Pierwszy pociąg z Preszowa do Auschwitz-Birkenau został wysłany 80 lat temu: historia Holokaustu wywołuje łzy w oczach

Pod pomnikiem stacji Poprad corocznie upamiętniamy ówczesną tragedię słowackich Żydów i tak będzie piątek (25 marca) rano.

Rzeczywiście, ze stacji Poprad wysłano pierwszy transport Żydów do obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, który powstał w pobliżu polskiego miasta Auschwitz. Od rozpoczęcia deportacji słowackich Żydów do nazistowskich obozów koncentracyjnych w piątek 25 marca minęło 80 lat.

„Transporty były zaplanowane z góry, a przedstawiciele państwa słowackiego omawiali je już jesienią 1941 r. i zaczęli je organizować od początku 1942 r. Państwo słowackie zorganizowało je dobrowolnie i płaciło 500 marek nazistowskim Niemcom za każdego deportowanego Żyda. » powiedział TASR Matej Beránek z Muzeum Holokaustu w Sered.


Pierwsze transporty został wysłany z dworca kolejowego do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau w Popradzie 25 marca 1942 r. o godz.. 999 młodych kobiet i dziewcząt, głównie z powiatu szariszsko-zemplińskiego, zostało zmuszonych do wsiadania do wagonów przeznaczonych do przewozu bydła. Następnego dnia po południu do obozu koncentracyjnego wjechał pociąg śmierci.

W ten sposób rozpoczęła się pierwsza fala transportów ze Słowacji, która trwała do 20 października 1942 r. W tym czasie wysłano 57 przesyłek, z Deportowano 57 752 żydowskich współobywateli, który trafił do nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady. Ocalały tylko setki z nich.

„Mój tata nie ukrywał przed mną i młodszą siostrą słów: „Co, dzieci i tak tego nie przyjmą”. W sobotę rano gonił mnie strażak z bocznej ulicy, ale w mundurze wartownika. Jako pierwsi przyjechaliśmy z Preszowa do Popradu, a potem do Auschwitz. Mieliśmy okropną pierwszą noc. Były dwie pielęgniarki i jedna z nich miała cukrzycę. Miała szok cukrzycowy. Do tego czasu nie wiedziałem, co to jest. Jego siostra właśnie krzyknęła: „Pomocy, pomocy! Nie mieliśmy nic. Po prostu tam pobiegliśmy. Rano nie żyła. Była pierwszą ofiarą rozwiązania tzw. kwestii żydowskiej” – wspominała te tragiczne wydarzenia Matylda Hrabovecká.

Były nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau w Auschwitz.

Druga fala deportacji słowackich Żydów rozpoczęła się po zajęciu Słowacji Wojska hitlerowskie. Pierwszy transport wysłano 30 września 1944 r. z Seredu. Do końca marca 1945 r. wywieziono około 13 500 dodatkowych Żydów.

„Zwłaszcza ta tragedia, która miała miejsce osiemdziesiąt lat temu wykazali, w jakim stopniu mogą doprowadzić do systematycznych i ukierunkowanych prześladowań ludności żydowskiej. Zaczęło się od ataków słownych, które po utworzeniu państwa słowackiego przekształciły się w oficjalną państwową politykę antyżydowską. Doprowadziło to do tych deportacji, co spowodowało fizyczną likwidację większości deportowanych” – powiedział Beránek.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *