Polska chce jako pierwsza w UE odwrócić zmianę czasu

Zdaniem gazety, niezadowolona scena polityczna w Polsce wykazała niespotykaną dotąd jedność w przyjęciu tej propozycji. Teraz projekt trafi do drugiego czytania i jego zwolennicy wierzą w sukces.

Celem przesunięcia zegara do przodu lub do tyłu jest jak najlepsze wykorzystanie światła pory roku. Jednak krytycy zmiany czasu twierdzą, że zmiany te powodują problemy zdrowotne wielu ludzi. W ostatnich latach obywatele UE złożyli kilka petycji w sprawie zniesienia czasu letniego i zimowego.

„Zmiany czasu mogą powodować zaburzenie równowagi zegara biologicznego, co może prowadzić do nagłych wahań nastroju, zaburzeń snu, zwiększonego ryzyka zawałów serca i wypadków drogowych” – powiedział Bronisław Karasek z PSL, który złożył tę propozycję.

Zmiana może wiązać się z problemami technicznymi

Zwolennicy utrzymania obecnego stanu, czyli ciągłego przełączania wiosny na jesień, podkreślają, że zmiana ta spowodowałaby w Polsce ogromne problemy. Przede wszystkim należy zmienić systemy komputerowe.

„To dotknęłoby każdego człowieka i każdą instytucję… od zegarków, przez smartfony i komputery, aż po złożone systemy sterujące np. rurociągami naftowymi. Lista rzeczy, które powinny się zmienić, jest nieskończona” – powiedział Wiesław Paluszyński, wiceprezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

Likwidacja przesunięć czasowych oznaczałaby także, że Polska nie dorównałaby już swoim sąsiadom z UE, w tym Niemcom, największemu partnerowi handlowemu kraju.

Zapytanie

Czy jesteś za zniesieniem czasu letniego i zimowego?

W sumie głosowało 6764 czytelników.

Ida Richards

„Total twitterowy guru. Maven zombie. Myśliciel przez całe życie. Hardcore alkoholowy ninja. Przyszły idol nastolatków”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *