ONLINE: Putin i Xi Jinping mogą znaleźć sposób na obejście sankcji – Świat – Aktualności

Mocne strony

  • Wojna na Ukrainie trwa od 388 dnia
  • W rosyjskim ataku na miasto Kramatorsk zginęło dwóch cywilów, a dziesięciu zostało rannych
  • Zełenski zapowiedział nowe sankcje wobec Rosji, Iranu i Syrii, w tym prezydenta Assada
  • Putin odwiedził okupowane miasto Mariupol
  • Kijów poinformował, że w ciągu ostatniej doby zginęło kolejnych 710 rosyjskich żołnierzy

WIDEO: Wspólne ćwiczenia morskie armii Rosji, Chin i Iranu dobiegły końca.

Ucz się więcej Dzień 387: Wagnerowie chcą zwerbować 30 000 nowych wojowników do maja

13:30 Jeśli Władimir Putin pozostanie w Moskwie, nie grozi mu aresztowanie na podstawie nakazu aresztowania Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK). Jednak wiele krajów na całym świecie pozostanie na nią zamkniętych. Przeczytaj najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi.

Frytki serowe Ucz się więcej Czy uda się zatrzymać Putina? W ponad 120 krajach tak

12:25 Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak z zadowoleniem przyjął nakaz aresztowania Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) wobec prezydenta Rosji Władimira Putinainformuje TASR na podstawie niedzielnego raportu agencji PAP.

„Dobrze (…), że taki nakaz aresztowania został wydany” – powiedział Błaszczak TVP Info. Jednocześnie zaznaczył, że Rosja ma swoich zwolenników na całym świecie.

„Musimy mieć świadomość, że są na świecie siły, które nie chcą, aby odbudowa imperium rosyjskiego została zatrzymana” – zaznaczył.

Zapytany, czy wydany przez MTK nakaz aresztowania Putina może przekonać niektóre kraje do zaprzestania negocjacji z Putinem, polski minister obrony powiedział, że to „gra interesów”.

Międzynarodowy Trybunał Karny z siedzibą w Hadze wszczął śledztwo w sprawie ewentualnych zbrodni wojennych popełnionych przez Rosję na Ukrainie 3 marca 2022 roku z inicjatywy grupy państw, w tym Polski – przypomina PAP.

11:52 Według Kijowa armia rosyjska straciła w ciągu ostatniej doby kolejnych 710 żołnierzy na Ukrainie. Liczba ofiar w szeregach rosyjskich sił zbrojnych wzrosła tym samym do 164 910 – poinformował w niedzielę ukraiński sztab generalny na Facebooku. Według niego w ciągu ostatnich 24 godzin Moskwa straciła także dwadzieścia jeden czołgów, dwadzieścia trzy bojowe wozy piechoty, osiem systemów artyleryjskich i jedną wyrzutnię rakiet.

Według Kijowa od początku inwazji na Ukrainę armia rosyjska straciła łącznie 3532 czołgi, 6853 bojowe wozy piechoty, 2568 systemów artyleryjskich i 507 wyrzutni rakiet.

10:45 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił nowe sankcje wobec Rosji i jej sojuszników Iranu i Syrii. Dotyczą one łącznie 400 osób i firm w tym tych, których zadaniem jest dostarczanie Rosji irańskich dronów Shahid. Poinformował o tym prezydent Ukrainy w sobotnim wieczornym wideoprzemówieniu. Prezydent Syrii Baszar al-Assad, wspierany przez Moskwę, znalazł się wśród osób objętych sankcjami, poinformowała w niedzielę agencja informacyjna DPA.

„Ukraińskie sankcje są częścią globalnej presji na Rosję” – powiedział 45-letni Zełenski w swoim przemówieniu. Przypomniał, że irańskie drony są wykorzystywane przez rosyjską armię w ofensywnej wojnie przeciwko Ukrainie. Według agencji DPA nowe sankcje mają prawdopodobnie głównie znaczenie symboliczne, gdyż większość objętych nimi podmiotów nie prowadzi interesów z Kijowem.

W swoim przesłaniu Zełenski współodpowiedzialność za wybuch wojny na Ukrainie przypisał bierności społeczności światowej w Syrii kilka lat temu., kiedy prezydent Rosji Władimir Putin, jak mówi, utrzymywał przy władzy syryjskiego prezydenta Baszara Assada swoimi bombami. „Ludzie w Syrii nie otrzymali odpowiedniej ochrony międzynarodowej, co dało Kremlowi i jego wspólnikom poczucie bezkarności” – powiedział Zełenski.

Według agencji TASS ukraińskie sankcje wymierzone są w Asada m.in. poprzez zamrożenie aktywów. Sankcje nałożono na 300 osób fizycznych i 141 osób prawnych; głównie obywatele rosyjscy, ale na liście sankcyjnej znajdują się także syryjski premier Hussein Arnús, minister spraw zagranicznych Faisal Mikdad, a także pewna liczba obywateli Iranu i kilka irańskich firm.

Wśród podmiotów objętych sankcjami są rosyjskie firmy badawcze i produkcyjne, w tym stoczniowe, oraz firmy z branży lotniczej. Konkretnie są to np. przedsiębiorstwa Kałasznikow i Ałmaz-antej oraz firma Ural. Sankcje dla zainteresowanych podmiotów oznaczają m.in. zamrożenie aktywów, ograniczenie handlu czy zakaz ich udziału w prywatyzacji na Ukrainie.

10:05 siły ukraińskie w pobliżu miasta Bachmut powstrzymują rosyjskie wojska, aby mogły dostarczać obrońcom amunicję, żywność i lekarstwa – poinformowało w sobotę ukraińskie wojsko. „Udaje nam się dostarczyć Bachmutowi niezbędną amunicję, żywność, sprzęt i lekarstwa. Udaje nam się również wydostać naszych rannych z miasta” – powiedział CNN Serhij Czerewaty, rzecznik sił ukraińskich w państwie na wschodzie kraju.

Reuters, powołując się na najnowsze statystyki strony ukraińskiej, powiedział, że w piątkowych walkach pod Bachmutem wojska kijowskie zabiły 193 i zraniły 199 Rosjan. Bakhmut został w większości zrujnowany po miesiącach ciężkich walk, podczas gdy Rosja wielokrotnie go atakowała, wspomina The Guardian.

9:28 Co najmniej dwóch cywilów zginęło, a dziesięciu innych zostało rannych w sobotnim rosyjskim ataku na miasto Kramatorsk wschód od Ukrainy. Poinformował o tym gubernator obwodu donieckiego Pawło Kyrylenko. Według niego rosyjscy żołnierze użyli amunicji kasetowej w ostatnim ataku na miasto. „Celowo uderzyli w miasto w celu zabicia jak największej liczby cywilów” – powiedział gubernator, donosi portal Kijów Niezależny.

Według Kyrylenko park miejski stał się celem ataków, a „dziesiątki domów mieszkalnych” zostało uszkodzonych. Reporterzy AFP poinformowali o kilkunastu eksplozjach, które miały miejsce niemal jednocześnie, i poinformowali, że ranna kobieta zginęła na miejscu ataku. Niedługo potem w innym rejonie Kramatorska, oddalonym o około dwa kilometry, usłyszano kolejną serię eksplozji.

8:55 Czeski ochotnik, który w ramach projektu Feniks pomaga we wschodniej Ukrainie w leczeniu żołnierzy na froncie, został ciężko ranny w Donbasie. Został trafiony odłamkami, poinformowali przedstawiciele Phoenix w mediach społecznościowych. Według nich jego stan jest stabilny, ale obrażenia są poważne. Dlatego dba o jego transport do Czech.

„Jeden z naszych dzielnych lekarzy-ochotników został trafiony odłamkiem w Donbasie. Na chwilę obecną jego stan jest ustabilizowany, ale sytuacja jest poważna i nie możemy przewidzieć dalszego rozwoju sytuacji. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby jak najszybciej mógł wrócić do ojczyzny” – napisali liderzy projektu. Ze względu na delikatność sytuacji nie będą udzielać dalszych informacji na temat jego stanu.

W ramach Projektu Feniks we wschodniej Ukrainie, która została zaatakowana przez Rosję w lutym ubiegłego roku, czescy lekarze uczą żołnierzy nauk o zdrowiu i sami transportują rannych na linię frontu, poinformował Zoznam. „Na każdej misji nasi wolontariusze ryzykują obrażenia, a nawet życie. Jesteśmy w pełni świadomi ryzyka, ale także potrzeby naszej pomocy” – napisali przedstawiciele Phoenix na Facebooku. Podziękowali za okazane wsparcie i poprosili o zachowanie poufności.

Rzecznik organizacji powiedział czeskiej telewizji, że ranny wolontariusz pomagał w ewakuacji jednego z rannych. „W ramach tego niestety doszło do ostrzału artyleryjskiego i został trafiony odłamkami” – powiedział, dodając, że obrażenia były stosunkowo poważne. Kontuzjowany jest jednym z ważnych członków zespołu, podczas samego ostatniego wyjazdu uratował 25 osób – dodał rzecznik.

8:05 Podczas planowanej wizyty w Rosji prezydent Chin Xi Jinping prawdopodobnie planuje negocjacje z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w sprawie obejścia zachodnich antyrosyjskich sankcji. O tym stwierdził American Institute for the Study of War (ISW) w swoim raporcie na temat rozwoju wojny na Ukrainie. Według chińskiego MSZ Xi Jinping ma przybyć do Rosji na początku przyszłego tygodnia.

Według amerykańskich analityków chiński prezydent najwyraźniej planuje rozmawiać z Putinem i innymi rosyjskimi urzędnikami o planach zniesienia sankcji, które wesprą eksport chińskich towarów do Rosji. Według doniesień medialnych, chińskie firmy sprzedały już Rosjanom broń, części do dronów i inny sprzęt, który mógłby zostać wykorzystany do celów wojskowych.

Jednocześnie według amerykańskich analityków chińskie produkty mogłyby być transportowane do Rosji przez Białoruś. Według nich Xi Jinping podpisał już 1 marca zestaw porozumień z białoruskim przywódcą Aleksandrem Łukaszenką, które ułatwiłyby eksport chińskich towarów do Rosji.

Analitycy twierdzą, że Xi Jinping prawdopodobnie będzie próbował przedstawić Chiny jako kraj neutralny, który mógłby pośredniczyć w negocjacjach między Rosją a Ukrainą. W rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego Pekin przedstawił dwunastopunktowy plan zakończenia wojny. Wezwał między innymi oba kraje do powstrzymania się od ataków na ludność cywilną, wezwał do utworzenia korytarzy humanitarnych, ale też do zniesienia zachodnich sankcji wobec Rosji.

Zgodnie z zapowiedzią Kremla w piątek, podczas najbliższej wizyty Putin i Xi podpiszą oświadczenie, które rozpocznie „nową erę” w stosunkach rosyjsko-chińskich.

07:00 Prezydent Rosji Władimir Putin odwiedził okupowane ukraińskie miasto Mariupol. To jego pierwsza podróż na terytorium Ukrainy, bezprawnie zaanektowanej przez Moskwę we wrześniu ubiegłego roku.

Krym, Władimir Putin, Sewastopol Ucz się więcej Po Sewastopolu Putin przybył do anektowanego Mariupola. Przyleciał helikopterem, jeździł po mieście

Morton Nicholls

„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *