Szkody mają wynieść 6,2 mld zł.
Polska zdecydowała się formalnie zażądać od Niemiec reparacji za szkody wyrządzone okupacją hitlerowską podczas II wojny światowej. Jarosław Kaczyński, lider głównej partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość (PiS), ogłosił to w czwartek, 1 września, według Reutera.
Według agencji Warszawa szacuje, że szkody wyrządzone wówczas przez reżim nazistowski wyniosły 6,2 mld zł (1,3 mld euro).
Według AFP Kaczyński zauważył, że Polska „zwróci się do Niemiec o wynegocjowanie tych reparacji”. Jak dodał, odszkodowania zostaną wypłacone „długie i skomplikowane” leczyć.
Raport polskiej komisji sejmowej jest postrzegany jako podstawa decyzji Warszawy w sprawie ewentualnych roszczeń odszkodowawczych wobec Niemiec. Została wydana w symboliczny dzień, w 83. rocznicę napaści hitlerowskiej na Polskę 1 września 1939 roku.
Inwazja zapoczątkowała II wojnę światową, podczas której zginęło co najmniej 55 milionów ludzi, według niektórych szacunków, według DPA nawet 80 milionów. W Polsce zginęło nawet sześć milionów ludzi, a według wcześniejszych wyliczeń strony polskiej szkody sięgnęły 800 miliardów dolarów.
Niemcy odmawiają reparacji
Niemcy długo odrzucali polskie żądania reparacji wojennych.
„Polska zrzekła się dalszych reparacji już dawno, w 1953 roku i wielokrotnie potwierdzała to stanowisko. To jest podstawa obecnego układu Europy. Niemcy biorą na siebie moralną i polityczną odpowiedzialność w czasie II wojny światowej” – dodał. służba prasowa niemieckiego MSZ poinformowała w komunikacie dla Reutera.
Berlin od dawna uważał, że Polska zrzekła się roszczeń odszkodowawczych już w 1953 r., a następnie w 1970 r., kiedy rozstrzygnięto spory graniczne i potwierdzono zachodnią granicę Polski podczas zjednoczenia Niemiec na przełomie wieków 1989 i 1990.
I wreszcie w 2004 roku, kiedy Sejm, niższa izba polskiego parlamentu, odpowiedział na żądania wysiedlonych Niemców. Warszawa twierdzi jednak, że deklaracja rządu polskiego z 1953 r. zrzekająca się reparacji była niekonstytucyjna i została złożona tylko pod naciskiem Związku Radzieckiego.
„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.