Morawiecki se Fialou spotkali się rano w willi Kramářa, o godzinie 13 w Urzędzie Rządu ogłaszana jest konferencja prasowa.
„Ostatnie rzeczy doszlifujemy. Myślę, że możemy toczyć ten wielki kamień w relacjach czesko-polskich”, Fiala powiedziała przed spotkaniem. „Wierzę dzisiaj” on dodał. Po spotkaniu z Morawieckim Fiala ujawniła szczegóły podpisanej umowy.
Według Fiali Polska zobowiązała się w porozumieniu m.in. do ukończenia podziemnego muru, aby uniemożliwić spływ wód gruntowych z terytorium Czech, budowy muru ochronnego i innych działań, np. poprawy powietrza na tym terenie. Do czasu zakończenia prac górniczych umowa będzie monitorować obciążenie hałasem kopalni, jakość powietrza, ruchy gruntu i poziom wód gruntowych. Będzie również mały fundusz projektowy, który będzie finansował lokalne i regionalne projekty środowiskowe, dodał Fiala.
Czechy i Polska zgodziły się zrekompensować prawie 1,1 mld koron za szkody spowodowane górnictwem w kopalni Turów oraz pięcioletni okres kontroli sądowej, – powiedziała Fiala. Kwota 850 milionów koron w ramach rekompensaty za wydobycie w kopalni Turów trafi do regionu libereckiego, dziesięć milionów będzie należeć do państwa czeskiego – powiedział Fiala.
Powołując się rano na nieoficjalne źródło agencja PAP poinformowała, że w ostatnich dniach polscy i czescy negocjatorzy dopracowali porozumienie w Turowie i osiągnęli porozumienie.. Ale nie podał dalszych szczegółów. Serwer Onetu przypomniał, że umowę muszą parafować oba rządy i że Morawiecki będzie dziś negocjował ze swoim czeskim odpowiednikiem w Pradze.
Były minister środowiska Richard Brabec ma nadzieję, że Czechy nie wycofały się z wynegocjowanych wcześniej warunków dotyczących wysokości odszkodowania i okresu wypowiedzenia w umowie z Polską w sprawie Turowa.
Pod koniec stycznia Fiala zadeklarowała, że negocjacje z Polską w sprawie Turowa mogą zakończyć się w ciągu kilku tygodni. Jak Morawiecki, z którym mówi, że miał kontakt, chce osiągnąć kompromisowe porozumienie akceptowalne dla Czech, Polska i Kraj Liberecki.
W ubiegłym roku Polska pozwoliła na ekspansję wydobycia, mimo sprzeciwów ze strony czeskiej. Z tego powodu Czechy zwróciły się do Trybunału Sprawiedliwości UE, który w maju ubiegłego roku nakazał Polsce wstrzymanie prac środkami wstępnymi. Polacy to odrzucają i zastanawiają się nad skutkami na terytorium Czech.
Spory o Turów trwają od 6 lat
rzecznik generalny w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej dziś opowiedział się za czeskim procesem w sprawie Turów. Według niego, Polska naruszyła unijne prawo, nie dokonując oceny wpływu kopalni na środowisko. Werdykt samego europejskiego wymiaru sprawiedliwości spodziewany jest na wiosnę. W międzyczasie Polska zostaje ukarana grzywną za nieposłuszeństwo sądowemu wstępnemu nakazowi zaprzestania wydobycia, wydanemu przez Komisję Europejską wycofa dotacje unijne.
Polskie władze dopuściły się również nie poinformowania na czas strony czeskiej o pozwoleniu na kontynuowanie wydobycia – powiedział prawnik. Jego opinia nie jest wiążąca dla sędziego, ale większość z nich bierze ją pod uwagę. Sąd ma wydać prawomocny wyrok na wiosnę. Jeśli jednak strona czeska wycofa pozew, jeśli trwające negocjacje międzyrządowe zakończą się sukcesem, sędziowie przestaną rozpoznawać sprawę.
Zgodnie z projektem umowy między obydwoma krajami, Czechy domagają się odszkodowania ok. 1,22 mld koron za szkody górnicze, Polska zaoferowała ok. 980 mln koron. Trwający od 2016 r. spór sądowy nadal dotyczy wymogu kontroli sądowej przez okres dziesięciu lat. Warszawa była tylko przez dwa lata kurateli.
Po rozmowach ze swoim polskim odpowiednikiem premier Czech Fiala zapowiedział dziś, że Czechy wycofają swój pozew w Trybunale Sprawiedliwości UE w sprawie Turowa po otrzymaniu uzgodnionych środków z Polski. Umowa między Polską a Czechami nie zainspirowała do końca organizacji ekologicznych. Według Greenpeace podpisanie umowy z Turowa jest nielegalne, a umowa nie ochroni czeskiej granicy ani wodociągów. Porozumienie krytykują także inne organizacje.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.