tym prawo do azylu, przeciwko nam i podważały demokrację” – powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej Anitta Hipperová.

Jak dodała, UE musi znaleźć europejskie rozwiązanie, nie zagrażając europejskim wartościom. Bruksela będzie komunikować się w tej sprawie ze stroną polską i monitorować konkretne działania podejmowane przez rząd.

Migranci z Bliskiego Wschodu i innych krajów,... Foto: SITA/AP, Leonid Czchegłow

migranci Białoruś Polska Migranci z Bliskiego Wschodu i innych krajów próbują przekroczyć granicę między Białorusią a Polską po płocie z drutu kolczastego w pobliżu białoruskiej wsi Grodno.

Zdecydowanie bardziej krytyczne stanowisko zajęły organizacje pozarządowe. Warszawa przypomniała o umowach międzynarodowych, takich jak Konwencja Genewska o statusie prawnym uchodźców czy Karta Praw Podstawowych UE, które gwarantują prawo do azylu.

Gwarantuje to ostatecznie polska konstytucja. Jak podkreślili, są to podstawowe prawa i wolności, które muszą być szanowane i nie mogą być przedmiotem dyskusji politycznej ani negocjacji.

Polska, granica Dowiedz się więcej Triumf polskiej straży granicznej: po wprowadzeniu nowych środków migracja z Białorusi dramatycznie spadła

„To ich zasługa, że ​​w trudnych czasach rządów komunistycznych tysiące Polaków, kobiet i mężczyzn, znalazło schronienie za granicą, a my staliśmy się jednym z największych użytkowników tych praw” – napisali w liście otwartym.

„Żyjemy w trudnych i niepewnych czasach wojny, konfliktów pojawiających się na całym świecie, a my sami działamy na krawędzi wojny… Ale to nie pozbawia nas człowieczeństwa ani szacunku dla prawa” – pisze brytyjska gazeta. „Guardian” zacytował fragment listu.

Polska, granica Dowiedz się więcej Nie żyje polski żołnierz zaatakowany przez migranta na granicy z Białorusią

To nie pierwszy raz, kiedy Polska atakuje organizacje pozarządowe działające na rzecz praw człowieka i obywatela. Podobne pismo do Warszawy dotarło w styczniu tego roku, kiedy Polacy odmówili przyjęcia migrantów na wschodniej granicy i odesłali ich na Białoruś.

Pod apelem, aby tego nie robić, podpisało się aż 101 organizacji pozarządowych, a także 550 aktywistów, artystów i innych osobistości z całego świata.

W Niemczech projekt Tuska ma przeciwników i zwolenników. Portal Deutsche Welle stwierdził, że prawdziwym powodem, dla którego Tusk przygotowuje zmianę polityki azylowej, są wybory prezydenckie, które odbędą się w Polsce w maju przyszłego roku.

migracja, żołnierze, Polska, Rosja, granica Dowiedz się więcej Nasila się agresja na polskiej granicy: Warszawa odnawia strefę buforową z Białorusią

Koncentrując się na nielegalnej imigracji, polski premier sprzeciwiał się konserwatywnej opozycyjnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Niemieckie partie chadeckie CDU/CSU wyraziły swoje poparcie dla Tuska i zdaniem ich przedstawicieli Polska w obecnej sytuacji nie ma wyboru.

Polski premier obiecał ograniczenie liczby nielegalnych migrantów do „minimum”, czerpiąc inspirację z Finlandii. Tam kilka miesięcy temu uchwalono ustawę zezwalającą funkcjonariuszom straży granicznej na odsyłanie osób ubiegających się o azyl z Rosji.

„Prawo do azylu jest wykorzystywane w tej wojnie jako narzędzie i nie ma nic wspólnego z prawami człowieka” – napisał Tusk na portalu społecznościowym X. Odrzucił krytykę ze strony organizacji pozarządowych.

Migracja / Migranci / Dowiedz się więcej Łukaszenka w zorganizowany sposób wysyła falę migrantów. Pogłębia się kryzys na granicy polsko-białoruskiej

„Naszym prawem i obowiązkiem jest chronić granicę polską i europejską… Jej bezpieczeństwo nie będzie przedmiotem negocjacji” – wyjaśnił.

Wątpliwe jest jednak, czy koalicjanci, którzy już wyrazili swoje obawy, poprzeją to. „Uważamy, że prawo do azylu jest święte w prawie międzynarodowym” – powiedział w mediach społecznościowych Szymon Hołownia z rządzącej partii Polska 2050.

Sytuacja migrantów na granicy polsko-białoruskiej

Wideo

„Praworządność to także poszanowanie prawa międzynarodowego. To pokazało nam kierunek, w którym należy podążać za mrocznych rządów PiS. Nie zbaczajmy z tej drogi” – przestrzegł eurodeputowany Krzysztof Śmiszek z koalicji Nowej Lewicy.

We wtorek rząd omówił także nowy plan Tuska. „W przypadku zagrożenia destabilizacją kraju na skutek napływu migrantów powinna istnieć możliwość czasowego (i to na określonym obszarze) zawieszenia prawa przyjmowania wniosków o azyl” – czytamy w uchwale, która zdaniem premiera , rząd przyjął w ramach „trudnej, ale koniecznej decyzji”.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *