Lider rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) Jarosław Kaczyński sprzeciwia się propozycji Rady Europejskiej w sprawie relokacji uchodźców i zapowiedział, że chce referendum w tej sprawie. Głosowanie mogłoby odbyć się w tym samym czasie co wybory parlamentarne, czyli w październiku lub listopadzie (dokładna data wyborów nie jest jeszcze znana).
Zdaniem opozycji referendum nie ma sensu i jest nerwową próbą odwrócenia uwagi od spadającego poparcia PiS. Kaczyński stara się stosować taką samą antyimigracyjną retorykę, jaką ówczesny premier Robert Fico stosował na Słowacji w latach 2015-2016.
Reakcją PiS na spadek poparcia jest też zmiana rządu: po rocznej przerwie Jarosław Kaczyński wrócił do rządu jako wicepremier.
Zaskoczył wszystkich
Propozycja PiS, by przeprowadzić referendum w sprawie imigracji, zaskoczyła wszystkich. Bez inicjatywy referendalnej Polacy nawet by nie zauważyli, że w UE pojawił się pomysł relokacji uchodźców. Na razie mówimy o projekcie rozporządzenia, który jest obecnie zatwierdzany na szczeblu ministrów państw UE. Następnie wniosek trafi do dalszych prac, czyli negocjacji w Parlamencie Europejskim, gdzie zostanie później poddany pod głosowanie. W następnej fazie powróci do zatwierdzenia przez Radę Europejską.
Wbrew temu, co twierdzą politycy PiS, propozycja nie zobowiązuje Polski do przyjmowania uchodźców. To tylko jedna z możliwości. W takim przypadku, zdaniem opozycji, Polska musiałaby przyjąć zaledwie 1900 osób z Azji i Afryki, a taka liczba osób byłaby zupełnie niezauważalna dla 38-milionowego kraju. Jednak zgodnie z projektem ugody Polska nie musiałaby przyjmować nawet tak niewielkiej liczby imigrantów.
Zamiast tego mógłby udzielić innym krajom UE pomocy finansowej lub pomóc w inny sposób – na przykład wysyłając sprzęt, strażaków czy służby medyczne, za czym Polacy bardzo się opowiadają.
Dlaczego więc Kaczyński zdecydował się na taką antyimigracyjną retorykę? Powodem jest
Ten artykuł jest przeznaczony wyłącznie dla subskrybentów Denník N.
„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.