Polska jest gotowa pomóc Ukrainie w repatriacji swoich mężczyzn w wieku poborowym i pomóc swojemu krajowi w prowadzeniu wojny z Rosją, powiedział w środę polski minister obrony Władysław Kosiniak. Ukraiński rząd przyjął w środę zasady, zgodnie z którymi paszporty mężczyznom w wieku poborowym można wydawać wyłącznie na terenie kraju, a nie w zagranicznych placówkach dyplomatycznych.
25.04.2024 06:24
W rezultacie mężczyźni w wieku od 18 do 59 lat mieszkający za granicą nie będą mogli odnowić wygasłego paszportu ani uzyskać nowego.
Według agencji Reuters Kosiniak-Kamysz oświadczył, że jego kraj jest gotowy pomóc Ukrainie w sprowadzeniu mężczyzn w wieku poborowym. Nie sprecyzował, w jaki sposób Warszawa chciałaby konkretnie pomóc w tej kwestii.
„Myślę, że wielu Polaków jest oburzonych, gdy widzą młodych Ukraińców w hotelach i kawiarniach i słyszą, jak wiele wysiłku musimy włożyć, aby pomóc Ukrainie” – powiedział minister.
Ucz się więcej Polska ograniczy pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Kto i dlaczego nie otrzymuje już pieniędzy od państwa?
Według szacunków bazy Eurostatu w styczniu 2024 r. w krajach Unii Europejskiej mieszkało około 4,3 mln Ukraińców, w tym około 860 tys. dorosłych mężczyzn. Polska przyznała status ochrony tymczasowej 950 000 Ukraińców, co stanowi drugą co do wielkości liczbę po Niemczech.
„Każde wsparcie jest możliwe” – Kosiniak-Kamysz powiedział o reakcji Polski, gdyby Kijów zwrócił się o pomoc w repatriacji tych, którzy mogliby stracić prawo do pobytu w Polsce po wygaśnięciu paszportu – podaje Reuters.
Ucz się więcej Ukraińscy jeńcy już będą walczyć z Rosjanami. Dlaczego nie wysyłają na front także artystów cyrkowych?
Ukraiński rząd przyjął decyzję, zgodnie z którą mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terytorium Ukrainy. Poinformowała o tym agencja Reuters, według której Kijów jeszcze bardziej zaostrzył zasady mobilizacji. Dzień wcześniej Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy poinformowało o zawieszeniu do 18 maja usług konsularnych dla mężczyzn w wieku wojskowym przebywających za granicą.
Wtedy właśnie, zdaniem ukraińskiej dyplomacji, wejdzie w życie nowa ustawa modyfikująca zasady mobilizacji ogłoszone na Ukrainie ponad dwa lata temu w odpowiedzi na rosyjską inwazję. Według doniesień medialnych jego głównym zadaniem jest identyfikacja wszystkich mężczyzn odbywających służbę wojskową i aktualizacja ich danych, co powinno ułatwić władzom zaciągnięcie ich do wojska.
Ucz się więcej Kijów wzywa pomoc. Żąda od całego świata wszelkiej broni tego typu, która chroniła także słowackie niebo.
Standard zakłada, że Ukraińcy mieszkający za granicą bez dokumentów wojskowych nie będą mogli uzyskać nowego paszportu ani skorzystać z usług konsularnych.
Zdaniem agencji decyzja rządu o wydawaniu paszportów mężczyznom w wieku poborowym wyłącznie na terytorium Ukrainy, a nie przebywającym w placówkach dyplomatycznych za granicą, nie dotyczy mieszkańców kraju posiadających zezwolenie na przekraczanie granicy w okresie państwowym. wojny, w tym osób niepełnosprawnych.
Zaraz po zakrojonej na szeroką skalę inwazji wojsk rosyjskich na kraj 24 lutego 2022 r. wielu Ukraińców dobrowolnie zaciągnęło się do wojska. Jednak według Reutersa po ponad dwóch latach walk Ukrainie brakuje żołnierzy do obrony kraju przed większą i lepiej wyposażoną rosyjską armią najeźdźców.
„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.