Nasi sąsiedzi stworzyli cztery niezwykłe punkty widokowe, które przyciągają również słowackich turystów. Można je znaleźć bezpośrednio na wzgórzu Stráž, które wznosi się nad miastem Rokytnice nad Jizerou. Widoki skrywają głębszą historię, inspirowane są postaciami z herbu miasta. Znajdziesz tam górnika, lisa, owcę i niedźwiedzia.
Platformy pozwalają nie tylko zobaczyć panoramę regionu, ale także poszczególne punkty widokowe. Co więcej, odwołują się do przeszłości, kiedy to z tutejszych wzgórz wysyłano w głąb lądu sygnały dymne o najeżdżających wojskach wroga.
Lis
Lis usiadł na pierwszej skale. Platforma ta ma długi korpus i stoi na skale, której część wystaje w okolicę. Widać stąd całe miasto, ale także okoliczne wzgórza. Jest też ładny widok na Líškę z pobliskiego chodnika z częścią wypoczynkową, idealną na popołudniową przekąskę.
Niedźwiedź
Platforma o nazwie Niedźwiedź jest ukryta w niewielkiej odległości od Lisa, głęboko w lesie. Stoi na kamieniu między krzakami jagód, skąd widać wprost wierzchołki drzew. To masywny budynek, a jego zaletą jest to, że można się po nim poruszać, nawet jeśli wszędzie panuje mgła. Przy odrobinie szczęścia będzie można obserwować typowe dla tego regionu dzięcioły, ale można też natknąć się na pasące się stado jeleni.
Owca
Owca niejako pilnuje drogi do ostatniego punktu trasy, czyli górnika. Jego autorzy twierdzą, że jest to pokój dla osób o słabych nerwach, którym nie imponują wysokości i widoki z klifów.
Do górnika możesz dotrzeć przez bramę. Stoi na wysokiej skale, którą miejscowi wspinacze nazywają „Ká pěka”. Swoim charakterem nawiązuje do górniczej przeszłości miasta. Jako symbol Rokytnicy jest ostatnim z czteroosobowego patrolu. Budynek, którego nie można przegapić, wychodzi bezpośrednio na dolinę.
Strome schody prowadzą na platformę z pięknym widokiem. Jeśli się wsłuchasz, być może usłyszysz nawet szum rzeki płynącej dziką doliną z gór na granicy z Polską. Warto tu usiąść na schodach i popatrzeć na panoramę wzgórz nad rzeką.
Ogólna koncepcja projektu wyrosła z pierwotnego zamiaru wioski, aby zbudować klasyczną wieżę strażniczą na szczycie. Jednak morfologia wzgórza okazała się nieodpowiednia do budowy wieży widokowej, ponieważ nie zapewniała wystarczających widoków na standardowych wysokościach.
źródło: BoysPlayNice/Mjölk architects
„Dlatego zdecydowaliśmy się na koncepcję kilku przystanków na skałach, które otaczają szczyt wzgórza. Zainspirowaliśmy się postaciami z herbu miasta Rokytnice dla lekkich konstrukcji stalowych obłożonych drewnem. I tak dzisiaj miasta strzegą jego czterej patroni – Lis, Niedźwiedź, Owca i Górnik”. autorzy projektu z państwowej pracowni Mjölk architekti.
Punkty widokowe mają stalową konstrukcję złożoną z małych części, które można przetransportować na miejsce wychodni skalnych siłą człowieka. Konstrukcje stalowe są zakotwiczone w skałach za pomocą specjalnych stalowych kotew w otworach wiertniczych o głębokości do 8 metrów. Metalowe ramy altany pokryte są okładziną dębową. Konstrukcja poręczy altany to stal malowana na czarno z siatką ze stali nierdzewnej.
Źródło: Mjölk Architects
„Irytująco skromny fan Twittera. Skłonny do napadów apatii. Gracz. Certyfikowany geek muzyczny. Twórca. Zapalony odkrywca. Student-amator”.