Mocne strony
- Wojna na Ukrainie trwa od 482 dnia
- Według Rosji ukraińska armia staranowała most łączący Krym z obwodem chersońskim
- Ukraińskie dowództwo donosi o częściowych sukcesach na froncie w Donbasie
Ucz się więcej Dzień 481: Zelenskyj: Nasze postępy są wolniejsze. Kreml kłamie, Ukraińcy zdobyli ogromne terytoria, twierdzi Prigożyn
11:30 Nie ma dowodów na to, że baza organizacyjna ubiegłorocznego sabotażu gazociągów Nord Stream 1 i 2 na Bałtyku znajdowała się na terytorium Polski. Poinformowała o tym w czwartek polska prokuratura, odrzucając spekulacje, jakoby napastnicy zaplanowali wybuchy z Polski. TASR przejął raport od Reutera.
Według prokuratury nie ma też bezpośrednich dowodów na to, że w sabotaż brał udział 15-metrowy jacht rekreacyjny Andromeda.
„Twierdzenie, że Polska była bazą operacji sabotażu gazociągu Nord Stream nie jest oparte na prawdzie i nie jest poparte dowodami śledztwa” – stwierdziła prokuratura. Dodała, że w sabotażu nie brali udziału żaden obywatel Polski.
Przeczytaj także W zeszłym roku Holandia ostrzegła CIA, że Ukraina planuje atak na Nord Stream
11:01 Ukraina potrzebuje zapewnienia trwałego wsparcia, w tym dostaw nowoczesnej broni, do obrony przed rosyjską inwazją. ale jego szybkie wejście do Sojuszu Północnoatlantyckiego przed zakończeniem wojny nie jest możliwe. Poinformował o tym dzisiaj kanclerz federalny Olaf Scholz w przemówieniu do niemieckich parlamentarzystów.
„Naszym celem jest długoterminowe, trwałe wsparcie militarne dla Ukrainy, w tym dostawy nowoczesnej zachodniej broni” – powiedział Scholz, dodając, że Niemcy współpracują z partnerami z Unii Europejskiej i krajów grupy G7, największych światowych gospodarek nad takim rozwiązaniem. .
Scholz powiedział też posłom, że chce skupić się na wzmocnieniu zdolności bojowych Ukrainy na zbliżającym się lipcowym szczycie NATO w Wilnie, co uważa za priorytet. Wręcz przeciwnie, zdaniem kanclerz, członkostwo Ukrainy w sojuszu nie stanowi problemu, gdy kraj ten walczy z Rosją. Dodał, że dostrzega to również Kijów.
10:30 Czterech ukraińskich cywilów, w tym dziecko, zostało rannych w środę wieczorem w rosyjskim ataku na miasto Pokrovsk we wschodnim obwodzie donieckim. Szef administracji wojskowej miasta Serhij Dobriak powiedział ukraińskiemu nadawcy publicznemu Suspilne. Dodał, że rosyjskie wojsko prawdopodobnie użyło do ataku pocisku manewrującego. Serwis informuje Niepodległy Kijów.
Wiadomość o ataku nadeszła w czasie ukraińskiej kontrofensywy na wschodzie i południu Ukrainy. We wtorek i środę Rosjanie zaatakowali dziesięć regionów Ukrainy, zabijając czterech cywilów i raniąc piętnastu innych.
9:51 Jednostki ukraińskie odniosły częściowy sukces w kontrofensywie i konsolidują zdobyte pozycje na odcinkach frontu Riwnopol-Staromajorske w obwodzie donieckim i Bielohoriwka-Dibrowa na granicy obwodów ługańskiego i donieckiego, poinformował w czwartek ukraiński Sztab Generalny. Oba obszary znajdują się w Donbasie we wschodniej Ukrainie.
„Wróg rozmieszcza rezerwy, próbując odzyskać utraconą pozycję. Jednocześnie ponosi ciężkie straty” – powiedział sztab generalny, według którego siły ukraińskie kontynuują ataki w kierunku miast Melitopol i Berdiańsk. które znajdują się w okupowanej części obwodu zaporoskiego na południu kraju oraz w pobliżu miasta Lyman w Donbasie.
Ukraińskie dowództwo oszacowało straty rosyjskie na minioną dobę na 650 żołnierzy, 7 czołgów, 12 pojazdów opancerzonych, 21 dział i 10 dronów. W sumie Rosja straciła 222 650 żołnierzy i ponad cztery tysiące czołgów od czasu inwazji na sąsiedni kraj 484 dni temu, według Sztabu Generalnego.
Podobne twierdzenia wrogich stron nie mogą być bezpośrednio zweryfikowane z niezależnych źródeł w warunkach konfliktu wojennego. (mnogi)
8:11 Ukraińskie wojsko przeprowadziło atak rakietowy na most łączący region Chersoniu z Krymem – poinformowali wyznaczeni przez Rosję urzędnicy w dwóch okupowanych regionach. Nie ma ofiar śmiertelnych, ruch odbywa się wahadłowo. Szef rosyjskiej administracji okupacyjnej regionu Chersoniu, Władimir Saldo, powiedział, że most został trafiony przez brytyjskie pociski Storm Shadow, które uszkodziły drogę.
Atak na most potwierdził też przywódca okupowanego przez Ukrainę Półwyspu Krymskiego Siergiej Aksjonow. „Most Čonhar został trafiony w nocy. Nie było ofiar śmiertelnych. Obecnie rzemieślnicy przeprowadzają ankietę w celu oceny rodzaju amunicji” – powiedział według agencji rosyjska prasa TASS.
Most Csonhar, znany jako „Brama Krymu”, jest jednym z wielu mostów łączących Krym z lądem. Z naruszeniem prawa międzynarodowego Moskwa anektowała Krym w 2014 roku.
Przejechał 250 km. Gdzie ukryją się Rosjanie przed brytyjskimi pociskami Storm Shadow?
W październiku zeszłego roku potężna eksplozja zniszczyła most Kerczeński, który łączy Krym z Rosją. Władze rosyjskie oskarżyły o ten atak Ukraińców. Kijów nie przyznał się do odpowiedzialności, ale wielu wysokich rangą ukraińskich urzędników z zadowoleniem przyjęło atak. (tk, tass, Reuters)
Burza cieni Brytyjski pocisk manewrujący Storm Shadow
6:43 Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) potwierdził, że pod koniec maja Rosja przeprowadziła atak rakietowy na swoją kwaterę główną w Kijowie. Nie sprecyzowała jednak, jakie były konsekwencje ataku ani czy dyrektor HUR Kyryło Budanow również został ranny, jak twierdziły wówczas niektóre rosyjskie media.
Wiadomość o zamachu pojawiła się po raz pierwszy 29 maja br., poinformował o tym m.in. szef Kremla Władimir Putin. Ukraińskie władze tego wówczas nie potwierdziły, ale świadkowie donosili o eksplozjach z Wyspy Rybalskiej w Kijowie, gdzie znajduje się siedziba wywiadu.
Rzecznik HUR Andrij Jusow przyznał w środę w ukraińskiej telewizji, że do takiego ataku doszło pod koniec maja. Według niego jednak „nie osiągnął zamierzonego lub zadeklarowanego celu”. Nawet teraz Jusow nie sprecyzował, jakie będą konsekwencje rosyjskiego ataku, tłumacząc, że zrobi to dopiero po zakończeniu wojny.
Oświadczenie rzecznika pojawiło się dzień po tym, jak według lokalnych mediów lider HUR Kyryło Budanow pojawił się w telewizji po raz pierwszy od tygodni po tym, jak został poważnie ranny w majowym ataku.Rosyjska propaganda. Budanow nie wykazał jednak we wtorek żadnych oczywistych konsekwencji kontuzji.
Kyryło Budanow Na pierwszym planie szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow
Według ustaleń brytyjskiego tygodnika The Economist, od czasu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę w ubiegłym roku Rosja co najmniej dwukrotnie zaatakowała siedzibę HUR. Pierwszy raz w marcu 2022 roku, a drugi pod koniec maja 2023 roku. Celem tych ataków miała być eliminacja 37-letniego Kyryla Budanowa.
Po ataku z 29 maja, w którym Rosjanie zaatakowali kwaterę główną HUR w Kijowie pociskami balistycznymi, manewrującymi i dronami, prokremlowskie media podały, że Budanow jest ciężko ranny lub nawet w śpiączce i musi zostać ewakuowany do Niemiec. „The Economist może potwierdzić, że żadne z tych twierdzeń nie jest prawdziwe”, pisze brytyjski tygodnik.
Według źródeł The Economist Rosjanie próbowali zabić Budanowa co najmniej dziesięć razy. Szef HUR jest osobiście zaangażowany w różne operacje dotyczące Kremla, np. wysyłanie dronów na terytorium Rosji. (dpa, tasr, economist.com)
Ucz się więcej Szef ukraińskiego wywiadu: Bez zwycięstw mogą pojawić się pytania, czy warto wspierać Ukrainę
6:10 W najbliższych tygodniach Komisja Europejska przedstawi propozycję, która pozwoliłaby wykorzystać zamrożone rosyjskie aktywa do sfinansowania odbudowy zniszczonej wojną Ukrainy. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała to w środę na Konferencji Odbudowy Ukrainy w Londynie. W środę uczestnicy konferencji zobowiązali się do wielomiliardowej pomocy pozamilitarnej dla Kijowa.
Zdaniem przewodniczącego Komisji Europejskiej (KE) wniosek ten powinien zostać złożony przed wakacjami. Jej zdaniem wykorzystanie zamrożonego rosyjskiego majątku państwowego do powojennej odbudowy Ukrainy jest zasadne, bo sprawca trwającej prawie 16 miesięcy wojny „musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności” – informuje agencja DPA.
W środę podobnie mówił brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly. Według niego rząd brytyjski „przeanalizuje wszystkie możliwości prawne – krajowe i międzynarodowe” – aby zmusić Rosję do zapłaty za zniszczenia, które spowodowała i nadal powoduje na Ukrainie.
Ambasador Rosji w Londynie, Andrej Kelin, w wywiadzie dla brytyjskiej telewizji Sky News w środę nazwał ten wysiłek nielegalnym, mówiąc, że byłaby to kradzież rosyjskich finansów. Według Sky News Wielka Brytania i inne kraje zachodnie chciałyby wykorzystać zamrożone rosyjskie aktywa o łącznej wartości około 350 miliardów dolarów na odbudowę Ukrainy.
Delegaci z ponad 60 krajów świata biorą udział w dwudniowej Konferencji Odbudowy Ukrainy w Londynie w środę i czwartek.
Pierwszego dnia imprezy sojusznicy zobowiązali się do wielomiliardowej pomocy pozamilitarnej dla Ukrainy, która zostanie przeznaczona na odbudowę infrastruktury, walkę z korupcją czy wsparcie starań Kijowa o członkostwo w UE. Uczestnicy wezwali także duże prywatne firmy do inwestowania na Ukrainie i tym samym udziału w ożywieniu ukraińskiej gospodarki – informuje agencja AP.
Jak dotąd Bank Światowy szacuje całkowity koszt odbudowy Ukrainy na około 411 miliardów dolarów. Jednak premier Ukrainy Denys Szmyhal podkreślił w środę na konferencji w Londynie, że Rosja „każdego dnia zadaje Ukrainie nowe straty”, kontynuując swoją agresję.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.