Z biednym papieżem Janem Pawłem II. Wałęsa to jeden z najsłynniejszych na świecie Polaków XX wieku. Jest także jedynym żyjącym polskim laureatem Nagrody Nobla.
Były elektryk, przywódca związku zawodowego, rewolucjonista i głowa państwa w latach 1990–1995, przez wiele lat pozostawał poza główną polityką. Nawet jeśli jego gwiazda przygasa, wydarzenia rozgrywające się w tym kraju, który dwa tygodnie po Słowacji przygotowuje się do równie fatalnych wyborów do parlamentu, nie pozostawiają go obojętnym.
Marsz dla Demokracji w Polsce Lech Wałęsa (z prawej) i lider opozycji centrowej Donald Tusk podczas marszu antyrządowego w Warszawie 4 czerwca 2023 r., w 34. rocznicę pierwszych demokratycznych wyborów w 1989 r.
Do połowy października pojawi się pytanie, czy Prawo i Sprawiedliwość Kaczyńskiego (PiS) utrzyma się u władzy po ośmiu latach rządów. Sondaże wskazują, że nadal cieszy się najwyższym poparciem. Na jej plecach oddycha jednak opozycyjna Platforma Obywatelska byłego premiera i przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, która ma większy potencjał koalicyjny niż ultrakonserwatywne, nacjonalistyczno-klerykalne ugrupowanie Kaczyńskiego. Zaostrzając w ostatnich tygodniach swój program antyimigracyjny i intensyfikując stosunki z Ukrainą i Unią Europejską, PiS goni wyborców ze skrajnej prawicy. Ale w rzeczywistości kanibalizuje swoich potencjalnych partnerów koalicyjnych.
Tusk przeciwnie, wzywa wszystkie siły demokratyczne do wspólnego położenia kresu rządom partii, które opozycja oskarża o ograniczanie niezależności sądownictwa i mediów oraz niszczenie podstaw praworządności.
A co myśli radosna legenda?
Lider Platformy Obywatelskiej, który w piątek przybył do Gdańska jako jeden z pierwszych gratulatorów, jubilat obiecał, że weźmie udział w niedzielnym marszu opozycji.
Wałęsa był już obecny na Walnym Zgromadzeniu w czerwcu, kiedy ulicami Warszawy maszerowało kilkaset tysięcy osób. Co prawda nie dokończył wówczas przemówienia do zgromadzonego tłumu. Powiedział, że chciał powiedzieć, jak widział, co się dzieje, ale jego słowa nie spotkały się z oczekiwaną reakcją.
„Mówiłem po staremu. Nie zauważyłem tego, co zauważył Tusk. To inne pokolenie, które nie jest obciążone komunizmem i jego agentami. Obecne pokolenie chce walczyć ze skutkami, a moje pokolenie szukało przyczyn „. Tu się różnimy. Przerwałem wystąpienie, bo zdałem sobie sprawę, że moi słuchacze należą do innego pokolenia, które domaga się czegoś innego. Dziadek mówił o przyczynach, ale ich interesowały skutki: stop PiS! Ale dlaczego PiS jest taki, jaki jest jest? To ich nie zainteresowało” – stwierdził w długim wywiadzie opublikowanym w piątek przez portal. Onetu.
Nie pozostał jednak zgorzkniały i dodał: „Moje pokolenie nieustannie spogląda wstecz, gdy idzie do przodu. Więc prawdopodobnie mają rację.”
Polska protestuje przeciwko ustawie opozycji. Rosja wpływa na Uarusa Lider opozycyjnej Platformy Obywatelskiej i były premier Donald Tusk (z prawej) i Lech Wałęsa podczas antyrządowego marszu w Warszawie 4 czerwca 2023 r. Wałęsa ma na sobie koszulkę z napisem KONSTYTUCJA, która obowiązuje obecnie Prawicowy rząd Polski od lat podkreśla, że musi przestrzegać Konstytucji.
Wałęsa wyraźnie staje po stronie Tuska. „Czy mu się to podoba, czy nie, będę go wspierał. Uważam, że jest dobrym politykiem. Nawet lepszym od Wałęsy” – uradowany mężczyzna powiedział Onetowi bez fałszywej skromności.
Jego życiorys jest ściśle związany ze stoczniami gdańskimi, które otrzymały imię Lenina. W 1967 roku rozpoczął tam pracę jako elektryk. Został działaczem związkowym. Trzy lata później był już członkiem komitetu strajkowego stoczni. Reżim prześladował go z powodu jego działalności związkowej. Śledzono go, aresztowano i zwolniono w 1976 r.
Latem 1980 roku Wałęsa zasłynął jako czołowa postać protestów antyrządowych. W sierpniu odegrał kluczową rolę w negocjacjach, które doprowadziły do historycznego porozumienia pomiędzy strajkującymi a rządem. Solidarność, której był współzałożycielem, stała się pierwszą niezależną unią w bloku wschodnim.
Wałęsa, jako symbol walki z totalitaryzmem, został ciepło przyjęty przez papieża Polaka Jana Pawła II w styczniu 1981 roku. W silnie katolickiej Polsce taki zaszczyt jeszcze bardziej podniósł prestiż brodatego związkowca, który do dziś nosi medalion Matki Boskiej Maryja w klapie marynarki.
„Karnawał wolności”, jak go nazywano w miesiącu po powstaniu „Solidarności”, nie trwał długo. Pod koniec roku reżim ponownie dokręcił śruby, ustanawiając stan wyjątkowy, zakazując Solidarności i więziąc jej przywódców, w tym Wałęsę. Po roku został zwolniony i mógł wrócić do stoczni.
Z pewnością nie pojechał osobiście odebrać Pokojowej Nagrody Nobla, którą przyznano mu 5 października 1983 roku. Posłał po żonę Danutę, matkę jego ośmiorga dzieci. Bał się, że reżim nie pozwoli mu wrócić do ojczyzny.
Polska, Lech Wałęsa, protest W stoczni gdańskiej demonstrowali zwolennicy byłego prezydenta Polski Lecha Wałęsy.
Czterdziesta rocznica tego zaszczytu wpisuje się w obchody w Gdańsku osiemdziesiątych urodzin Wałęsy. Sam laureat przywiązuje ogromną wagę do Nagrody Nobla. Nie jest nawet pewne, czy bez tego reżim komunistyczny zostałby pokonany. „Wtedy nasze siły zaczęły słabnąć. Nasza żaglówka traciła moc, a w polskich żaglach wiał wiatr. Elektryków jest na świecie wielu, ale chyba nie ma elektryka, który zdobyłby Nagrodę Nobla” – powiedział Wałęsa w telewizji. TVN
W drugiej połowie lat 80. złagodzenie warunków politycznych w Związku Radzieckim znalazło odzwierciedlenie także w Polsce. Reformatorskie skrzydło komunistów nawiązało kontakty z opozycją. Spotkali się nawet z Wałęsą i spółką przy okrągłym stole, a następnie zwołali półwolne wybory parlamentarne. Opozycja zwyciężyła tam w czerwcu 1989 r.
Pod koniec 1990 roku nadszedł wielki moment dla byłego stoczniowca. W pierwszych w historii Polski bezpośrednich wyborach głowy państwa odniósł zdecydowane zwycięstwo.
Transformacja gospodarcza i bolesne reformy sprawiły, że pierwsza połowa lat 90. była okresem trudnym. Popularność Wałęsy spadła także ze względu na jego skomplikowaną naturę, kiedy często próbował pokonywać przeszkody wprost. W ciągu następnych kilku lat ubiegał się o urząd jeszcze dwukrotnie, ale tylko raz poniósł porażkę.
50-Walia Z okazji 70. urodzin Lecha Wałęsy został wyświetlony film o nim nakręcony przez Andrzeja Wajdę. Walię zagrał Robert Więckiewicz.
Podczas jego prezydentury upadł także jego pierwotny zespół. Zwolnił między innymi swojego asystenta Jarosława Kaczyńskiego, który stał na czele gabinetu prezydenta. „Dopóki dokładnie wykonywał moje polecenia, wszystko było w porządku” – powiedział Wałęsa Onetowi. Według niego problemy zaczęły się, gdy Kaczyński próbował grać na pierwszych skrzypcach, z czym zdaniem byłego prezydenta nie mógł sobie poradzić.
„Znam Kaczyńskiego. Ma dobre intencje, ale jest teoretykiem i usuwa wszystko, co mu przeszkadza. „Ach, zniesiemy sąd, tak będzie najlepiej dla narodu” – myśli. Wtedy będzie zaniepokojony prasą, to też będzie tłumił i też będzie uważał, że to jest dobre dla narodu. I tak będzie dławił jeden rozkaz za drugim, aż w końcu dojdzie do dyktatury” – powiedział Wałęsa, wręczając świadectwo swojej byłej prawicy – ręka, człowiek.
Dużo lepszą opinię o liderze opozycji ma założyciel Solidarności. „Tusk jako jedyny uratował Polskę przed wojną domową” – Wałęsa powiedział TVN. „Jeśli Kaczyński wygra, będziemy mieli wojnę domową. Na sto procent. Pytanie tylko kiedy” – dodał.
„Irytująco skromny fan Twittera. Skłonny do napadów apatii. Gracz. Certyfikowany geek muzyczny. Twórca. Zapalony odkrywca. Student-amator”.