Polska kluczem do zaopatrzenia Ukrainy w broń – EURACTIV.cz

The Capitals oferuje wyjątkowy wgląd w wydarzenia w krajach europejskich.


Polska jest kluczem do dostaw broni na Ukrainę. W związku z tym, że Polska staje się logistycznym centrum dostaw broni na Ukrainę, Węgry zadeklarowały, że nie pozwolą na tranzyt broni przez swoje terytorium.

„Powodem tej decyzji jest to, że dostawy te mogą być celem wrogich działań wojskowych” – powiedział w poniedziałek węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó, podkreślając, że Węgry nie powinny angażować się w wojnę między Ukrainą a Rosją.

Kilka krajów europejskich, w tym niegdyś ograniczone Niemcy, zobowiązało się wysłać broń do Kijowa, aby Ukraińcy mogli bronić się przed rosyjską inwazją.

W odpowiedzi rosyjskie MSZ poinformowało w poniedziałek, że ci, którzy dostarczają broń szturmową na Ukrainę, zostaną pociągnięci do odpowiedzialności, jeśli zostaną użyte podczas kampanii wojskowej Rosji. Resort dodał, że działania UE w zakresie pomocy wojskowej nie pozostaną niezauważone.

Polska zaoferowała, że ​​będzie pełniła rolę logistycznego hubu dla przesyłu sprzętu wojskowego i pomocy bezpośrednio na zachodnią Ukrainę, która nie jest jeszcze okupowana przez siły rosyjskie.

Jednak doniesienia niektórych mediów w Polsce w ostatnich dniach ostrzegają, że Rosja próbuje odciąć Ukrainę od jej granicy z Polską, aby skutecznie powstrzymać transfery broni. Mogłoby to zagrozić tysiącom Ukraińców czekających na granicy do przekroczenia. (Alexandra Brzozowski, Sarantis Michalopoulos i Silvia Ellena | EURACTIV.pl)


PARYŻ

Więcej ataków na ludność cywilną? Prezydent Rosji Władimir Putin w poniedziałek po rozmowie telefonicznej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem rzekomo „potwierdził chęć zaangażowania się” w powstrzymanie ataków na ukraińskich cywilów, zachowanie „całej infrastruktury cywilnej” i zapewnienie, że drogi będą „wolne i bezpieczne”. W komunikacie prasowym zapowiadającym pałac prezydencki w Paryżu.(Dawid Basso | EURACTIV.pl)


BERLIN

Hamulec zadłużenia nadal działa pomimo wydatków wojskowych. 100 miliardów euro, które niemiecki rząd wyda na sprzęt wojskowy, nie oznacza, że ​​czekają nas dodatkowe wydatki w innych dziedzinach, zaznaczył w poniedziałek rzecznik niemieckiego rządu. Wciąż obowiązuje „hamulec zadłużenia” niemieckiego budżetu, który pozwala na deficyt tylko 0,35% PKB rocznie. (Julia Dahm | EURACTIV.pl)


LONDYN

Rząd brytyjski zatrzymał ukraińskich uchodźców. Rząd Borisa Johnsona jest pod presją, aby otworzyć Wielką Brytanię dla ukraińskich uchodźców po tym, jak minister spraw wewnętrznych Priti Patel powiedziała w poniedziałek, że rząd nie zniesie dla nich obowiązku wizowego. Gabinet obawia się, że Rosjanie infiltrują Ukraińców. Jednak przynajmniej zasady zostały złagodzone dla obywateli brytyjskich lub Ukraińców zamieszkałych na stałe, którzy chcą sprowadzić członków swojej rodziny do kraju. (Benjamin Lis | EURACTIV.pl)


WARSZAWA

Zatrzymaj rosyjską propagandę, media wzywają gigantów internetowych. Polskie media, w tym główne gazety, serwisy informacyjne i stacje radiowe, wezwały duże firmy technologiczne do zablokowania kont i stron powiązanych z rosyjską propagandą rządową, podczas gdy Rosja kontynuuje wojnę z Ukrainą. (Aleksandra Krzysztofoszek | EURACTIV.pl)


Kolejną część aktualności z całej Europy znajdziesz na naszej Strona partnerska EURACTIV.com.


Czy chciałbyś regularnie otrzymywać Les Capitals na swoją skrzynkę e-mailową? Subskrybuj.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *