Norweska alpinistka Kristin Harilová jest na najlepszej drodze do ustanowienia nowego rekordu prędkości w Himalajach.
Przed planowanym wejściem na Manaslę (8163 m n.p.m.) 37-letnia Norweżka zdradziła, że odważy się wejść na 14-8 tys. w trzy miesiące.
Od 26 kwietnia zdobyła już osiem takich szczytów, do tej pory ostatni raz Annapurnę zdobyła w poniedziałek. Jeśli w najbliższych dniach uda się zdobyć wspomniane Manaslu, na jego liście pozostanie tylko pięć szczytów na terenie Pakistanu.
Przeczytaj także Czołowy himalaista Węgier zmarł podczas samotnego wejścia na Everest. Opłakują go także na Słowacji
„Myślę, że jeśli uda nam się zdobyć Manaslę w ciągu najbliższych kilku dni, w Pakistanie pozostanie nam tylko pięć szczytów, a w sumie trzy miesiące na wszystkie szczyty to realistyczny cel” – powiedziała Harilová, dodając:
„Cieszę się, że mamy za sobą już osiem szczytów i że wszyscy jesteśmy zdrowi i bezpieczni”.
Jeśli Harilová zdobędzie wspomniany szczyt Manaslu, będzie miała pięć szczytów na terenie Pakistanu – K2 (Chhogori), Gasherbrum I i II, Nanga Parbat i Broad Peak. Podbiła je wszystkie w zeszłym roku na przestrzeni sześciu tygodni, od 1 lipca do 11 sierpnia.
Przeczytaj także Pierwszy na świecie: Nepalczyk już dwukrotnie wspiął się na 14 najwyższych gór świata
Obecnym rekordzistą w najkrótszym czasie zdobycia czternastu szczytów świata powyżej 8000 m jest Nepalczyk Nirmal Purja, były żołnierz armii brytyjskiej w 2019 roku, który ukończył taką misję w 189 dni – sześć miesięcy kalendarzowych i sześć dni.
Rozpoczął się 23 kwietnia 2019 roku na Annapurnie (8091 m), a zakończył 29 października na Shiša Pangma. Wokół tej płyty powstał także film dokumentalny „14 szczytów: nie ma rzeczy niemożliwych”.
Przeczytaj także Jeśli młodsi zaczną mnie mijać, poddaję się
Norweg zaczął od wejścia na Shisa Pangma, następnie Cho Oya, Makala, Kachanjunga, Mount Everest, Lhoce, Dhaulagiri, aw poniedziałek także Annapurna. Była także rekordzistką świata wśród kobiet, stając na szczytach Everestu i Lhoca w ciągu ośmiu godzin.
Harilová próbowała pobić rekord już w zeszłym roku, ale zdobyła tylko 12 szczytów powyżej 8 km. Na pozostałe dwie nie otrzymała zgody chińskich władz, ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa.
„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.