Przewodniczący parlamentów krajów formatu sławkowskiego (S3) dyskutowali o sytuacji bezpieczeństwa w Europie. Tematem nieformalnego spotkania była także integracja państw Bałkanów Zachodnich ze strukturami europejskimi czy rozszerzenie Unii Europejskiej (UE) o Mołdawię, Gruzję i Ukrainę, przy czym negocjatorzy poruszyli także temat rozwoju. wojny na Ukrainie.
Negocjacje w formacie rozszerzonym
Jak podało Departament Komunikacji z Mediami i Społeczeństwem Rady Narodowej Republiki Słowackiej, Przewodniczący Austriackiej Rady Narodowej Wolfgang Sobotka, Przewodniczący Izby Deputowanych Parlamentu Republiki Czeskiej Markéta Pekarová Adamová i Przewodniczący słowackiego parlamentu Boris Kollár spotkał się pod koniec tygodnia w austriackim zamku Grafenegg.
Więcej na ten temat: Wojna na Ukrainie
Negocjacje odbyły się w rozszerzonym formacie S3+, także w obecności wicemarszałka chorwackiego parlamentu Ante Sanadera oraz przewodniczącego Komisji ds. UE i Spraw Zagranicznych Izby Deputowanych Parlamentu Republiki Włoskiej Giulio Tremonti.
Włączenie krajów bałkańskich do UE
„Cieszę się, że jako jeden z głównych tematów dzisiejszego spotkania wybraliśmy Bałkany Zachodnie. W naszej debacie, pomimo wielu innych ważnych tematów, nie możemy zapominać o celach długoterminowych, do których zalicza się polityka rozszerzenia, obejmująca kraje Bałkanów Zachodnich.„, powiedział prezydent NR SR Kollár.
W czerwcu przewodniczący parlamentów krajów S3 wspólnie odwiedzili Gruzję, która obecnie wdraża niezbędne działania w celu uzyskania statusu kraju kandydującego. Podobna sytuacja jest w Mołdawii.
„Na poziomie eksperckim Słowacja pomaga instytucjom mołdawskim dzielić się doświadczeniami w zakresie integracji europejskiej. Jesteśmy stałym i wieloletnim zwolennikiem proeuropejskiej orientacji Mołdawii, która jest jednocześnie jednym z trzech priorytetowych krajów słowackiej współpracy rozwojowej.– mówi marszałek słowackiego parlamentu.
Dyskusje na temat kryzysu na Ukrainie
W kontekście debaty na temat konfliktu na Ukrainie Kollár podkreślił, że Słowacja od początku wspierała suwerenność, niezależność i integralność terytorialną Ukrainy w jej uznanych na arenie międzynarodowej granicach. Dodał, że nasze wsparcie dla Ukrainy w jej walce nie może słabnąć.
„Musimy zachować jedność UE i skuteczną koordynację z innymi partnerami na całym świecie. Nie możemy ulegać „zmęczeniu kryzysem na Ukrainie”,” powiedział.
Negocjacje toczyły się w czasie austriackiej prezydencji w formacie S3. „Rozszerzony format spotkań S3+ staje się coraz bardziej popularny i szefowie parlamentów zgodzili się, że jest to dobra współpraca z krajami europejskimi i pozaeuropejskimi.„, powiedział Departament Komunikacji z Mediami i Społeczeństwem NR SR.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.