17 lutego 2022 lub 16:45 i Płatne treści
Decyzja może zająć miesiące.
BRUKSELA, BRATYSŁAWA. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał w środę werdykt, na który niektóre państwa członkowskie i europosłowie czekali prawie rok. Odrzucił skargę wniesioną przez Polskę i Węgry przeciwko mechanizmowi, który umożliwia Unii Europejskiej uciekanie się do wypłaty Eurofunduszy w przypadku naruszenia praworządności w państwie członkowskim.
Choć dla Parlamentu Europejskiego to zwycięstwo w wieloletnim sporze, szef Komisji Europejskiej Ursula von der Leyenova jest ostrożna nawet po werdykcie z innymi krokami. Rządy Wiktor Orbán a Mateusz Morawiecki nadal przekonuje, że UE przekracza w ten sposób swoje uprawnienia.
Czy w najbliższym czasie Eurofunds odetnie te dwa kraje? Dlaczego Komisja chce czekać na Węgrów wybory parlamentarne i czy istnieje ryzyko restrykcji dla Eurofunduszy również na Słowacji?
1. Co miał osiągnąć mechanizm?
W zeszłym roku państwa członkowskie UE, zatwierdzając pakiet naprawczy o wartości 1,8 biliona euro, zażądały, aby wypłata była powiązana z rządami prawa.
Węgry i Polska początkowo chciały zablokować pakiet, ale ostatecznie osiągnęły kompromis – mechanizm może mieć zastosowanie, ale oba kraje najpierw zwrócą się do Trybunału Sprawiedliwości UE o rozważenie, czy instrument jest zgodny z prawem Unii Europejskiej.
Do tej pory Unia miała już narzędzia do wywierania presji na państwa członkowskie, jeśli ograniczyły one zasady demokratyczne, na przykład poprzez odebranie im części prawa do głosowania. Nowy mechanizm musi być bardziej powiązany z finansami, które otrzymują państwa.
2. Co przeszkadza Unii Europejskiej w Polsce i na Węgrzech?
helpdesk@sme.sk abyśmy mogli Ci pomóc. „data-msg-btn-logout =” Zaloguj się jako inny użytkownik „data-msg-btn-close =” Pozostań zalogowany „>
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.