- Nowy gazociąg połączy Słowację z północnym terminalem LNG w Świnoujściu i umożliwi transport gazu znad Bałtyku do Adriatyku lub Morza Czarnego.
- Po uruchomieniu w październiku br. podmorskiego gazociągu Baltic Pipe możliwy będzie także transport gazu znad Morza Północnego.
- Szacunkowe koszty dla strony słowackiej wyniosły 142 mln euro, ale uzyskana kwota była niższa – 130 mln euro. Znaczna część została pokryta dotacją unijną oraz pożyczką z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
- Gazociąg jest przygotowany do doprowadzenia gazu ziemnego i mieszaniny wodoru.
Gaz można już sprowadzać na Słowację z północy – z Polski. Do tej pory był to jedyny kierunek, w którym do nas nie podążał. W piątek premierzy obu krajów – Słowacji Eduard Heger (OĽaNO) i Polski Mateusz Morawiecki – uruchomili tzw. „interkonektor” – gazociąg łączący oba kraje.
Rurociąg przekracza granicę z północno-wschodnią Słowacją w pobliżu wsi Palota, około dziesięciu kilometrów od Medzilaborca. Dzięki nowemu połączeniu Słowacja zachowa status europejskiego hubu gazowego.
Słowacja ma już połączenie rurociągowe ze wszystkimi sąsiadami
Otwarcie północnego połączenia słowacko-polskiego to ważna wiadomość dla słowackich klientów, gospodarstw domowych i przemysłu. Ten jest dużo lepszy
Aby czytać, potrzebujesz co najmniej standardowej subskrypcji.
„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.