Konsekwencje wypadku samochodowego z udziałem alkoholu mogą być przerażające. Nie tylko ze zdrowotnego punktu widzenia, ale również finansowego. „Fórum Pi s rozum Słowacja” wyliczyło, ile to może kosztować.
Alkomat / Tester / W zeszłym roku pijani kierowcy byli odpowiedzialni za 1236 wypadków drogowych.
Jazda pod wpływem alkoholu jest oczywiście zabroniona w naszym kraju. Mimo to wciąż zdarzają się kierowcy, którzy wsiadają do samochodu pijani. Statystyki Prezydium Słowackiej Policji (PZ SR) pokazują, że w ubiegłym roku na naszych drogach doszło do 12 065 wypadków drogowych, a obecność alkoholu u kierowcy wykryto aż w 1 236 z nich. Najbardziej zagrożeni kierowcy to młodzi kierowcy, którzy często przeceniają swoje doświadczenie i umiejętności, ale często nawet nie potrafią realistycznie oszacować poziomu alkoholu. Jednocześnie już 0,5 promila alkoholu we krwi zwiększa prawdopodobieństwo wypadku drogowego o 100% w porównaniu ze stanem normalnym, a przy 0,8 promila to wzrost nawet o 400%.
Ucz się więcej WIDEO: Policja nie mogła uwierzyć własnym oczom. Kierowca czyta faktury podczas przejazdów
„Kierowcy często nie zdają sobie sprawy, że alkohol w piwie lub winie jest dokładnie taki sam, jak w spirytusie. Dlatego potrzeba trochę czasu, żeby się załamać. Z pewnością tak nie jest, dopóki po wypiciu dużego piwa osoba nie może usiąść za kierownicą po pół godzinie” – mówi Vladimír Radič z Testera. Konsekwencje mogą być dramatyczne, nie tylko zdrowotne, ale i finansowe. własnym samochodem, firma ubezpieczeniowa odmówi mu odszkodowania. Jeśli wyrządzi innym szkodę, w ramach obowiązkowego ubezpieczenia kontraktowego (PZP) towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo odzyskać część lub całość wypłaconego poszkodowanemu odszkodowania od sprawcy – wyjaśnia Lucia Strnad Muthová, rzecznik prasowy Allianz – Slovenská poisťovna.
Ucz się więcej WIDEO: Pełny asortyment, marki? Bezinteresowność. Tak kierowca autobusu jechał jak pirat
Jednak wciąż nie jesteśmy na końcu rachunku. Może być znacznie wyższa. Dlatego „Fórum Pis rozum Słowacja” wystawiło fikcyjną fakturę za wypadek drogowy pod wpływem alkoholu, który może sięgnąć nawet astronomicznych 100 tys. euro. Z tego powodu kierowcy znajdą naliczone nie tylko koszty uszkodzenia pojazdu, ale także szkody niemajątkowe w postaci bólu, kosztów leczenia czy utraty możliwości zastosowania społecznego i utraty zarobków. To nie jest dalekie od rzeczywistości. „W 2022 roku PZP obsłużyło 56 szkód ubezpieczeniowych, w których we krwi kierowcy wykryto alkohol. Uszczerbek na życiu, zdrowiu i mieniu przekroczył 800 tys. euro” – dodaje L Strnad Muthová. Roszczenie kosztuje zatem średnio 14 258 euro.
Ucz się więcej WIDEO: Kierowca BMW zniszczył wszystko na autostradzie D1 – swój samochód, znaki i bariery
„Fórum Pi s rozum Slovakia” będzie rozpowszechniać tę fikcyjną relację w różnych miejscach, aby zniechęcić kierowców do podejmowania takiego ryzyka. A zwłaszcza w weekendy, bo statystycznie najwięcej wypadków drogowych zdarza się w piątki i niedziele. „W weekendy nasze ekipy odwiedzą wybrane placówki, które w sposób interaktywny będą edukować gości biznesowych o ryzykownych konsekwencjach jazdy pod wpływem alkoholu. Goście będą mieli również możliwość zbadania poziomu alkoholu we krwi” – mówi Tomáš Huba z Urzędu Miejskiego Wierzymy, że nawet argument finansowy mógłby przekonać kierowców do zmiany ryzykownych zachowań i odpowiedzialności” – dodaje Muthová.
Zobacz fikcyjną relację z wypadku samochodowego pod wpływem alkoholu
Faktura za wypadek drogowy pod wpływem alkoholu Faktura za wypadek drogowy pod wpływem alkoholu
„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.