Polska bada rosyjską siatkę szpiegowską przeciwko UE

Współpracę internetową potwierdził czeski kontrwywiad.

Polski kontrwywiad (ABW) bada działalność prorosyjskiej siatki szpiegowskiej, której celem są państwa i instytucje Unii Europejskiej (UE). Jak podaje portal onet.pl, poinformował o tym w czwartek, 28 marca, rzecznik koordynatora wywiadu rządowego Jacek Dobrzyński.

Współpracuje z Czechami, co w internecie potwierdziła czeska służba kontrwywiadu Służba Informacyjna Bezpieczeństwa (BIS).

Zdaniem ABW członkowie sieci chcieli organizować prorosyjskie inicjatywy i kampanie medialne na terenie UE. Celem była promocja oficjalnej polityki zagranicznej Kremla. Koncentrowali się także na osłabieniu pozycji Polski na arenie międzynarodowej, dyskredytacji Ukrainy i reputacji instytucji europejskich.

Polski kontrwywiad podał, że sieć stworzyła w tym celu m.in. portal Voice of Europe. Publikuje artykuły, komentarze czy wywiady o „tendencyjnym, prorosyjskim tonie i w związku z aktualną sytuacją międzynarodową, w tym wojną Rosji z Ukrainą”.

Współpraca Polski i Czech

Premier Czech Petr Fiala zapowiedział w środę 27 marca wpisanie kilku rosyjskich podmiotów na listę krajowych sankcji. Wśród nich jest Voice of Europe, spółka zarejestrowana w Czechach na nazwisko obywatela Polski.

Český Denník N poinformował również, że BIS ujawnił zorganizowaną przez Rosję siatkę, która próbowała wpłynąć na wybory do Parlamentu Europejskiego w różnych krajach europejskich.

W ramach śledztwa ABW przeprowadziła przeszukania w Warszawie i Tychach w województwie śląskim, podczas których zabezpieczyła 48,5 tys. euro i 36 tys. dolarów (ponad 33,2 tys. euro). „Przeprowadzane działania są wynikiem współpracy międzynarodowej z różnymi europejskimi służbami wywiadowczymi i są koordynowane głównie z partnerami z Czech” – podała ABW.

„Współpraca międzynarodowa jest absolutnie kluczowa w obecnej sytuacji bezpieczeństwa” – odpowiedział dyrektor BIS Michał Koudelka na wiadomość o polskim śledztwie w sprawie portalu społecznościowego X.

Działalność propagandowa i dezinformacyjna

Akcja ABW w Polsce jest powiązana ze sprawą obywatela Polski postawionego w styczniu w stan oskarżenia pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Moskwy. Ocierał się o parlamentarzystów polskich i europejskich i wykonywał zadania powierzane mu przez członków rosyjskich tajnych służb.

Obejmowały one działania propagandowe i dezinformacyjne oraz prowokacje polityczne. Zdaniem ABW ich celem było rozszerzenie wpływów rosyjskich w Europie.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Věra Jourová podkreśliła niedawno podczas swojej wizyty w Warszawie, że ważne jest, aby UE przed wyborami do Parlamentu Europejskiego odpowiednio przygotowała się, aby zabezpieczyć się „przed różnymi zagrożeniami, interwencjami zagranicznymi, kampaniami dezinformacyjnymi, np. Kreml”. .

Polskie Radio ZET podało kilka dni temu, że Jourová rozmawiała także z polskimi urzędnikami „wnioskami dotyczącymi wyborów na Słowacji, które wygrał powiązany z Rosją Robert Fico, oraz mechanizmów stosowanych w celu manipulacji wynikami wyborów”.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *