Polska, Czechy i Słowenia zgłosiły 10 punktów na zakończenie wojny. Rosja chce oderwać się od Europy iROZHLAS

Polska, Czechy i Słowenia wspólnie opracowały listę dziesięciu kroków, które Unia Europejska musi podjąć, jeśli naprawdę chce zakończyć wojnę na Ukrainie. Premier Polski Mateusz Morawiecki poinformował o tym w felietonie na serwerze Politico.




Lublana / Praga / Warszawa

Udostępnij na Facebooku




Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


Wydrukować



Kopiuj URL




Skrócony adres





Zamknięte




Od lewej: Jarosław Kaczyński, Petr Fiala, Janez Janša, Mateusz Morawiecki i Denys Šmyhal | Źródło: Unian Photobank

„Minął miesiąc od kiedy Rosja przypuściła atak na Ukrainę na pełną skalę. Od tego czasu Zachód nałożył na Rosję cztery sankcje – a wojna trwa. Te środki są wyraźnie niewystarczające. Musimy zrobić więcej i szybciej” – pisze Morawiecki. kolumna przypomina swoją niedawną podróż do Kijowa z premierem Czech Petrem Fialą, premierem Słowenii Janezem Jansą i wicepremierem Polski Jarosławem Kaczyńskim.

❗️Polska wraz z Czechami i Słowenią przedstawiła na szczycie UE „dziesięciopunktowy plan ratowania Ukrainy”. Zanim poddamy się wrażeniu, że Czechy ratują Europę, pozwalam sobie na powrót do rzeczywistości: 1/2
politico.eu/article/féla…

14.23 – 25 marca 2022






4




34

Według niego kraje zachodnie nie mogą uchylać się od Rosji, a wręcz przeciwnie, muszą przyjąć wobec niej ostrzejszy stosunek. Według premiera ukraińskie kierownictwo potrzebuje realnego wsparcia i ma prawo oczekiwać go od UE.

Oprócz jak najszybszego odcięcia dostaw ropy, gazu i węgla z Rosji, Polska, Czechy i Słowenia proponują dziesięciopunktowy plan, który według nich wesprze Ukrainę i zakończy wojnę.


„Rosja popełnia zbrodnie wojenne”. Przywódcy UE zgodzili się, że kraj musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności

Przeczytaj artykuł


Proponowane środki obejmują wycofanie wszystkich rosyjskich banków z międzynarodowego systemu płatniczego SWIFT oraz nałożenie surowszych sankcji na otoczenie biznesowe związane z całymi rosyjskimi oligarchami. Kraje Europy Środkowej chcą też nałożyć sankcje na wszystkich członków partii Jedna Rosja prezydenta Władimira Putina, która liczy około dwóch milionów członków.

Proponują także wprowadzenie wspólnej polityki azylowej, która pozwoliłaby na przyjmowanie rosyjskich żołnierzy, którzy „odmawiają służby zbrodniczemu reżimowi Moskwy”. Wręcz przeciwnie, mówią, że UE powinna zaprzestać wydawania wiz wszystkim innym obywatelom Rosji. „Obywatele Rosji muszą zrozumieć, że ponoszą konsekwencje tej wojny. I mamy nadzieję, że odwróci się od Putina” – czytamy w felietonie.

Koniec propagandy

Według Morawiecka UE powinna odmówić dostępu do europejskich portów wszystkim rosyjskim statkom, a także zablokować ruch drogowy między Europą a Rosją. 27 powinno też całkowicie „zatrzymać” rosyjską propagandę w Europie. „Wolność słowa nie oznacza prawa do kłamstwa” – pisze polski premier.


Rosja szuka nowych sposobów płacenia za eksport energii. Rozważa też wzięcie bitcoinów

Przeczytaj artykuł


Według Morawiecka kraje Europy Środkowej chcą także zakazać eksportu całej europejskiej technologii, którą Rosja może wykorzystać do celów wojennych. Domagają się też wykluczenia Rosji ze wszystkich organizacji międzynarodowych. – Nie możemy siedzieć przy jednym stole z przestępcami – powiedział polski premier.

Jeśli te działania nie zakończą wojny, Morawieck powiedział, że UE musi pójść jeszcze dalej, wysyłając siły pokojowe na Ukrainę pod auspicjami NATO lub innych organizacji międzynarodowych. – To, że Rosja ma arsenał nuklearny, nie może być usprawiedliwieniem bezczynności. Musimy być świadomi tego zagrożenia, ale nie może nas powstrzymać. W przeciwnym razie Putin będzie dalej posuwał się do przodu – pisze premier.

CTK

Udostępnij na Facebooku




Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


Wydrukować



Kopiuj URL




Skrócony adres





Zamknięte




Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *