Sędzia orzekł w sprawie winy prezesa Narodowego Banku Polskiego.
BRATYSŁAWA. Sędzia wyspecjalizowanego sądu karnego orzekł o winie prezesa Narodowego Banku Słowacji Piotr Kazimierz korupcja.
3 kwietnia wydał nakaz karny i ukarał go grzywną w wysokości 100 000 euro. Decyzja sądu nie jest jeszcze ostateczna. Strony postępowania mogą wnieść sprzeciw od nakazu karnego w terminie ośmiu dni od dnia jego wydania.
Sędzia uznał Kažimíra za winnego korupcji. Może to być skazany starszy przedstawiciel Dyrekcji Kontynuuj czytanie
Prokurator Prokuratury Specjalnej skierował w lutym akt oskarżenia przeciwko gubernatorowi i byłemu ministrowi finansów Petrowi Kažimírowi za przestępstwo korupcji.
Jesienią ponownie usłyszał zarzut korupcji. W tym czasie Kažimír oświadczył przez swojego adwokata, że nie czuje się winny. Wcześniej prokuratura wycofała zarzuty przeciwko niemu.
Przeczytaj reakcje polityków:
Zuzana Czaputowa
Prezes Narodowego Banku Słowacji Peter Kažimír powinien rozważyć rezygnację, mówi prezes Zuzana Czaputowa.
– Po dzisiejszym wyroku sądu, który jest niezgodny z prawem, ale jest to orzeczenie o jego winie w danym czynie, myślę, że powinien się zastanowić nad podaniem się do dymisji – powiedział prezydent.
Zaznaczyła, że jego upór na stanowisku może również wpłynąć na wiarygodność instytucji zarówno w kraju, jak i poza nim.
Głowa państwa uważa za normalne, że sprawy karne są rozpatrywane w dwóch etapach. Zaznaczyła, że oficjalnym powodem jej zwolnienia jest prawomocna decyzja sądu.
Edwarda Hegera
Pełniący obowiązki premiera i lider partii Demokraci Edwarda Hegera wezwał Petra Kažimíra do rezygnacji ze stanowiska prezesa Narodowego Banku Słowacji.
Mówi, że decyzja sądu jest świadectwem systemu przekupstwa i korupcji, który stworzył na Słowacji Kierunek.
Przypomniał, że częścią tej partii był także Kazimír. „Partie Smer i Hłas to symbole korupcji” – powiedział na konferencji prasowej.
Podkreślił, że organy ścigania również muszą mieć w przyszłości wolną rękę w swobodnym prowadzeniu różnych spraw.
„Niedopuszczalne jest, aby osoba uznana przez sąd za winną przekupstwa zajmowała stanowisko prezesa instytucji znanej i uznanej nie tylko w swoim kraju, ale także za granicą w państwie prawa” – powiedział Heger.
SAS
SaS wieczór wzywa również prezesa Narodowego Banku Słowacji do wzięcia na siebie osobistych obowiązków i złożenia rezygnacji ze stanowiska.
Partia zwróciła uwagę, że Kažimír reprezentuje Słowację jako członek Rady Gubernatorów Europejskiego Banku Centralnego.
„Kontynuacja pracy Petra Kažimíra na czele tej instytucji szkodzi więc tylko dobremu imieniu naszego kraju” – podkreślił prezes SaS Ryszard Sulik. Dodał, że Peter Kazimír nie wyjaśnił jeszcze pochodzenia swojej własności.
postępowa Słowacja
Pozaparlamentarna postępowa Słowacja wzywa prezesa Narodowego Banku Słowacji Petra Kažimíra do rezygnacji ze stanowiska.
Zdaniem prezesa PS Michał Simecka oczekuje się, że uczyni to ze skutkiem natychmiastowym, chociaż orzeczenie wyspecjalizowanego sądu karnego w sprawie jego winy za korupcję nie jest jeszcze prawomocne.
„Każda minuta sprawowania przez Petera Kažimíra tak ważnego stanowiska rzuca złe światło na Słowację i osłabia wiarygodność naszych instytucji w kraju i za granicą. osąd oczywiście ma prawo do odwołania, ale ważne jest, aby jak najszybciej złożył rezygnację” – mówi Šimečka.
Ruch uważa za dobrą wiadomość, że organy ścigania nadal swobodnie wykonują swoją pracę. Šimeček uznał za kluczowe utrzymanie tej sytuacji nawet po wrześniowych wyborach parlamentarnych.
Weronika Remisowa
„Nie dziwię się, że w Hłasie jak szaleni publikują komunikaty prasowe. Chcą tylko ukryć fakt, że sąd skazał ich przyjaciela i kandydata Petra Kažimíra, prezesa NBS, za korupcję. Kazimír należał do komercyjnej skrzydło Smeru, z którym później Pellegrini założył Hlas” – napisała przewodnicząca partii. Dla ludzi Weronika Remisowa w sieci społecznościowej.
Juraj Seliga
Poseł wezwał również Petra Kažimíra do rezygnacji Juraj Seliga.
„Nie potrafisz wytłumaczyć swojego bogactwa, a dziś zostałeś uznany za winnego korupcji! Wielokrotnie proszę cię o rezygnację!” – napisał Seliga na Facebooku.
Pierre’a Pellegriniego
Pierre’a Pellegriniego odpowiedział lider Partii Demokratycznej Eduard Heger, który, jak powiedział, nadużył nielegalnego orzeczenia sądu w swojej kampanii wyborczej.
„Oprócz tego, że jest symbolem niekompetencji, staje się także symbolem nacisku politycznego na niezawisłość sądownictwa. Po raz kolejny apelujemy do prezydenta Zuzany Čaputovej o działanie i natychmiastową dymisję rządu, który nie dba o nic poza swoją kampanią wyborczą, — napisał Pellegrini na Facebooku.
Roberta Fico
Przywództwo za Kažimírem stoi, ponieważ według Roberta Fitza jest typową ofiarą wykorzystywania prawa karnego do celów politycznych.
„Zasadniczo cały jego akt oskarżenia jest sfabrykowany i oparty na sfabrykowaniu demaskatora Imrecze. Smer-SD wyraża przekonanie, że prezes NBS nie będzie narażony na medialny i polityczny lincz i nie zrezygnuje bez powodu” – napisał Fico na portalu społecznościowym.
Fico krytykuje też fakt, że o postawieniu gubernatora w stan oskarżenia zadecydowano bez zarządzenia rozprawy. Według niego jest to powód do „pchania” Smeru, choć Kazimír „już w 2018 roku oddzielił się od Smeru politycznie i osobiście”.
Jednocześnie Fico dodał, że akt oskarżenia prezesa NBS jest nie do utrzymania. „A na rozprawie głównej, którą trzeba będzie zarządzić za kilka miesięcy po złożeniu apelacji, znowu zgaśnie jak pochodnia” – myśli.
Milan Majerski
Szef Narodowego Banku Słowacji musi być osobą godną zaufania, jego prezes Peter Kažimír powinien podać się do dymisji. Wynika to z wypowiedzi marszałka parlamentu KDH Milan Majerski.
„Najlepsze, co Piotr K. może teraz zrobić, to podać się do dymisji. Choć orzeczenie sądu o jego winie nie jest prawomocne, to zaufanie ludzi do instytucji tego państwa jest zagrożone” – podkreślił Majerský.
„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.