Pierwsza Watykanka w historii: Siostra Nathalie jest nazywana pływającą zakonnicą

Francuskiej zakonnicy Nathalie Becquart udało się osiągnąć w Kościele to, czego nie osiągnęła żadna inna kobieta przed nią. Została podsekretarzem watykańskiego Synodu Biskupów, który jest najwyższym organem doradczym samego papieża. Studiowała zarządzanie, pracowała z młodzieżą, została kapitanem i seniorką w Kościele katolickim. „Dzisiaj nawet kobiety mają coś do powiedzenia w Watykanie” – powiedziała.

Nazywano ją pływającą zakonnicą. Jednak francuskiej zakonnicy Nathalie Becquart wcale to nie przeszkadza. Pierwsza w historii wysoka rangą watykańska kobieta mówi, że po prostu pływa w oceanie przygód. Jest także jedną z najgłośniejszych kobiet ubiegłego roku.

Można powiedzieć, że jest rewolucjonistką. Francuskiej zakonnicy Nathalie Becquart udało się osiągnąć w Kościele to, czego nie osiągnęła żadna inna kobieta przed nią. Została podsekretarzem watykańskiego Synodu Biskupów, który jest najwyższym organem doradczym samego papieża.

Zakonnica bez ubrania zaczynała jako harcerka

Niewiele osób zgadłoby, że Nathalie Becquart jest religijna. Nie nosi habitu, a o tym, że jest zakonnicą, świadczy jedynie dyskretny krzyżyk, który nosi na szyi. Urodziła się w 1969 roku we francuskim mieście Fontainebleau, położonym na południe od Paryża. Jako mała dziewczynka została harcerką i do końca życia była zafascynowana organizacjami młodzieżowymi.

Studiowała zarządzanie w szkole HEC w Paryżu. Pod koniec studiów postanawia wyjechać za granicę. Wyjechała do Libanu na rok jako wolontariuszka misyjna. Następnie pracowała jako konsultant ds. marketingu. Nauczyła się pracować w zespole, przewodzić ludziom i organizować ich.

W wieku 26 lat zdecydowała się jednak na życie zakonne iw 1995 roku wstąpiła do zgromadzenia misyjnego sióstr Ksawerych. Już jako nowicjuszka zaczęła pracować wśród harcerzy, a później także w młodzieżowych wspólnotach popularnych dzielnic.

Poza tym nie znosiła studiów. Studiowała teologię i filozofię w seminarium jezuickim w Paryżu. Studiowała socjologię w School for Advances Studies i ukończyła eklezjologię w Boston College.

Przepłynął Atlantyk jako kapitan

Jednak sercem pracował z młodzieżą. Zastanawiała się, jak podnieść duchowo młodych ludzi, jednocześnie dostarczając im czegoś ciekawego i zabawnego. Znalazła oryginalną metodę. Jako mała dziewczynka uwielbiała wakacje nad morzem, a zwłaszcza żeglarstwo. Brał udział w wielu regatach i najchętniej pływał wzdłuż francuskich wybrzeży na wodach Atlantyku. A ponieważ jest także kapitanem statku kosmicznego, dobrze wykorzystała te umiejętności. Regularnie organizowała cotygodniowe rekolekcje dla młodzieży bezpośrednio na pokładzie żaglówki. Pływali po Atlantyku, ale także po Morzu Śródziemnym.

„Żeglarstwo było dla mnie wspaniałą szkołą życia i przywództwa. Kiedy jesteś kapitanem, musisz słuchać swojej załogi. To był sposób na połączenie mojego żeglarskiego doświadczenia z powołaniem do służenia młodym ludziom. Naprawdę morze jest gdzie należę” – powiedziała w wywiadzie dla The New York Times.

Jego kroki prowadziły do ​​Watykanu

Jego praca z młodzieżą przynosi owoce. Wreszcie w 2008 roku Konferencja Episkopatu Francji powierzyła siostrze Nathalie duszpasterstwo studenckie, później była odpowiedzialna za ewangelizację młodzieży w swoim rodzinnym kraju. Na przykład regularnie organizował synody młodzieżowe.

Jego kroki stopniowo doprowadziły go do Watykanu. 11 lat później, wraz z czterema innymi kobietami i mężczyzną, została mianowana doradcą sekretariatu generalnego Synodu Biskupów. Po raz pierwszy w historii kobiety osiągnęły tak wysoką pozycję w Kurii Rzymskiej. Do tej pory prezentowano tu tylko mężczyzn.

Papież: Kobiety też mają swoje miejsce w Kościele

Papież Franciszek jest przekonany, że kobiety również mają swoje miejsce w Kościele. Chciałby ich też widzieć na wyższych stanowiskach, które nie wymagają święceń kapłańskich w strukturach watykańskich. Tak więc dwa lata później siostra Nathalie została podsekretarzem Synodu Biskupów. Jako pierwsza kobieta w historii ma tam prawo głosu.

A jak zmienia się pogląd na kobiety w Kościele? Według Nathalie Becquartovej po prostu dlatego, że nie tylko oni rozmawiają o tych sprawach. „W przeszłości o tych tematach rozmawiały tylko kobiety. Dziś coraz częściej kierują nimi mężczyźni – księża, biskupi i kardynałowie. Nawet papież. A w strukturach Watykanu pracuje coraz więcej kobiet. Możesz zobaczyć zmianę tutaj. Dziś nawet kobiety mają coś do powiedzenia w Watykanie” – skomentowała dla Global Sisters Report.

W Watykanie naprawdę wieje nowy wiatr. Podczas gdy w 2010 roku w Kurii Rzymskiej pracowało tylko 385 kobiet, dziewięć lat później było ich już 650. Kobiety stanowią 24% wszystkich pracowników. Najczęściej pracują jako ekonomiści, sekretarki, historycy lub archiwiści.

Według jej siostry Nathalie firmy prowadzone przez kobiety również odnoszą sukcesy w biznesie. Cóż, nie ze względu na płeć, ale dlatego, że przynoszą zmianę i różnorodność. „To jest klucz. Kiedy masz ciągle tych samych ludzi, masz bardzo ograniczone spojrzenie. Zawsze bardziej owocna jest praca w zespole z różnymi ludźmi, mężczyznami i kobietami, różnymi branżami, młodymi i starymi” dodany.

Jest jedną ze stu najbardziej wpływowych kobiet na świecie.

Ma jednak jednoznaczną opinię w kwestii wyświęcania kobiet. „Z oficjalnego punktu widzenia nie jest to obecnie kwestia otwarta dla Kościoła katolickiego” – cytowała ją brytyjska stacja BBC, która również umieściła ją w gronie stu kobiet kobiet roku 2022. Według Siostry Nathalie, tam istnieje wiele innych sposobów, w jakie kobiety mogą służyć kościołowi. Wielu z nich ma już za sobą studia teologiczne lub biblijne.

Za największy problem uważa jednak pozycję kobiet w krajach rozwijających się i ich brak wykształcenia. „Wielu wychodzi za mąż przed ukończeniem 16 roku życia. Dlatego też kościół w tych krajach działa właśnie na rzecz wspierania kobiet i ich edukacji. Musimy o tym pamiętać” – podkreśliła.

A jak ocenia swoją pracę w strukturach watykańskich? „Znalazłem się pływać pośrodku oceanu w poszukiwaniu nowej przygody” – cytuje ją Reuters. Jednak ta skromna kobieta przyznaje, że nie zawsze było jej łatwo. „W swoim życiu napotykasz trudności, kryzysy, burze. Ale jeśli jesteś naprawdę zakorzeniony w wierze i jesteś pewien, że Chrystus jest z tobą, twoim głównym przesłaniem jest to, że na końcu nie ma ciemności, jest tylko nadzieja. Pomogło mi to nawet w trudnych chwilach – podsumowała.

Frederick Howe

„Irytująco skromny fan Twittera. Skłonny do napadów apatii. Gracz. Certyfikowany geek muzyczny. Twórca. Zapalony odkrywca. Student-amator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *