13:00 Opactwo Westminsterskie było pełne gości w postaci polityków i światowych monarchówdostojnicy kościelni i osobistości, którzy zebrali się w Londynie na koronację króla Karola III. Podczas uroczystości swoje poparcie dla Ukrainy wyraziły także osobistościnapisał serwer informacyjny The Telegraph.
Hiszpańska królowa Letizia i królowa Jordanii Ranja spotkały się w kościelnych ławkach z piosenkarką Katy Perry i aktorką Emmą Thompson, a także pierwszą damą USA Jill Biden i jej ukraińską koleżanką Oleną Zelenską.
Pierwsza dama USA wybrała na swoją koronację kredkowy niebieski garnitur, który uzupełniła rękawiczkami i kokardą do włosów w tym samym kolorze. Jej wnuczka, Finnegan Biden, w dopasowanej żółtej sukience z czółenkami, torebką i ozdobą włosów. Razem uosabiali kolory ukraińskiej flagi. Ta sama symbolika kolorów pojawiła się w Opactwie Westminsterskim, gdzie po niebieskim dywanie pojawił się żółty dywan przed ołtarzem.
Ukraińska pierwsza dama Olena Zelenská miała na sobie elegancką szarą pelerynę z zamkami na dopasowanej szarej sukience z płaszcza i uzupełniła ją białymi czółenkami na obcasie.
12:38 Ukraina oskarżyła Rosję o użycie amunicji fosforowej w atakach na oblężone miasto Bachmut. Ukraińskie wojsko opublikowało nagranie z drona, na którym widać ogień i spadający biały fosfor. Broń z białym fosforem nie jest zakazana, ale jej użycie na obszarach cywilnych jest uważane za zbrodnię wojenną, przypomina portal informacyjny BBC.
Ministerstwo Obrony Ukrainy napisało na Twitterze w sieci społecznościowej i mikroblogowej, że atak fosforowy wycelowany był w „nieokupowane obszary Bachmutu z amunicją zapalającą”. Z kolei dowództwo sił specjalnych poinformowało, że siły rosyjskie nadal niszczą miasto.
Nie wiadomo, kiedy miał miejsce rzekomy atak.
Rosja od kilku miesięcy próbuje schwytać Bachmuta, pomimo jego wątpliwej wartości strategicznej. Zachodni urzędnicy szacują, że w walce o miasto zginęło tysiące bojowników.
Biały fosfor tworzy jaskrawe chmury dymu i szybko rozprzestrzeniające się trudne do ugaszenia pożary. Rosja jest oskarżana o wielokrotne jej użycie podczas wojny na Ukrainie, zwłaszcza podczas oblężenia Mariupola na początku wojny.
Organizacja praw człowieka Human Rights Watch (HRW) zwraca uwagę, że biały fosfor „słynie z poważnych oparzeń, jakie powoduje”. Spala się w temperaturze 800 stopni Celsjusza i może powodować poważne oparzenia. Substancja jest bardzo lepka, trudna do usunięcia i może powrócić po zdjęciu bandaży.
11:52 Ukraina zwróciła się do Słowacji o współpracę w przetwarzaniu dokumentów jej obywateli przebywających czasowo na terytorium Słowacji. Słowacki minister spraw wewnętrznych Roman Mikulec i jego ukraiński kolega Ihor Klymenko rozmawiali o tym w Użhorodzie na Ukrainie. Jak wyjaśnił szef słowackiego MSW, proces wyrobienia dokumentu obywatelowi Ukrainy mieszkającemu na Słowacji powinien zająć około miesiąca. „Próbki biometryczne są pobierane w Bratysławie i Koszycach w mobilnych miejscach pracy ukraińskiego konsulatu. Sam dokument jest sporządzany w Kijowie, a następnie przesyłany do aktualnego miejsca zamieszkania Ukraińca, który wystąpił o dokument na Słowacji lub do urzędu konsularnego Ukrainy na Słowacji” – wyjaśnił Mikulec.
Szefowie resortów spraw wewnętrznych Słowacji i Ukrainy mówili także o potrzebie intensywniejszej współpracy w walce z przestępczością zorganizowaną, w kontekście konfliktu wojennego na Ukrainie.
Mikulec dodał, że słowacka pomoc dla Ukrainy jest pozytywnie odbierana. „Na Ukrainie spotkałem się z pokorą, wdzięcznością, wizją i determinacją do walki i ochrony mojego narodu. Zespół Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy był wdzięczny za wszystko, co Słowacja zrobiła dla Ukraińców od początku wojny, rozmawialiśmy o potrzebach i współpracy – powiedział minister spraw wewnętrznych Roman Mikulec.
11:01 Dowódca Sił Powietrznych Ukrainy Mykoła Olesczuk potwierdził, że w czwartek ukraińscy żołnierze zestrzelili nad Kijowem rosyjski naddźwiękowy pocisk rakietowy Kinzhal. W tym celu wykorzystali system antyrakietowy Patriot, dostarczony Ukrainie przez zachodnich sojuszników. To pierwszy przypadek, kiedy Ukraińcom udało się zniszczyć ten rosyjski pocisk, piszą ukraińskie media.
„Pozdrowienia dla narodu ukraińskiego z okazji historycznego wydarzenia! Tak, zestrzeliliśmy pocisk Kinžal, co jest „bezprecedensowe”! Stało się to podczas nocnego ataku 4 maja na niebie obwodu kijowskiego” – napisał Oleszczuk i dodał, że pocisk został wystrzelony przez myśliwiec MiG-31K z terytorium Rosji.
Ucz się więcej Ukraińcy zniszczyli „kuloodporny” Kinžal. Patriota pomógł
Nawet w piątek ukraińskie siły powietrzne zdementowały doniesienia o upadku Kinžala. Dziś Oleschuk powiedział, że „wszystko ma swój czas”, a wojsko nie może ujawnić informacji, które mógłby wykorzystać wróg.
10:36 Stany Zjednoczone tymczasowo dostarczą Polsce osiem śmigłowców Apache do czasu otrzymania zamówionych przez Warszawę— powiedział w Waszyngtonie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
W piątek polski minister rozmawiał z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. Uzgodnili, że Stany Zjednoczone dostarczą Warszawie osiem śmigłowców Apache przed podpisaniem umowy na ich zakup. Tymczasowo wypożyczone śmigłowce bojowe posłużą do wzmocnienia tzw. Bramy Brzeskiej na granicy z Białorusią.
Według ministra Błaszczaka za kilka tygodni rozpocznie się szkolenie polskich pilotów na śmigłowce Apache. Według niego jest to ważna broń, ponieważ „bardzo dobrze współpracuje z (czołgami) Abramsem” i stworzy „nieprzeniknioną barierę” na wschodniej flance NATO.
W ubiegłym roku Polska ogłosiła zamiar zakupu 96 śmigłowców Apache AH-64, ale zakup musi zostać zatwierdzony przez Kongres USA i Departament Stanu.
Błaszczak zaznaczył, że podczas spotkania z Austinem zgodzili się także na współpracę w przemyśle obronnym. Będą to głównie wyrzutnie systemu rakietowego HIMARS.
9:40 Dowódca ukraińskich sił powietrznych generał broni Mykoła Oleszczuk powiedział, że jego siłom udało się zestrzelić rosyjski naddźwiękowy pocisk rakietowy Kinzhal.
Ucz się więcej Ukraińcy zniszczyli „kuloodporny” Kinžal. Patriota pomógł
8:08 W piątek wieczorem rosyjskie siły powietrzne zaatakowały bombami kierowanymi region Sumy w północno-wschodniej Ukrainie, informuje portal Ukraińska Prawda. W obwodzie dniepropietrowskim ukraińska obrona powietrzna zniszczyła kilka dronów.
Ponad cztery tuziny domów i szkoła zostały uszkodzone podczas ostrzału w rejonie Sumy miasta Hluchiv, położonego w pobliżu granicy z Rosją. Według wstępnych informacji pięć osób zostało rannych.
Szef administracji wojskowej obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak poinformował, że w sobotę wieczorem Rosja zaatakowała miasto Marhanec czterema dronami. Obrona przeciwlotnicza zneutralizowała wszystkie irańskie drony, ale ich fragmenty uszkodziły dwa budynki rolnicze i linie energetyczne, w kilku domach mieszkalnych wybito okna. Nikomu nic się nie stało.
6:15 Kontrola nad wschodnią Ukrainą Bachmutem najwyraźniej nie jest już priorytetem rosyjskiego Ministerstwa Obrony i jest teraz bardziej skoncentrowana na obronie przed spodziewanym ukraińskim kontratakiem, pisze Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swojej regularnej analizie. . Według niego stawia to w potencjalnie trudnej sytuacji rosyjską grupę najemników Wagnera, która intensywnie uczestniczyła w wielomiesięcznych walkach o Bachmuta.
W ostatnich dniach lider Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn opublikował kilka filmów, w których twierdził, że jego grupa wycofa swoje wojska z Bachmutu do tylnych obozów 10 maja i przekaże pozycje rosyjskiemu Ministerstwu Obrony. . W nich ponownie skrytykował kierownictwo armii rosyjskiej i Ministerstwo Obrony.
WIDEO: Prigozhin krzyknął: Shoigu! Gierasimow! Gdzie jest amunicja?
ISW zauważa zarówno „wyczuwalną desperację”, jak i „widoczny gniew” Prigożyna w jego postach, które, jak mówi, wskazują, że rosyjskie Ministerstwo Obrony „odepchnęło Bachmuta na bok i przeniosło uwagę operacyjną w inne miejsce w terenie”. zdolność Grupy Wagnera do efektywnego działania”.
Na zmiany priorytetów, zdaniem amerykańskiego instytutu, wskazuje również fakt, że z bardzo nielicznymi wyjątkami siły rosyjskie zaprzestały działań ofensywnych na polu walki, co prawdopodobnie wskazuje na „przejście do obrony”.
ISW uważa za niejasne, czy Prigożyn rzeczywiście chce wycofać się z Bachmuta, czy też swoimi wypowiedziami po prostu próbuje zwiększyć presję na rosyjskie Ministerstwo Obrony, by udzieliło swojej grupie większej pomocy, głównie w postaci pocisków artyleryjskich.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.