Kraje UE uzgodniły zasady ograniczania zużycia gazu
Unijna egzekutywa zaproponowała, aby państwa członkowskie 27 państw ograniczyły zużycie gazu o 15% w porównaniu ze średnią z ostatnich pięciu lat od sierpnia do marca ze względu na spodziewany niedobór dostaw z Rosji. Cel ten powinien być dobrowolny, ale zgodnie z propozycją Bruksela mogłaby po konsultacjach z krajami członkowskimi ogłosić stan zagrożenia gazowego, czyniąc obowiązkowym ograniczenie zużycia w całej UE.
WIDEO ARCHIWALNE Sulík komentuje sytuację w rosyjskim gazie: Oczekuje dalszych podwyżek cen od przyszłego roku!
Wynikający z tego kompromis zawiera znacznie więcej wyjątków od pierwotnej propozycji KE, a także zaostrza warunki nakładania na państwo obowiązkowych oszczędności. Stan zagrożenia gazowego ma stosować jedynie Rada UE – czyli przedstawiciele państw członkowskich – a nie sama Komisja, jak przewidywał pierwotny plan.
W trakcie konsultacji Stałych Przedstawicieli Państw Członkowskich stało się jasne, że duża część krajów przywiązuje dużą wagę do solidarności w obliczu potencjalnie niewystarczającej ilości gazu i chce go oszczędzać. Poza Węgrami tylko trzy inne państwa członkowskie zgłosiły ostatnio fundamentalne zastrzeżenia, podał DPA.
Do przyjęcia planu wymagana jest kwalifikowana większość państw członkowskich UE
Oczekuje się, że umowa zostanie dziś formalnie zatwierdzona przez ministrów energetyki krajów członkowskich na nadzwyczajnym posiedzeniu zwołanym przez czeskiego ministra przemysłu i handlu Jozefa Síkelę. Do przyjęcia planu potrzebna jest kwalifikowana większość państw członkowskich UE, a według agencji DPA propozycja prawdopodobnie zostanie zatwierdzona.
Rosyjski Gazprom po raz kolejny ogranicza dostawy gazu Nord Stream 1. Ceny gazu ziemnego w Europie zareagowały na tę wiadomość gwałtownym wzrostem. Dostarczamy informacje na podstawie raportów agencji Reuters i Bloomberg
Gazprom ogłosił w poniedziałek po południu, że od środy zmniejszy dostawy gazu przez Nord Stream 1 do około 20% przepustowości. Rzekomym powodem jest wyłączenie kolejnej turbiny, która ma trafić na konserwację. Cena wzorcowego europejskiego kontraktu gazowego z dostawą w przyszłym miesiącu na giełdzie w Amsterdamie podskoczyła o 10% do 176 euro za megawatogodzinę (MWh) po ogłoszeniu przez Gazprom. Kontrakt został sprzedany o godzinie 16:55 CET za 174,50 euro za MWh.
WIDEO ARCHIWALNE Słowacja drastycznie zmniejszy swoją zależność od rosyjskiego gazu: Sulík przedstawił PLAN! SPP już podpisał umowę
Od czasu przywrócenia gazociągu do eksploatacji po zakończeniu jego eksploatacji 21 lipca, dostawy gazociągiem Nord Stream 1 z Rosji do Niemiec utrzymują się na stabilnym poziomie ok. 40% przepustowości. Byli na tym poziomie jeszcze przed zamknięciem rurociągu. Jednak prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł w zeszłym tygodniu, że dostawy mogą spaść nawet o 20%. Dalsze ograniczenie dostaw gazu przez Nord Stream 1 jeszcze bardziej pogłębi niedobory na europejskim rynku energii, co po raz kolejny będzie wspierać ceny gazu. Europejskie rządy już szykują się na kryzys w kolejnym sezonie grzewczym.
Galeria zdjęć (5)
Prezydent Rosji Władimir Putin
Źródło: TASR/AP/Sputnik, Kreml/Michaił Klimentiew
Ministrowie ds. energii UE omówią dziś plan niedoboru gazu
Ministrowie energetyki krajów członkowskich Unii Europejskiej (UE) będą dyskutować we wtorek 26 lipca o możliwym całkowitym wstrzymaniu dostaw gazu z Rosji. Głównym tematem ich nadzwyczajnej sesji będzie przygotowanie do takiej sytuacji kryzysowej. Przedstawiciele państw członkowskich nie zdołali jeszcze dojść do porozumienia, jak pozbyć się uzależnienia od rosyjskiego gazu.
Galeria zdjęć (5)
obrazek ilustracyjny
Źródło: Getty Images
Rządy próbują dostosować się do krajowych konsumentów, komplikując wysiłki na rzecz utrzymania jedności w sytuacji, gdy Rosja nadal ogranicza dostawy. W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska (KE) przedstawiła plan skoordynowanej redukcji zużycia gazu w UE. Zawiera również wiążące cele oszczędnościowe na wypadek sytuacji nadzwyczajnej. Natomiast w okresie od sierpnia 2022 do marca 2023 roku ograniczenie konsumpcji powinno być dobrowolne.
WIDEO ARCHIWALNE Dostawy ze Stanów Zjednoczonych, Kataru czy Norwegii mogą zastąpić rosyjski gaz
Kolejne ograniczenie dostaw zagraża celowi państw członkowskich UE, jakim jest napełnianie zbiorników gazu. Dlatego bardzo ważne jest, aby wszystkie kraje członkowskie uzgodniły plan awaryjny na wypadek niedoboru gazu. Najbardziej kontrowersyjną kwestią jest to, że w sytuacji kryzysowej KE mogłaby nakazać państwom członkowskim zmniejszenie konsumpcji.
Niektóre rządy niechętnie przekazują Brukseli część swoich kompetencji w zakresie polityki energetycznej. Na przykład Hiszpania i Portugalia z góry odrzucają obowiązkowe redukcje konsumpcji. Twierdzą, że zużywają bardzo mało rosyjskiego gazu w porównaniu z krajami takimi jak Niemcy czy Włochy, a ich połączenia energetyczne z resztą Europy są ograniczone.
Galeria zdjęć (5)
Źródło: Gettyimages.com
Polska krytykuje propozycję KE ograniczenia zużycia gazu o 15%
Polska krytykuje propozycję Komisji Europejskiej (KE) dotyczącą obowiązkowej redukcji zużycia gazu o 15%. TASR informuje o tym na podstawie raportu agencji DPA. „Możemy dyskutować o mechanizmach dobrowolnych, możemy dyskutować o oszczędnościach w każdym kraju” powiedziała polska minister środowiska Anna Moskwa. Według niej jednak trudno uzgodnić sztywny cel redukcji zużycia, nie wiedząc, jak będzie wyglądała sytuacja następnej zimy. Według Ministra Środowiska Polska jest otwarta na rozmowy z innymi państwami członkowskimi na temat dostaw gazu. Moskwa podkreśliła, że takie rozwiązania muszą być dobrowolne.
Dodała, że polskie zbiorniki gazu są już pełne. W ubiegłym tygodniu KE wystąpiła z propozycją, aby państwa członkowskie UE ograniczyły konsumpcję o 15% w nadchodzącej zimie. Ponadto Komisja chce uzyskać uprawnienia do nakazywania państwom członkowskim UE ograniczenia zużycia w przypadku niedoboru. Ministrowie ds. energii UE będą dyskutować o propozycjach KE we wtorek 26 lipca w Brukseli.
Galeria zdjęć (5)
Źródło: SITA/AP Photo/Markus Schreiber
Niemcy twierdzą, że nie ma żadnego technicznego powodu, aby dalej ograniczać dostawy gazu
Niemiecki regulator przemysłu sieciowego Bundesnetzagentur (BNetzA) powiedział, że nie ma technicznych powodów, aby ponownie odciąć dostawy gazu przez Nord Stream 1. Rosyjska firma Gazprom ogłosiła w poniedziałek po południu, że zmniejszy dostawy gazu przez Nord Stream od środy (27/07) 1 do około 20% jego pojemności. „Przyjęliśmy tę opinię do wiadomości”, powiedziała rzeczniczka BNetzA późnym popołudniem. BNetzA wraz z Federalnym Ministerstwem Gospodarki i zespołem kryzysowym uważnie monitoruje sytuację w zakresie dostaw gazu. „Według naszych informacji nie ma technicznych powodów, aby ograniczać dostawy”, wyjaśnił rzecznik BNetzA.
Gazprom bez ostrzeżenia gwałtownie zwiększył ciśnienie w gazociągu przez Ukrainę
Rosyjska firma gazowa Gazprom bez wcześniejszego ostrzeżenia gwałtownie zwiększyła ciśnienie w gazociągu zaopatrującym Europę w surowce przez terytorium Ukrainy. O tym poinformował we wtorek operator ukraińskiej sieci gazociągów GTSOU. Reuters doniósł o tym. GTSOU ostrzegł, że nagły wzrost ciśnienia może prowadzić do sytuacji awaryjnych, w tym powstawania pęknięć w rurociągu. Dlatego ważne jest, aby firmy były o tym informowane z wyprzedzeniem. Gazprom nie skomentował doniesień strony ukraińskiej.
„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.