Polowanie na tanią polską benzynę dobiegło końca. Bo Słowacy tankują setki litrów

b

02.08.22 o 23:37

J

@Takuzlenrealita.Prawo do swobodnego przepływu towarów pochodzących z państw członkowskich oraz towarów pochodzących z państw trzecich znajdujących się w swobodnym obrocie w państwach członkowskich jest jedną z podstawowych zasad Traktatu (art. 28 TFUE). Początkowo swobodny przepływ towarów między państwami członkowskimi był postrzegany jako element unii celnej polegającej na zniesieniu ceł, ograniczeniach ilościowych w handlu i podobnych środkach oraz wprowadzeniu wspólnego zewnętrznego cła dla Unii. Później zwrócono uwagę na usunięcie wszystkich pozostałych przeszkód w swobodnym przepływie w celu stworzenia rynku wewnętrznego.
Zakaz środków o skutku równoważnym do ograniczeń ilościowych: art. 34 i 35 TFUE

W sprawie Dassonville Trybunał orzekł, że każde ustawodawstwo handlowe Państwa Członkowskiego, które może bezpośrednio lub pośrednio utrudnić rzeczywisty lub potencjalny handel wewnątrzwspólnotowy, należy uznać za środek o skutku równoważnym do ograniczenia ilościowego (sprawa 8/74, Lipiec). 1974 i sprawa C-320/03 z 15.11.2005, pkt 63-67)
Wyjątki od zakazu środków o skutku równoważnym do ograniczeń ilościowych

Zgodnie z art. 36 TFUE państwa członkowskie mogą podejmować środki o skutku równoważnym do ograniczeń ilościowych, jeżeli jest to uzasadnione interesem publicznym, niegospodarczym (takim jak moralność publiczna, porządek publiczny lub bezpieczeństwo publiczne).

Jeśli więc nie zagrażam bezpieczeństwu, moralności ani porządkowi, ograniczenia ilościowe nie mogą być stosowane

Odpowiedź

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *