Polska chce reparacji za okupację hitlerowską

Szkody mają wynieść 6,2 mld zł.

Polska zdecydowała się formalnie zażądać od Niemiec reparacji za szkody wyrządzone okupacją hitlerowską podczas II wojny światowej. Jarosław Kaczyński, lider głównej partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość (PiS), ogłosił to w czwartek, 1 września, według Reutera.

Według agencji Warszawa szacuje, że szkody wyrządzone wówczas przez reżim nazistowski wyniosły 6,2 mld zł (1,3 mld euro).

Według AFP Kaczyński zauważył, że Polska „zwróci się do Niemiec o wynegocjowanie tych reparacji”. Jak dodał, odszkodowania zostaną wypłacone „długie i skomplikowane” leczyć.

Raport polskiej komisji sejmowej jest postrzegany jako podstawa decyzji Warszawy w sprawie ewentualnych roszczeń odszkodowawczych wobec Niemiec. Została wydana w symboliczny dzień, w 83. rocznicę napaści hitlerowskiej na Polskę 1 września 1939 roku.

Inwazja zapoczątkowała II wojnę światową, podczas której zginęło co najmniej 55 milionów ludzi, według niektórych szacunków, według DPA nawet 80 milionów. W Polsce zginęło nawet sześć milionów ludzi, a według wcześniejszych wyliczeń strony polskiej szkody sięgnęły 800 miliardów dolarów.

Niemcy odmawiają reparacji

Niemcy długo odrzucali polskie żądania reparacji wojennych.

„Polska zrzekła się dalszych reparacji już dawno, w 1953 roku i wielokrotnie potwierdzała to stanowisko. To jest podstawa obecnego układu Europy. Niemcy biorą na siebie moralną i polityczną odpowiedzialność w czasie II wojny światowej” – dodał. służba prasowa niemieckiego MSZ poinformowała w komunikacie dla Reutera.

Berlin od dawna uważał, że Polska zrzekła się roszczeń odszkodowawczych już w 1953 r., a następnie w 1970 r., kiedy rozstrzygnięto spory graniczne i potwierdzono zachodnią granicę Polski podczas zjednoczenia Niemiec na przełomie wieków 1989 i 1990.

I wreszcie w 2004 roku, kiedy Sejm, niższa izba polskiego parlamentu, odpowiedział na żądania wysiedlonych Niemców. Warszawa twierdzi jednak, że deklaracja rządu polskiego z 1953 r. zrzekająca się reparacji była niekonstytucyjna i została złożona tylko pod naciskiem Związku Radzieckiego.

Andrea Paul

„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *